Suszenie kliszy

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

W jakiej formie by nie był, potrzeba nie więcej niż litra.
Cena niedrastyczna jeśli wziąć pod uwagę, że można go używać wielokrotnie (na litr pewnie z 50?) a później nie traci w żaden sposób swoich podstawowych właściwości, jedynie parę procent mocy, więc do nalewki można go wlać spokojnie i zanabyć nowy.

Uwierz mi na słowo, umrzesz jeśli będziesz miał półlitrowy kubek Kontakt'a i chlapał w nim filmem przez 20-30 sekund...
To jest ze dwie godziny wietrzenia mieszkania, po każdym takim suszeniu...

Już nie mówiąc o tym, że jeśli mieszkasz w bloku, to pewnie do pierdyknięcia wystarczy, żeby ktoś z papierosem po klatce schodowej przechodził...
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Mimo wszystko wolałbym jednak smród/zapach denaturatu, niż izopropylu.
A ja tam lubię zapach izopropanolu. Bardziej niż "dykty". Reszta to zabobony. Opary muszą osiągnąć pewne ściśle określone stężenie w mieszaninie w powietrzem żeby mogły wybuchnąć, zwłaszcza od żaru peta gostka przechodzącego korytarzem. Zaręczam, że w pewnych warunkach (temperatura) możesz spokojnie zgasić peta w wiadrze benzyny do samochodu. A do wybuchu może równie dobrze dojść jeśli rozpylisz w kuchni dostateczną ilość mąki. Toż gdyby się komuś rozbiła butelka spirytusu podczas przedświątecznego "dobierania", trzeba by ewakuować za każdym razem całe bloki, osiedla a może i dzielnice. Nie przesadzaj ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

taharii pisze:W jakiej formie by nie był, potrzeba nie więcej niż litra.
Cena niedrastyczna jeśli wziąć pod uwagę, że można go używać wielokrotnie (na litr pewnie z 50?) a później nie traci w żaden sposób swoich podstawowych właściwości, jedynie parę procent mocy, więc do nalewki można go wlać spokojnie i zanabyć nowy.
Spada i to dość szybko.
1. zastępuje wodę w koreksie, więc woda zastępuje alkohol w spirytusie
2. odparowując w otwartej przestrzeni zamienia się miejscami - alkohol się ulatnia a woda z powietrza zajmuje jego miejsce w spirytusie. Należy pamiętać, że materia nie znika. W przyrodzie nic nie ginie, tylko zmienia właściciela. A bilans zawsze wychodzi na zero.
Ale i tak koszt wychodzi niewielki, bo ze 20 razy na pewno da się użyć.
technik219 pisze:A do wybuchu może równie dobrze dojść jeśli rozpylisz w kuchni dostateczną ilość mąki.
Nie dawniej jak przed wczoraj coś takiego nastąpiło i poraniło i poparzyło i zabiło sporo osób.
>a tu eksperyment<
Ostatnio zmieniony 29 cze 2015, 14:24 przez J.A., łącznie zmieniany 2 razy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

w jakiej postaci ten spiryt proponujesz? Rektyfikowany? Toż to fortunę będzie kosztowało...
Może być "ruski" bazarowy.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Nie no, spokojnie żartowałem z tym wybuchaniem :)
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

Post autor: sokol07 »

Ok, wielkie dzięki za informacje. :)
A jak w końcu z tym przesuszeniem? Wystarczy po prostu po wyschnięciu pokroić film i do albumu?
http://ts-photo.pl/
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

bezbarwną dykte można nabyć w sklepach tesco. co prawda, przy zakupie pani w kasie trochę dziwnie patrzyła, ale zawsze wyglądałem na lumpa, więc co mi tam :roll: za pół litrową flaszkę zapłaciłem 7 złociszy z groszami. w sumie taniocha, tym bardziej, że specyfik można spożyć :mrgreen: ku pokrzepieniu.
Awatar użytkownika
nevermore
-#
Posty: 43
Rejestracja: 15 mar 2023, 11:26

Suszenie kliszy

Post autor: nevermore »

Przepraszam za odkopywanie starego wątku, mam nadzieję, że nasz maturzysta skończył studia i znalazł dobrą pracę.... ale dziwi mnie, że brakło tutaj jednej myśli. Uzupełniam zatem:

Aby radykalnie obniżyć koszty suszenia alkoholowego, należy wyposażyć się dwie kąpiele. Wstępną i finalną. Rozlewamy spiryt do dwóch flaszek. Jednej używamy na mokry od wody film a drugiej na film wypłukany tą pierwszą. Dzięki temu zawartość wody w drugiej kąpieli będzie rosła dużo wolniej a duża zawartość wody w pierwszej nie będzie bardzo przeszkadzała. Zużyta kąpiel finalna z powodzeniem może być użyta jako wstępna. Ekonomia ze ho ho.
Więcej sprzętu niż talentu: (Nikon D610, F80, F65, FG-20, EM; Zenit 122, Smiena Symbol, Olympus E500)
ODPOWIEDZ