Pytanie jak bumerang. Fomaspeed Variant + taśma RGB (tylko tor czerwony)

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pytanie jak bumerang. Fomaspeed Variant + taśma RGB (tylko tor czerwony)

Post autor: J.A. »

Tomasz. pisze: 09 paź 2023, 09:37 ale obecne ponad 1000 zł (nie wiem na ile moje dane są aktualne) za lampy MIRA, do moich amatorskich zastosowań to trochę za dużo.
https://www.cyfrowe.pl/szukaj.php?tekst=mira&A=0
Ale pewien jesteś że 1000? To raz, a dwa zobacz ile kosztuje paczka papieru.
Tomasz. pisze: 09 paź 2023, 09:37 ale właśnie chodzi mi o coś mocniejszego niż ta lampa kaisera,
Ale wcześniej chciałeś lampy dla wszystkich bez wodotrysków, wobec tego taka lampa istnieje i nazywa się Kaiser. Dzięki temu, że jest słaba może ją odpalić każdy nawet w najmniejszej ciemni i producent nie ryzykuje, że będą go w internetach opie...ać jak burą sukę. Najmniejsza mina daje dużo światła i można jej używać w malutkiej ciemni, albo w całkiem sporej. Ale to jest możliwe w lampie z bardzo dobrą regulacją.

A teraz uwaga, to jest najważniejsze.
Jeżeli nie kupujesz na firmę, to kupując przez internet, możesz towar zwrócić bez podania przyczyny.
Ryzykujesz koszt przesyłki. Masz na to dwa tygodnie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 227
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pytanie jak bumerang. Fomaspeed Variant + taśma RGB (tylko tor czerwony)

Post autor: Tomasz. »

No proszę, to miałem jakieś niepełne albo stare dane, bo rzeczywiście nigdy nie sprawdzałem lamp mira w cyfrowe.pl
Awatar użytkownika
Art_Ro
-#
Posty: 42
Rejestracja: 19 mar 2010, 18:14
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Pytanie jak bumerang. Fomaspeed Variant + taśma RGB (tylko tor czerwony)

Post autor: Art_Ro »

einverv pisze: 07 paź 2023, 09:38 Cześć, przeszukałem forum, ale nie znalazłem odpowiedzi - czy ktoś testował tego typu żarówki? Po ustawieniu czerwonego świecą bardzo słabo. Oczywiście mogę wykonać test, ale jeśli ktoś już próbował i zna odpowiedź to zaoszczędzi mi czasu
Te żarówki przeznaczone są do robienia znakomitego nastroju w ciemni, ale ich przydatność do procesów obróbki materiałów pozytywowych, a zwłaszcza lubianej przez wielu kolegów FOMY Variant III, jest tak bardzo ograniczona, że należy taki typ oświetlenia, jako ciemniowego, po prostu odpuścić. Tylko i wyłącznie, sam włączony kolor czerwony, oczywiście że zapewni jakieś minimum dla papierów ILFORD-a, ale dla FOMY już ie da rady, zadymienie gwarantowane.
Zauważyłem w ciągu ostatnich lat, dużą ignorancję podejścia do oświetlenia ochronnego w ciemniach, nawet wśród artystów profesjonalnych pracujących w technikach srebrowych, którzy oświetlają swoje ciemnie nawet żarówkami pomarańczowymi i czerwonymi, jakie wieszamy na choinkach świątecznych przed ratuszami.

Lampy ciemniowe MIRY powstały, abyście mieli jak najwięcej światła w ciemniach, przy którym komfort Waszej pracy będzie maksymalnie satysfakcjonujący.
MAMIYA 645Pro + Nikon D200+F80
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pytanie jak bumerang. Fomaspeed Variant + taśma RGB (tylko tor czerwony)

Post autor: J.A. »

Tomasz. pisze: 11 paź 2023, 07:10 No proszę, to miałem jakieś niepełne albo stare dane, bo rzeczywiście nigdy nie sprawdzałem lamp mira w cyfrowe.pl
W czarno-białe też mają być. Będzie dwóch detalistów to i cena może trochę spadnie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Pytanie jak bumerang. Fomaspeed Variant + taśma RGB (tylko tor czerwony)

Post autor: zladygin »

Art_Ro pisze: 12 paź 2023, 10:30 Te żarówki przeznaczone są do robienia znakomitego nastroju w ciemni, ale ich przydatność do procesów obróbki materiałów pozytywowych, a zwłaszcza lubianej przez wielu kolegów FOMY Variant III, jest tak bardzo ograniczona, że należy taki typ oświetlenia, jako ciemniowego, po prostu odpuścić. Tylko i wyłącznie, sam włączony kolor czerwony, oczywiście że zapewni jakieś minimum dla papierów ILFORD-a, ale dla FOMY już ie da rady, zadymienie gwarantowane.
Zauważyłem w ciągu ostatnich lat, dużą ignorancję podejścia do oświetlenia ochronnego w ciemniach, nawet wśród artystów profesjonalnych pracujących w technikach srebrowych, którzy oświetlają swoje ciemnie nawet żarówkami pomarańczowymi i czerwonymi, jakie wieszamy na choinkach świątecznych przed ratuszami.
święta racja. Przez pewien czas używałem taśm z czerwonymi ledami nad stołem mokrym. Musiałem dodać regulator i baaaaardzo przyciemnić, aby obrabiać papiery ilforda. Przy powiększalniku była lamka kaisera z pomarańczową szybką. Fomy wtedy nie używałem, więc nie wiem. Prawda jest jednak taka, że czerwone dla naszego oka to nie jest czerwone dla papieru.
Zwykłe taśmy led można używać np przy technikach alternatywnych, ale tu wystarczy zwykła żarówka energooszczędna - zazwyczaj ma zerową lub bardzo niską emisję UV.
Awatar użytkownika
Art_Ro
-#
Posty: 42
Rejestracja: 19 mar 2010, 18:14
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Pytanie jak bumerang. Fomaspeed Variant + taśma RGB (tylko tor czerwony)

Post autor: Art_Ro »

Tomasz. pisze: 09 paź 2023, 08:29
Natomiast rynek amatorski jest bardzo chłonny, ale wymaga rozwiązań tańszych. Oczywiście rozwiązania te nie będą tak zaawansowane jak te profesjonalne, ale to nie znaczy, że nie da się na nich zarobić. Dlatego też uważam, że fajnie jakby MIRA miało takie rozwiązanie skierowane do amatorów - czy to lampa w formie żarówki na standardowy gwint, czy po prostu małej prostej lampy. Bez regulacji barwy czy innych bajerów, po prostu niezaświetlająca papieru i dająca odpowiednio dużo światła.
Właśnie dla szeroko rozumianych "amatorów" powstała MINI-3. Zawiera w sobie sprawdzoną w naszych większych lampach technologię świecenia, ale zdecydowaliśmy, że gdy trwa walka pomiędzy coraz droższym ILFORD-em a jeszcze przystępną FOMĄ, muszą być dwa kolory dla nich oddzielnie istniejące. Malutka żaróweczka (jaką opracował i sprzedaje Mirko w FOTOIMPEX-ie) nie jest rozwiązaniem optymalnym, bo do takiego maleństwa nie można zastosować światła impulsowego, nie mówiąc już o bardzo przydatnym programowaniu siły światła wychodzącego z lampy ciemniowej. Dajemy zatem niezbędne minimum, wraz ze zmniejszonymi wymiarami, nadal panując nad mocą lampy, która i tak ma duży potencjał.

No i najważniejsze, przy ustawieniu siły światła czerwonego 665 nm dla FOMY VARIANT na programie 6-7 uzyskujemy czas pełnej ochrony papierów dochodzący do 16-20 minut, przy bezpośrednim świeceniu na papier testowy z odległości 110 cm, o wartościach przyrostu zadymienia na polu testowym z latensyfikacją (według testu ILFORD-owskiego) tylko o 0,02D. Oczywiście, że w ciemni jest niewyobrażalnie jasno. To trzeba przeżyć w ciemni u kogoś ze znajomych. Pokażcie mi, czy istnieje drugie takie cudo techniki na świecie. Lampy dla fotografów wytwarzam już czternasty rok, wraz z każdą ich wersją, jest tylko lepiej, technologicznie i funkcjonalnie. Żadna lampa nie wróciła do naprawy serwisowej, pojawiają sie nawet na rynku wtórnym.
Pozostaje mi tylko zapraszać Was do ich użytkowania.
MAMIYA 645Pro + Nikon D200+F80
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Pytanie jak bumerang. Fomaspeed Variant + taśma RGB (tylko tor czerwony)

Post autor: szable »

ooo, widzę że przespałem pojawienie się małej łazienkowej MIRY, za którą bardzo lobbowałem od lat! Biorę :D
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 227
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pytanie jak bumerang. Fomaspeed Variant + taśma RGB (tylko tor czerwony)

Post autor: Tomasz. »

No i super, o taką chodziło. Także super, że jest, na pewno się w nią zaopatrzę ;-)
ODPOWIEDZ