4x5"

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

jak malutkie?
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: matti_1989 »

a kombinuje sobie aparat własnej roboty i potrzebuję przykręcić elementy do drewna grubości nie całego centymetra - na tyle delikatne żeby nie popękało drewno
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

drewno najpierw nawierć wiertłem ciut cieńszym od wkręta to nie pęknie (np.wkręt fi 3mm - wiertło fi 2mm)
tylko z wkrętami krótszymi niż 10mm możesz mieć kłopot
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

znajdź w okolicy hurtownię metalową wkręty o średnicy 3 mm można kupić już 6 mm.
farok
-#
Posty: 96
Rejestracja: 30 lis 2011, 15:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: farok »

i koniecznie zrob wczesniej te wiercenia.
erhard
-#
Posty: 58
Rejestracja: 17 gru 2010, 00:21
Lokalizacja: berlin

Post autor: erhard »

Mam w Graflexie 2 dziurki w migawce :evil:

Obrazek

Jedna ma 2, druga ze 4mm.

Jak to cholerstwo załatać?
dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: dugi1985 »

erhard pisze:Mam w Graflexie 2 dziurki w migawce :evil:

Obrazek

Jedna ma 2, druga ze 4mm.

Jak to cholerstwo załatać?
To pewnie jego sprawka bo wygląda to jak wypalone dziurki po tytoniu.
Obrazek
erhard
-#
Posty: 58
Rejestracja: 17 gru 2010, 00:21
Lokalizacja: berlin

Post autor: erhard »

nie nie, tu masz jego sprzęt:

Obrazek
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

nie wydaje mi się, ta dziura wygląda nie jak od cygara, ale jak klasyczna dziura na kota.
pozdr.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Nie zostawia się obiektywów bez migawki na słońcu. Może farba do malowania tkanin da radę.
tooloudtoowide
-#
Posty: 20
Rejestracja: 20 maja 2013, 10:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: tooloudtoowide »

odświeżę kwestię mocowania 4x5

dla 4x5 w standarcie Graflok kupisz praktycznie wszystko: 4x5, 9x12cm, 6x6, 6x7, 6x9, 6x12, polaroid 3x4 (resztę pominę).

zalety - oczywiste - powszechny, dużo różnych firm produkowało i produkuje więc ceny lepsze.

kwestia jaki 4x5 to kwestia wagi i zastosowania. jak nie potrzebujesz w ogóle pochyłów (są tacy) i robisz widoczki to są P&S w formacie 4x5 ze szkłem na nieskończoność. taki zresztą możesz zrobić sobie sam z tylnego standartu z tyłem grafloka, fragmentu plastikowego aparatu polaroida za 15 zł, szkła (kluczowe powiedziałbym). idąc dalej - prosta konstrukcja na bazie Polaroida - zostawiasz lub wymieniasz szkło, wywalasz stary tył, dokładasz mocowanie dla Grafloka i masz tam wszystko co chcesz - film, Polaroid etc. plus jak skalibrujesz dalmierz to masz w wadze poniżej 1,4kg dalmierzowca 4x5cala. idąc dalej - ponad 2kg to Graflex Crown, też da się nim pracować dalmierzowo. podstawowe TS przodu są. chcesz więcej - musisz szukać kamery technicznej lub na szynie. im więcje pokłonów mechanizmów - tym większa waga i wracamy do startowej kwestii - do czego ma to służyć, jak szybko chcesz tym pracować, jak bardzo waga aparatu będzie dla Ciebie istotna.

4x5 na szynie można kupić w UK na ebayu za circa 800-1200 zł. u nas czasem też można coś takiego wyrwać. kwestia oczekiwań, potrzeb, kasy - jak zwykle :)

[ Dodano: Wto 11 Cze, 2013 ]
aha - wbrew pozorom do 4x5 można kupić kasetę na szklane płyty (bez cudowania) do systemu Graflok. np. Busch'a. sam mam taką.
--
marcinrusinowski.com
ODPOWIEDZ