Usuwanie maski z negatywu kolorowego

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Usuwanie maski z negatywu kolorowego

Post autor: aka »

oKuba pisze: 14 cze 2023, 18:20 Tak z czystej ciekawosci.
No i jak, ciekawość zaspokoiłeś?
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Usuwanie maski z negatywu kolorowego

Post autor: EE2 »

Ups, wetknąłem kij w mrowisko i zaraz zostanę zeżarty za głoszenie herezji :mrgreen:
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Usuwanie maski z negatywu kolorowego

Post autor: oKuba »

aka pisze: 14 cze 2023, 18:37 No i jak, ciekawość zaspokoiłeś?
Zaspokoilem
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Usuwanie maski z negatywu kolorowego

Post autor: aka »

EE2 pisze: 14 cze 2023, 18:37 zostanę zeżarty za głoszenie herezji
Jakiej herezji? Jakbyś głosił, bez dowodu z eksperymentu, że kolorowy negatyw można wywołać na pozytyw np. w wodzie brzozowej lub w tanim winie to wtedy święta inkwizycja miałaby co robić ;-)
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Usuwanie maski z negatywu kolorowego

Post autor: oKuba »

EE2 pisze: 14 cze 2023, 18:37 Ups, wetknąłem kij w mrowisko i zaraz zostanę zeżarty za głoszenie herezji
E tam. Twoje zdjecia i jak Tobie sie podobaja, to wszystko ok
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Usuwanie maski z negatywu kolorowego

Post autor: EE2 »

Wywoływanie w czerwonym winie widziałem na jakimś filmie na YT ale to był cz-b negatyw :mrgreen:
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Usuwanie maski z negatywu kolorowego

Post autor: EE2 »

oKuba, nie moje :-D
Na własnych kadrach bym aż tak nie eksperymentował :-P
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Usuwanie maski z negatywu kolorowego

Post autor: technik219 »

EE2 pisze: 14 cze 2023, 18:37 zaraz zostanę zeżarty za głoszenie herezji
Nie zostanież "zeżarty za głoszenie herezji".
Dawno temu kolega zapytał mnie jakie ogrzewanie zastosowałem w swoim nowo wybudowanym domu. Jak odpowiedziałem, że CO to uśmiechnął się z politowaniem i stwierdził, że on u siebie zainstaluje kominki na drewno. Bo to klimatycznie, mniejsze straty opału i w ogóle nie ma nic lepszego. Na moją uwagę, że gdyby nie było nic lepszego od kominków to nie wymyślono by pieców kaflowych, a tych nie zastąpiono by CO, trochę się "zapultał". No bo skoro to takie dobre to po co ulepszać? Jakoś tak w zeszłym roku zapytałem go czy dalej pali w kominku (bo zredukował je do jednego). A gdzie tam! Raz czy dwa rozpalił i koniec: dymi się, kopci, kurzy, śmierdzi i tp. Przy następnym remoncie każe całkiem to rozwalić i będzie miał bardziej ustawny pokój.
Nie wiem, może Ci się uda opracować nową supermetodę, ale raczej mało to prawdopodobne. Najważniejsze, że nie zaprzątasz sobie głowy polityką, bo masz ją zajętą czym innym. Próbuj więc, eksperymentuj. Wszak nie o to chodzi by złowić króliczka ale by gonić go ;-)

Edit: Przypomniało mi się jak inny mój kolega usilnie pracował nad opracowaniem jednoroztworowego obrabiania barwnych negatywów. Coś tam mu się ukazało. Uznał to za wielce obiecujący wynik i eksperymentował dalej. Z jakim skutkiem to można się przekonać przeszukując czeluści Internetu i fachowej literatury: nigdzie nie ma wzmianki o metodzie Andrzeja W. ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Usuwanie maski z negatywu kolorowego

Post autor: EE2 »

Metoda nie jest nowa :-)
Znaleziona w internecie służy do wywoływania kolorowych slajdów bez drogiej, trudno dostępnej i nietrwałej chemii E6. Postanowiłem przetestować najpierw na negatywach czy to w ogóle zadziała i okazało się, że działa :-)
Padło na testy na negatywach bo mam do dyspozycji dwie rolki gdzie nikomu nie zależy zbytnio na ich zawartości :-)
Eksperymenty w fotolaboratorium są dla mnie odskocznią i zajęciem głowy ale nie jako odskocznia od polityki ale od innego o wiele poważniejszego i gorszego zmartwienia :-(
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Usuwanie maski z negatywu kolorowego

Post autor: aka »

EE2 pisze: 14 cze 2023, 18:49 Na własnych kadrach bym aż tak nie eksperymentował
To jak zamierzasz pozyskiwać materiał do eksperymentów? Nic tylko usługi dla ludności musisz otworzyć ;-)
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Usuwanie maski z negatywu kolorowego

Post autor: EE2 »

aka, póki co mam go jeszcze trochę :mrgreen:
Dzielę rolkę na 2-3 części więc trochę można poćwiczyć :-)
Jak przejdę na testy z kolorowymi diapozytywami to naświetlę kilka klatek, w ciemni obetnę i wywołam kawałek żeby zobaczyć co i jak uzyskując punkt wyjścia :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Usuwanie maski z negatywu kolorowego

Post autor: oKuba »

EE2 pisze: 14 cze 2023, 19:12póki co
Widze, ze to Twoj ulubiony zwrot. W niektorych postach i po 3x. Sprawdz koniecznie etymologie
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Usuwanie maski z negatywu kolorowego

Post autor: EE2 »

oKuba, no tak wyszło ;-) Aż tak to przeszkadza?
aka, a propos usług dla ludności, to czasem coś wywołuje znajomym :-)
Ale tylko i wyłącznie cz-b negatywy lub cz-b odwrotki bo te procesy mam opanowane zgodnie ze sztuką. No i robię to nieodpłatnie :-)
Ćwiczyć alternatywne procesy na nie swoim materiale nie zamierzam :-) Chyba, że tak jak w przypadku tych dwóch rolek kolorowego negatywu osoba, która przekaże mi materiał jasno sprawę postawi, że można eksperymentować bo zawartość rolek mało istotna ;-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Usuwanie maski z negatywu kolorowego

Post autor: J.A. »

technik219 pisze: 14 cze 2023, 18:08 Edit. Przypomniałem sobie, że on nie używał filmu 120 tylko zdejmował emulsję z papieru i ją naklejał na szkło. Tak czy inaczej nic z tego nie wyszło.
Podobną metodę stosują niektórzy przy skanowaniu negatywów barwnych, ale skanują jako slajd a punkt czerni ustalają poprzez przyłożenie pipety do marginesu, czyli zdjęcie maski. Niektórzy robią też skanując na negatyw do odwrócenia w postprocesie, z kolei ustalając w ten sposób punkt bieli. Sam tak próbowałem robić.
Podobnie nic z tego nie wychodzi, bo jak napisałeś wcześniej maska nie jest jednolitym filtrem nałożonym na negatyw.
EE2 pisze: 14 cze 2023, 19:05 Znaleziona w internecie służy do wywoływania kolorowych slajdów bez drogiej, trudno dostępnej i nietrwałej chemii E6.
W internecie można znaleźć wszystko. Z fotograficznego podwórka, moim zdaniem najwyżej 50% ma jakąkolwiek wartość.
Slajdu E-6 nie da się wywołać bez chemii E-6. Oczywiście nie w sensie, że nic nie wyjdzie, zawsze coś wyjdzie, ale chyba nie chodzi o to by "coś" wyszło, tylko by wyszło dobrze. A dobrze nie wyjdzie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Usuwanie maski z negatywu kolorowego

Post autor: EE2 »

Ta metoda, którą ćwiczę od Poniedziałku to wywołanie FD w wywoływaczu cz-b i tu używam Fenala W14 z rodankiem potasu. Tego samego co do cz-b odwrotki, stosując czasy jak przy cz-b odwrotce. Po wypłukaniu filmu 2x 3 minuty zaświetlam go 2x3 minuty żarówką Narva Nitraphot 250W w garnku z jasnym wnętrzem wypełnionym wodą. Następnie idzie jako CD wywoływacz z zestawu do ECN2 czas wg tabeli którą posiadam ale wydłużony jak dla forsowania o 2 stopnie. Potem płukanie, wybielacz zestawu ECN2, płukanie, utrwalacz z zestawu ECN2, płukanie i na koniec "fotonalowanie".

P.S. Jeśli ktokolwiek jest zainteresowany mogę podzielić się konkretniejszymi informacjami co i jak ponieważ posiadam notatki ze wszystkich trzech prób. Dzisiejsza na Agfa Vista 200 ASA wypadła zdecydowanie najlepiej jak do tej pory.

P.S.2 Znalazłem w jakich latach produkowany był ten Kodak Gold 200 ASA, którego męczyłem ostatnie 2 dni i są to lata 1997-2001. Film naświetlany jakimś byle jakim kompaktem, przechowywany przez te 22 lata byle jak a po wywołaniu w tym alternatywnym procesie skanuje się bez większego problemu i wygląda lepiej niż taki sam Kodak wywoływany przez fotolab w czasach swojej świetności :mrgreen:
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
ODPOWIEDZ