Lupy Peak Optics

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Nie no, ja wiem i rozumiem, tylko to tak, jakby pod zdjęciem opisamym Nikon D700 + 24-70 F5.6 pisać, że nie 5.6 bo w tym nikonie przysłona rzeczywista w tym przypadku to 5.57 a 5.6 jest tylko zaokrągleniem.

W każdym razie, rozumiem o co chodziło, nie zgadzam się, ale już rozumiem ;)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

taharii pisze:Nie no, ja wiem i rozumiem, tylko to tak, jakby pod zdjęciem opisamym Nikon D700 + 24-70 F5.6 pisać, że nie 5.6 bo w tym nikonie przysłona rzeczywista w tym przypadku to 5.57 a 5.6 jest tylko zaokrągleniem.
A co ma piernik do wiatraka?
taharii pisze:nie zgadzam się, ale już rozumiem ;)
Skoro uważasz, że głębia ostrości jest wielkością fizyczną, jak ciążenie, jak mierzalna długość fali świetlnej, jak prędkość światła, czy dźwięku, to wypadałoby to udowodnić. ;-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Uwaga Udowadniam:
Nie zgadzam się, żeby to miało znaczenie w tej ani prawdopodobnie jakiejkolwiek dyskusji poza Wydziałem Optyki na Politechnice...

A co powiesz o prędkości dźwięku jeśli badamy ją za pomocą wyemitowania sygnału i naciśnięcia guzików przez nasłuchujących w odległości 500 i 1000 metrów.
Czy jeśli nasłuchujący na dystansie 1000 metrów jest głuchy i nie naciśnie guzika to oznacza, że dźwięk ma prędkość nieskończenie małą?
A może lepiej, żeby głuchego posadzić na stanowisku 500 metrów, wtedy eksperyment nam powie, że dźwięk dociera do obserwatora oddalonego o 1000 metrów wcześniej niż do tego oddalonego o 500 metrów...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Prędkość dźwięku można zmierzyć przyrządem, nie człowiekiem.

Wskaż mi przyrząd do mierzenia GO - nie musi istnieć, wystarczy teoretyczne urządzenie.
Do mierzenia, nie obliczania.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Linijka jest przyrządem pozwalającym zmierzyć czy coś się znajduje w GO czy nie, oblicza się to ze wzoru a mierzy przyrządem do mierzenia odległości.

Ale jak już szalejemy, to urządzenie to moduł AF z lustrzanki. Stwierdzi czy obraz jest ostry czy nie, czyli czy znajdujemy się w GO czy nie. Może nawet być po odpowiedniej kalibracji wyposażony w obiektyw pozwalający badać ostrość na ziarno a nie tylko ostrość samego obrazu, żeby nie było uwag na temat tego, że nie wszystko na zdjęciu musi być ostre.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

kal800 pisze:Ma to sens. Z ciekawości - jaka jest głębia ostrości powiększalnikowej 80tki ustawionej na f8 czy f11 przy powiększeniu powiedzmy 40/50?

Co do regulacji - jestem w stanie regulować kąt ustawienia głowicy oraz kąt samej płytki, ale wszystko w jednej płaszczyźnie - patrząc frontem na powiększalnik - lewo-prawo. A jeszcze jest płaszczyzna przód-tył, ale może się mylę.

Mój powiększalnik to Durst Modular 70
wiesz co Ci poradzę? zupełnie bez złośliwości. nasamprzód kup sobie tę książkę. znajdziesz w niej odpowiedzi na wiele nurtujących Cię pytań.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
phariseo
-#
Posty: 65
Rejestracja: 20 lut 2012, 19:56
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: phariseo »

+1.
Kosmicznie dobra książka, zmienia i prostuje spojrzenie (szczególnie po lekturze ogłupiających postów na wielu forach). I daje RZETELNĄ wiedzę. Na wiedzy opierać się należy.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

taharii pisze:Linijka jest przyrządem pozwalającym zmierzyć czy coś się znajduje w GO czy nie, oblicza się to ze wzoru a mierzy przyrządem do mierzenia odległości.
Baw się dobrze.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

rbit9n pisze:nasamprzód kup sobie tę książkę
Zupełnie przypadkiem mam tę książkę i akurat wczoraj ok. 20 wziąłem ją z półki i czytałem I rozdział... Co prawda o czym innym, ale i tak to niesamowite :)

J.A., taharii, chyba nie przekonacie się nawzajem, może warto przestać ciągnąć tę dyskusję?
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

wspomniałem o WBM, ponieważ na stronie 444 poruszony jest temat głębi ostrości na powiększeniu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Nomad »

J.A., istnieją takie pojęcia jak bezwzględna głębia ostrości, czyli zakres odległości w jakich przy danej przysłonie średnica krążka rozproszenia nie przekracza zakładanego dla danego formatu maksimum, i to jest wartość mierzalna, oraz głębia względna, gdzie ważna jest m.in. krotność powiększenia i tak dalej - gdzie przy danym powiększeniu obraz nadal odbieramy jako ostry. I to już jest wartość subiektywna.
Rzecz w tym że mało kto zdaje sobie sprawę że te dwie wartości znacznie się różnią.
Przy czym ta pierwsza ma znaczenie dla fotografii powiedzmy technicznej, ta druga
przy fotografii szeroko rzecz ujmując artystycznej.
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: kal800 »

No dobra, a schodząc na ziemię:

Paterson Mayor czy Ahel Scoponet?

Ktoś miał do czynienia z jednym bądź drugim produktem? Mam wątpliwości co do produktów Patersona jak mam być szczery. Coraz częściej mam wrażenie jakby były kupione w chińskich budach "wszystko za zeta"....
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

paterson major daje takie samo powiększenie jak ten mały (mini?), a używa się go, gdy głowica znajduje się na wysokości powyżej 60 - 70 cm. poniżej tych wysokości wystarczy mini (?).

w każdym razie lusterko znajduje się nieco niżej, niż wizjer mini (?):

Obrazek
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: kal800 »

czyli do pracy na średnim, zdecydowanie większa wersja...

Jak jakość wykonania tego Patersona?
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

ale jakie chcesz wykonywać powiększenia? bo do powiększeń 50x60 cm spokojnie wystarczy lupa mniejsza.

wykonana jest porządnie, ale weź pod uwagę, że to jest stara wersja.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ