To jak jazda na rowerze...

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

spirytus lubelski od czasu Palikmiota to już nie jest to samo. kiedyś był to czysty spirytus żytni, teraz jest kartoflany, nie idzie pić normalnie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

Ja uznaję lampkę wina - najlepiej czerwonego lu różowego, żeby delikatne było...
Mam też absynt... nie fabryczny, robiony na czeskiej mieszance ziół i lubelskim spirytusie... ale jeszcze nie testowałem w ciemni....
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

sweetek pisze:czeskiej mieszance ziół
a jaka to mieszanka?
sprawdź czy nie dodali przypadkiem zieleni brylantowej. oni tym lubią farbować sklepowe napitki.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

nie wiem co było w mieszance, bo już wszystko gotowe do spożycia...
Wyszło ładnie zielone, cholernie gorzkie, a najfajniejsze z tego jest to, że udało mi się za niedużą kwotę na targach staroci kupić karafkę z ciętego, zielonego kryształu....
;)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

aha, gorzkie, bo piołun jest najbardziej gorzkim surowcem farmaceutycznym. wiele go nie trzeba, żeby uczynić napitek gorzkim. coś jak łyżka dziegciu, tylko że bardziej.

taką mieszankę można zrobić samemu, po krótkich zakupach w aptece lub w sklepie zielarskim. na 750ml spirytusu 70* potrzebujemy:
- ziela piołunu - 50g
- ziela hyzopu - 8,5g
- kłącza tataraku - 2g
- liścia melisy - 6g
- owocu anyżu - 30g
- owocu kopru włoskiego - 25g
- owocu anyżu gwiaździstego - 10g
- owocu kolendry - 5g.

co prawda w/w skład jest niby na 1200ml spirytusu 70*, ale absynt winien być czarny, mocny i aromatyczny.
żeby uzyskać 70* spirytus, mieszamy spirytus 96* i wodę w częściach wagowych 665 cz. spirytusu i 335 cz. wody, co nam daje 500ml spirytusu i 200ml wody. dla ułatwienia można dać szklankę wody, wyjdzie (w zależności od pojemności szklanki) między 63* a 70*. polecam spirytus staropolski, jako jedyny zbożowy spirytus na polskim rynku aktualnie.
i teraz tak, owoce kruszymy lub mielimy, wsypujemy z ziołami do słoja, zalewamy spirytusem 70* i odstawiamy na co najmniej miesiąc. aczkolwiek im dłużej, tym lepiej. całość trzymamy w ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej. po upływie zadanego czasu zlewamy spirytus, a zioła wyciskamy. nie rozcieńczamy.
uzyskany napitek powinien zawierać (wg. FP IV) do 300mg alfa-tujonu na litr. najmocniejszy handlowy absynt ma 100mg/l, a większość pomyj dostępnych w Czechosłowacji, ma 10-30mg/l. także wiecie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

ta dyskusja idzie w złym kierunku. :roll:
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

rbit9n, Niech Ci bozia w dzieciach wynagrodzi. Jedyna rzeczywiście użyteczna rzecz jaką w tym wątku przeczytałem.
rbit9n pisze:całość trzymamy w ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej
Czyli moja ciemnia się nada. No może trochę za chłodno, bo 18°C to nie jest norma temperatury pokojowej wg. eurokratów.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

nord pisze:ta dyskusja idzie w złym kierunku. :roll:
Sorry, ale to Hyde Park. I w dodatku nikt nikomu nie ubliża, tylko dzieli się tym co ma najlepsze...
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Minolciarz1979 »

rbit9n pisze:aką mieszankę można zrobić samemu
Własnie przeczytałem i cisne za chwilę po sklepach zielarskich :-D Czuje, że będzie ostre ściemnianie :-P
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

wosk pisze:
nord pisze:ta dyskusja idzie w złym kierunku. :roll:
Sorry, ale to Hyde Park. I w dodatku nikt nikomu nie ubliża, tylko dzieli się tym co ma najlepsze...
kolega Jerzy, o ile dobrze odczytałem jego zamiary, zwyczajnie chciał nas zagonić do ciemni w celu czynienia odbitek.

gdyby to nie był H.P ten temat zostałby już dawno zamknięty a niepotrzebne komentarze, uleciałby by w niebyt. jeżeli ktoś uważa, że jego wywody na temat alkoholu są na miejscu, śmiało! można sobie poużywać.

natomiast co do dzielenia się wiedzą o trunkach - osobiście wole dzielić się trunkami, nie zaś wiedzą na ich temat. znaczy praktyka, nie teoria.
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

Chętnie bym się z Tobą napil, ale jak na taka odległość - jesteś przecież z Marsa ;-)
A po przeczytaniu tego wątku, człowiek aż rwie się by posiedzieć w ciemni ... :mrgreen:
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

nord pisze:nie wszyscy, to fakt. nie mniej spora grupa ludzi tworzyła na haju. nie ma co do tego wątpliwości i nie ma o co się spierać. w sumie nie wiadomo jak brzmiałby Hendrix, czy Marley gdyby tworzyli na "trzeźwo".
To że Hendrix coś wciągał to mnie nie dziwi . Być może że pod wpływem , przychodziły mu jakieś pomysły.
Jednak z muzycznego punktu widzenia , przyglądając się "konstrukcji " jego kawałków , wniosek się raczej nasuwa że był trzeźwy i mocno świadomy tego co robi..
jego kawałki muzycznie są bardzo dobrze przemyślane i mistrzowsko skomponowane.
Dla tego dzisiaj , grane współcześnie , brzmią tak porywająco i interesująco.
Sądzę że jeśli coś wciągał , tak na maxa to raczek po a nie przed .
ju_87
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Minolciarz1979 »

nord pisze:natomiast co do dzielenia się wiedzą o trunkach - osobiście wole dzielić się trunkami, nie zaś wiedzą na ich temat. znaczy praktyka, nie teoria.
Ale teoria jest tez wazna - gdyby ten wątek sie nie rozwinął w wątek teoretyczno - alkoholowy to bym właśnie nie mielił ziół i nie rozcieńczał spirytu na absynt :-P A jakoś do głowy mi nie przyszło nigdy poszperać za przepisem na absynt :-D Cos czuję, że po takim "wywoływaczu" to będę widział szczegóły w światłach i cieniach jednocześnie :-P
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

składam chemię do ciemni to i damy radę poskładać zioła na napitek do ciemni!!!
dzięki wielkie
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Minolciarz1979 »

sweetek pisze:składam chemię do ciemni to i damy radę poskładać zioła na napitek do ciemni!!!
dzięki wielkie
może załozymy dział "receptury alkoholowe", ewentualnie "receptury wspomagaczy ciemniowych"?? kto jest za??? :-P
ODPOWIEDZ