Eksponaty muzealne

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PPaweł
-#
Posty: 1397
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Eksponaty muzealne

Post autor: PPaweł »

Wstęp teoretyczny do pytania jest taki: mamy w miasteczku izbę pamięci, a w izbie pamięci kącik z eksponatami fotograficznymi, a w kąciku między innymi dwa Zenity i Prakticę - wszystkie trzy bez obiektywów i wieje im po lustrach. Pytanie zatem jest następujące: czy ktoś nie miałby w złomie jakichś wraków na M42, które mógłby oddać, żeby te aparaty ładniej wyglądały? Dowolnie niesprawne, byle się to za bardzo nie rzucało w oczy.
aka
-#
Posty: 5626
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Eksponaty muzealne

Post autor: aka »

PPaweł pisze: 01 maja 2024, 09:45 mamy w miasteczku izbę pamięci
A pamięci czego jest ta izba?
PPaweł
-#
Posty: 1397
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Eksponaty muzealne

Post autor: PPaweł »

Tego i owego. W gruncie rzeczy powinna się nazywać "muzeum miejskie", ale pewnie wtedy wpadałaby w jakieś przepisy o muzeach. Pragermańskie papiery, mundury dziadków, wiadro z GS, stary zegar z wieży ratusza, garnki z Krużewników, takie tam.
aka
-#
Posty: 5626
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Eksponaty muzealne

Post autor: aka »

PPaweł pisze: 01 maja 2024, 10:03 mundury dziadków
Się zaciekawiłem... Pragermańskie czy takie bardziej współczesne?
PPaweł
-#
Posty: 1397
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Eksponaty muzealne

Post autor: PPaweł »

Mundurów pragermańskich to chyba nie mamy, raczej PRL, może coś przedwojennego też. Poniemieckie mundury pewnie zaraz po wojnie zostały przerobione na coś zwykłego do noszenia. Ale mogę zajrzeć, sprawdzić po drodze do spożywczego ;-)
aka
-#
Posty: 5626
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Eksponaty muzealne

Post autor: aka »

PPaweł pisze: 01 maja 2024, 10:40 sprawdzić po drodze do spożywczego
Majówka pod spożywczakiem? Może i lepiej niż w izbie pamięci, albo nie daj Boże wytrzeźwień ;-)
PPaweł
-#
Posty: 1397
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Eksponaty muzealne

Post autor: PPaweł »

Najpierw pod spożywczym, potem w wytrzeźwień. Ale oczywiście nie dzisiaj, dzisiaj pochód. (Po prawdzie, to co prawda gmina ma kilka etatów miejskich alkoholików, ale oni są raczej rozproszeni, a nie skoncentrowani pod sklepami.)
aka
-#
Posty: 5626
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Eksponaty muzealne

Post autor: aka »

PPaweł pisze: 01 maja 2024, 11:00dzisiaj pochód
Fotorelację zrób ;-)
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2097
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Eksponaty muzealne

Post autor: Imperitus »

PPaweł pisze: 01 maja 2024, 10:03 Tego i owego. W gruncie rzeczy powinna się nazywać "muzeum miejskie", ale pewnie wtedy wpadałaby w jakieś przepisy o muzeach. Pragermańskie papiery, mundury dziadków, wiadro z GS, stary zegar z wieży ratusza, garnki z Krużewników, takie tam.
Izba pamięci to zasadniczo też forma muzeum, nie jestem pewien co ma na ten temat do powiedzenia polskie prawo. Jest jakiś nadzór konserwatorski?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
PPaweł
-#
Posty: 1397
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Eksponaty muzealne

Post autor: PPaweł »

Imperitus pisze: 01 maja 2024, 11:09 Jest jakiś nadzór konserwatorski?
A bo ja wiem? Czasem myślę, żeby się do miejscowego Towarzystwa Przyjaciół zapisać, ale jeszcze się nie zebrałem. Tak sobie gdybam z tymi przepisami, ale może jak się coś nazywa "muzeum", to musi mieć na przykład certyfikowanego kustosza i te filcowe kapcie, albo coś...
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2097
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Eksponaty muzealne

Post autor: Imperitus »

PPaweł, nie ma czegoś takiego jak "certyfikowany kustosz", a bamboszki na szczęście odchodzą już w zapomnienie. Chociaż, nie powiem, w Pszczynie fantastycznie się jeździło po wypastowanych parkietach :-).
W instytucjach tego rodzaju problemem jest właśnie to, że prawo nie wymaga aby zwierzchnik miał jakiekolwiek kompetencje konserwatorskie, albo żeby zatrudnił osobę która dyplom konserwatora posiada. Z tego względu często "izby pamięci" są składowiskami reliktów którym z braku wiedzy nie zapewnia się odpowiedniej opieki i warunków przechowywania. Widziałem takie rzeczy nawet we wcale dużych muzeach.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
PPaweł
-#
Posty: 1397
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Eksponaty muzealne

Post autor: PPaweł »

Pojedź na Maltę do muzeum lotnictwa w Ta'qali, tam to dopiero maja składowisko reliktów :-) A kapcie mają się bardzo dobrze w pałacu biskupów wrocławskich w Javorniku, polecam zwłaszcza zwiedzanie strychu.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5577
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Eksponaty muzealne

Post autor: rbit9n »

Obrazek
ponoć ten kustosz zacnym jest.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ