Wywoływacz typu Diafine

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wywoływacz typu Diafine

Post autor: aka »

miki11 pisze: 03 lut 2024, 11:28 własnej wersji wybranego wywoływacza
Nie ma czegoś takiego jak "własna wersja" wybranego wywoływacza.
Są receptury, która mają swego autora, są składniki i niektóre z nich mają swoje zamienniki. Proste jak rogalik ;-)
Dostępna w sieci receptura "substytutu" Diafine jest sprawdzona przez wielu, a tu na koreksie oKuba dostaczył dowodów, że można stosując go osiągnąć ciekawe, zachęcające wyniki.

Kto chce spróbować tego wywoływacza ma dwie możliwości - kupić zestaw na ebay lub złożyć samodzielnie. W warunkach polskich są ograniczone możliwości nabycia dwóch składników niezbędnych do samodzielnego złożenia. Wodorosiarczyn sodu można zastąpić pirosiarczynem sodu (1:1), a metaboran sodu (tetrahydrat, co wykazał oKuba) jak kto sobie chce, np. czerpiąc wiedzę z "Darkroom Cookbook" Anchella i tu życzę powodzenia bo jego wywody nie dotyczą tetrahydratu.

Można też spróbować oryginału: https://www.fotoimpex.com/chemistry/dia ... 00-ml.html Albo obu.

I po co bić pianę...
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Wywoływacz typu Diafine

Post autor: miki11 »

aka pisze: 03 lut 2024, 12:03 I po co bić pianę...
Może po to, aby wyjaśnić kilka nieścisłości. Już sam fakt nie rozróżniania wersji 4- lub 8-wodnej Metaboranu Sodu świadczy o naszej ślepocie i niewiedzy. Drugi temat to różne przeliczniki substytutu Metaboranu Sodu, czyli Boraksu i Wodorotlenku Sodu. Pomijam fakt, że Boraks też występuje w kilku wersjach "uwodnionych" i o ile w literaturze anglojęzycznej mamy wspomniany boraks siedmiowodny, a u nas 10-wodny. Widziałem też wersję 5-wodną. A to ma wpływ na ten stosunek wagowy do wodorotlenku sodu. Kolejny rozjazd tych różnych wersji to zamiana Metaboranu Sodu na Boraks w "The Darkroom Cookbook". I tam nie piszą ilo-wodny to boraks. A w linku, który sam podałeś piszą, że zamiana na boraks daje efekty "like the Kodak D76". Czy mnie chodzi o obrazek "like the Kodak D76"? Nie. Od tego mam Kodaka D76. A ja chciałbym uzyskać inny efekt, taki jak prezentowany przez Kolegę oKuba (z oryginalnym Diafine).

Także jest tych niuansów sporo, nie ma zgodności, ani jasności w temacie. Dlatego warto prowadzić akademicką dyskusję popartą potem elementem doświadczenia. To chyba Kolega J.A. napisał (w trochę innym kontekście), że "nie rozumie" tego wywoływacza, a on lubi rozumieć. I ja mam podobnie. A zaczyna się od pełnego przekonania, że zrobiłem wszystko, aby rzetelnie ustalić jak najbardziej zbliżoną do oryginału recepturę.

Byłoby znakomicie zakończyć teoretyczną część tego tematu uzgodnioną (i sprawdzoną) recepturę wywoływacza "typu Diafine". Ale nawet jeżeli to się nie uda, samo postawienie pytań (wcale nie pozbawionych sensu) przyczynia się do użycie przez niektórych czytelników mózgu. Trzeba używać mózgu.
_________________
Łatwe nie cieszy
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wywoływacz typu Diafine

Post autor: aka »

PPaweł pisze: 03 lut 2024, 12:01 Nie ma najmniejszego powodu, żeby w taki sam sposób nie branzlować się kolejnymi najlepszymi na świecie recepturami odczynników, które dopiero pozwolą światu poznać się na nieodkrytym geniuszu ciemni, bo niestety dotychczasowe wywoływacze nie były w stanie zapewnić ziarna prawidłowo oddającego głębię myśli autora.
No nie. Tu po prostu mamy brandzlowanie polegające na zmaganiach z recepturą dawno znaną ;-)
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wywoływacz typu Diafine

Post autor: aka »

miki11 pisze: 03 lut 2024, 12:15 Już sam fakt nie rozróżniania wersji 4- lub 8-wodnej Metaboranu Sodu świadczy o naszej ślepocie i niewiedzy.
A Ty dalej te swoje popierdółki. Komu jeszcze przypisujesz ślepotę i niewiedzę którą się wykazujesz?
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Wywoływacz typu Diafine

Post autor: miki11 »

PPaweł pisze: 03 lut 2024, 12:01 E, nie. To jest kolekcjonerstwo.
I to jest niby różnica? :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Wywoływacz typu Diafine

Post autor: miki11 »

aka pisze: 03 lut 2024, 12:27 Komu jeszcze przypisujesz ślepotę i niewiedzę którą się wykazujesz?
Kolego aka, ja nic nikomu nie przypisuję, to tylko Twoja niczym nie uzasadniona, agresywna retoryka w moim kierunku. Stosujesz boraks zamiast metaboranu sodu, co jest odejściem od receptury. A co piszą o zasadzie zrównoważonej w "The Darkroom Cookbook"? Metaboran Sodu pozycjonują pomiędzy Węglanem Sodu, a Boraksem. Stosując Boraks zmieniasz parametry roztworu B. Oni tam piszą nawet, że możesz sypać dowolną ilość Boraksu, a i tak nie zwiększysz zasadowości roztworu powyżej pH 9,0. To oczywiście nie ma dla Ciebie żadnego znaczenia. I niech tak będzie. Mieszaj sobie tą swoją zupę dolewając oliwę z oliwek, ja Ci tego nie bronię. Natomiast nie rozumiem, co Cię drażni w innym podejściu? I nikt tu nie pisze o "swojej" wersji Diafine, tylko o tej wersji "typu Diafine". Nie zmieniaj sensu moich wypowiedzi. Nie chcesz się wypowiedzieć merytorycznie, to nie wypowiadaj się w temacie. Chcesz kolekcjonować pudełka po jogurtach, proszę bardzo. Dla mnie nie jesteś onanistą jogurtowym, mam to gdzieś co robisz w wolnym czasie. Jak się nie ma sensownego argumentu, zawsze można stwierdzić: "jesteś głupi".
_________________
Łatwe nie cieszy
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wywoływacz typu Diafine

Post autor: aka »

miki11 pisze: 03 lut 2024, 12:44 Stosujesz boraks zamiast metaboranu sodu, co jest odejściem od receptury.
Ciekawe, a od jakiej to receptury?
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Wywoływacz typu Diafine

Post autor: PPaweł »

miki11 pisze: 03 lut 2024, 12:31 PPaweł pisze: ↑03 lut 2024, 12:01
E, nie. To jest kolekcjonerstwo.

I to jest niby różnica? :-)
Oczywiście że jest :-) Aczkolwiek możliwa jest i taka forma kolekcjonerstwa, jak ci kolesie, co muszą mieć egzemplarz Canona z zielonym guziczkiem i identyczny poza tym egzemplarz Canona z niebieskim guziczkiem, żeby kolekcja była kompletna. I tak ze wszystkimi modelami, które mają. (Bo jednostkowo jak ktoś chce mieć na przykład Beirette SL100N w kilku kolorach, bo mu się spodobała, to niech mu tam.)
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Wywoływacz typu Diafine

Post autor: miki11 »

PPaweł pisze: 03 lut 2024, 13:24 Oczywiście że jest :-) Aczkolwiek możliwa jest i taka forma kolekcjonerstwa, jak ci kolesie, co muszą mieć egzemplarz Canona z zielonym guziczkiem i identyczny poza tym egzemplarz Canona z niebieskim guziczkiem, żeby kolekcja była kompletna. I tak ze wszystkimi modelami, które mają. (Bo jednostkowo jak ktoś chce mieć na przykład Beirette SL100N w kilku kolorach, bo mu się spodobała, to niech mu tam.)
No dobra, przy takiej definicji zgadzamy się :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Wywoływacz typu Diafine

Post autor: miki11 »

aka pisze: 03 lut 2024, 12:54 Ciekawe, a od jakiej to receptury?
Od tej znanej i opublikowanej w drugim poście tego tematu.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywoływacz typu Diafine

Post autor: J.A. »

Pax między ciemniakami
Wywołałem
Wywołało się
Na mokro jest ok
Jak wyschnie to pokażę co wyszło.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wywoływacz typu Diafine

Post autor: aka »

miki11 pisze: 03 lut 2024, 13:34
aka pisze: 03 lut 2024, 12:54 Ciekawe, a od jakiej to receptury?
Od tej znanej i opublikowanej w drugim poście tego tematu.
Właśnie:
This formula is from Patrick Dignan's book Classic B&W Formulas.

Solution A
Sodium Sulfite, 35 grams - Hydroquinone, 6 grams
Phenidone, 0.2 grams - Sodium Bisulfite, 6 grams
Water to make, 1 liter

Solution B
Sodium Sulfite, 65 grams - Sodium Metaborate, 20 grams
Or, Borax 20 grams, for results "like that of D76"
Water to make, 1 liter

I niby że:
miki11 pisze: 03 lut 2024, 12:44 Stosujesz boraks zamiast metaboranu sodu, co jest odejściem od receptury.
Taką logiką się posiłkujesz? No fakt, wszystko w normie.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Wywoływacz typu Diafine

Post autor: miki11 »

aka pisze: 03 lut 2024, 14:38 Or, Borax 20 grams, for results "like that of D76"
No właśnie o to mi chodzi. Pisałem o tym już ze 2-3 razy.
_________________
Łatwe nie cieszy
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wywoływacz typu Diafine

Post autor: aka »

miki11 pisze: 03 lut 2024, 12:44 Stosujesz boraks zamiast metaboranu sodu, co jest odejściem od receptury.
Czytać nie umiesz ze zrozumieniem. Przytoczona przeze mnie procedura zawiera alternatywę (nie zamiennik) i co by nie wybrać jest to z nią zgodne.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywoływacz typu Diafine

Post autor: J.A. »

Ok. Co dzisiaj zrobiłem
Naświetliłem 2 (dlaczego 2 o tym za chwilę) Rollei Retro 100, w dwóch aparatach z włączoną funkcją AEB +- 1 EV od zalecanej dla tego wywoływacza czułości 200.
Czyli ekspozycja 100, 200, 400 ISO. Dwa aparaty, ten sam obiektyw, ten sam motyw.
Film sporo po terminie, ale od nowości mrożony i po wywołaniu się potwierdziło, że raczej mu nic nie dolega. Zadymienie na poziomie 0,15.
Dwa filmy, bo chciałem zobaczyć różnicę w wywoływaniu inwersyjnym i rotacyjnym. Obróbka rotacyjna na minimalnych obrotach jakie można ustawić w Jobo CPP2. ca 30-40 rpm.
Na densytometrze różnicę widać Dmax o 0,1 wyższe niż filmu wywołanego inwersyjnie. Na oko nie widać. Niestety nie robiłem powiększeń, wobec czego nie wiem jakiej gradacji będzie wymagał, do wykonania poprawnych tonalnie obrazków. A skanerom nie wierzę.
Załączniki
Tu co nieco widać utratę szczegółów w cieniach przy 400 ISO.
Tu co nieco widać utratę szczegółów w cieniach przy 400 ISO.
3 kadry z obróbki rotacyjnej, 3 z inwersyjnej, w obu przypadkach +- 1 EV.
3 kadry z obróbki rotacyjnej, 3 z inwersyjnej, w obu przypadkach +- 1 EV.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ