Kiev 6c vs Bronica Sq-b porownanie uzytkownika

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

cbk, a w ogóle rozumiesz co ja piszę? Bo odnoszę wrażenie, że zupełnie nie rozumiesz. Ja wiem Ty znalazłeś sposób w kolodionie i używasz tego jako wyrazu.
Powiedz mi czy Te same kadry zrobione najdoskonalszą dostępną techniką, wyzwolą takie same emocje? Przykro mi, ale obraz niezależnie od smaczków i techniki ma zawierać jeszcze coś. Smaczki to forma, obraz to treść. Smaczki bez treści, to przerost formy nad treścią, jeżeli obraz broni się smaczkiem, a bez smaczka się nie broni to znaczy, ża autor nie miał nic do powiedzenia.
Paffcio pisze:Szympans, orangutan, homo sapiens... wszystkie naczelne
a krowa i homo sapiens to ssaki, a ryba i homo sapiens to kręgowce.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

dobór techniki nie jest smaczkiem. Jest świadomym wyborem.
dla mnie finito.
God Is A Girl
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Nomad »

A co im to uniemożliwia? Zapewne mizerne umiejętności. Bo by coś dobrze popsuć, trzeba najpierw umieć b.dobrze zrobić.
Powiedzmy że używanie obiektywów miękkorysujących w fotografii dokumentacyjnej/technicznej jest pomysłem kuriozalnym. Podobnie jak używanie aparatu wielkoformatowego w reporterce ( współcześnie oczywiście ). Taki "zawodowiec" szybko musiałby zmienić zawód. I nie jest to kwestia umiejętności ( ludzie o nikłych umiejętnościach zwyczajnie nie wiedzą o co w takim szkle chodzi).
A co im uniemożliwia użycie takiego szkła tam, gdzie jest to porządane ?
Ano brak możliwości zdobycia takowego.
Ostatnio zmieniony 31 paź 2015, 00:02 przez Nomad, łącznie zmieniany 1 raz.
Miburo
-#
Posty: 319
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Miburo »

a ja mam taki pomysł (a propos tego, co napisał technik219). czasami wzrasta nam temperatura dyskusji i dochodzimy do takiego momentu, że ani się dogadać, ani ciągnąć temat dalej. może zróbmy tak, że jak obserwatorzy (i uczestnicy) takich wymian poglądów zdecydują, że dalej już nie warto, piszemy sobie o tym i kończymy temat w taki sposób, że każdy z zagorzałych adwersarzy prezentuje jedno swoje zdjęcie? zupełnie niezwiązane z tematem, ale żeby mieć tę satysfakcję, że się dało sobie po razie i że mimo wszystko dyskusję kończymy z szacunkiem dla kolegów i na koniec pokazujemy coś interesującego. co Wy na to?

[ Dodano: Sob 31 Paź, 2015 ]
Aha, warto dodać szczegóły techniczne: odbitka stykowa na papierze fomalux, negatyw foma100 (o ile dobrze pamiętam), tonowany w sepii (foma). wywoływacz do negatywu xtol 1:1, do papieru ilford multigrade.
Teraz zapraszam Kolegów!
Załączniki
LucPortr006.jpg
sky72
-#
Posty: 46
Rejestracja: 08 paź 2014, 07:49
Lokalizacja: Jaroty

Post autor: sky72 »

5 stron,w tym raptem 2 na temat.Boże...
Chcącemu nie dzieję się krzywda
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

Paffcio pisze:[ Dodano: Pią 30 Paź, 2015 ]
rbit9n pisze: a po czwarte, jeśli mam być szczery, w "profesjonalnym" aparacie wolę mieć obiektyw bez smaczków.
Cieszę się Twoimi preferencjami. Ale ja mam własne. Bo tak lubię. Mimo, że się nie znam.
ale przyznasz, że lepiej mieć aparat do którego można podczepić obiektyw ze smaczkami lub bez smaczków, niż taki, do którego można tylko smaczki podłączyć. zmienią się gusta i co wtedy? zostajesz ze smaczkiem, jak wał na lodzie. bo o to mnie raczej chodziło, a nie o to jakie kto ma preferencje.

dlatego nigdy się nie zdecydowałem na bronikę sq, mimo że niby fajna, ale obiektywy zbyt przyzwoite. bo jak napisałem, dziś lubię przyzwoite, a jutro może się okazać, że będę chciał pójść bardziej w stronę Miroslava Tichego. a nie, wtedy to coś na śmietniku sobie wygrzebię.

w każdym razie słonko ładnie dziś daje, proszę brać smaczki, albo i ich nie brać i iść na pole, albo na dwór, gdzie kto chodzi i fotografować, a nie się tu kisić i gotować.

tally ho!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

rbit9n pisze:
Paffcio pisze:[ Dodano: Pią 30 Paź, 2015 ]
rbit9n pisze: a po czwarte, jeśli mam być szczery, w "profesjonalnym" aparacie wolę mieć obiektyw bez smaczków.
Cieszę się Twoimi preferencjami. Ale ja mam własne. Bo tak lubię. Mimo, że się nie znam.
ale przyznasz, że lepiej mieć aparat do którego można podczepić obiektyw ze smaczkami lub bez smaczków, niż taki, do którego można tylko smaczki podłączyć. zmienią się gusta i co wtedy? zostajesz ze smaczkiem, jak wał na lodzie. bo o to mnie raczej chodziło, a nie o to jakie kto ma preferencje.

dlatego nigdy się nie zdecydowałem na bronikę sq, mimo że niby fajna, ale obiektywy zbyt przyzwoite. bo jak napisałem, dziś lubię przyzwoite, a jutro może się okazać, że będę chciał pójść bardziej w stronę Miroslava Tichego. a nie, wtedy to coś na śmietniku sobie wygrzebię.

w każdym razie słonko ładnie dziś daje, proszę brać smaczki, albo i ich nie brać i iść na pole, albo na dwór, gdzie kto chodzi i fotografować, a nie się tu kisić i gotować.

tally ho!

na pole :] i można wziąć ze sobą jakąś flaszkę :roll:
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

najlepiej jest pójść nad rzekę, w amerykańskiej koszuli w kratę.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Paffcio
-#
Posty: 19
Rejestracja: 02 lut 2010, 21:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Paffcio »

sky72 pisze:5 stron,w tym raptem 2 na temat.Boże...
Jak to zwykle bywa w czasie okołowyborczym :-D
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

cbk pisze:dobór techniki nie jest smaczkiem. Jest świadomym wyborem.
Technika/smaczki/inne voodoo ma tylko podkreślić, uwypuklić uzupełnić to co jest na obrazie.
Jeszcze raz powtórzę, jeżeli obraz nie broni się treścią, to ...
Nomad pisze:Powiedzmy że używanie obiektywów miękkorysujących w fotografii dokumentacyjnej/technicznej jest pomysłem kuriozalnym.
Zdaje się, że pisałeś o tym iż by dużo dali za możliwość użycia czegoś tam. Ja zapytałem co im w tym przeszkadza. To co tu piszesz jest od czapy i nijak się ma do "wiele by dali za możliwość użycia".
Nomad pisze:A co im uniemożliwia użycie takiego szkła tam, gdzie jest to porządane ?
Ano brak możliwości zdobycia takowego.
Ha ha ha.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Nomad »

Uważasz że wyłożenie circa ebaut 4000USD na szkło , plus jakieś 500 na sensowny korpus, zakładając użycie 2-3 razy rocznie za kilkaset złotych to jest rozsądne przedsięwzięcie zarobkowe ?
O Petzvalach i Masterach nie wspominam, tutaj w ogóle brak ofert sprzedaży.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Nomad pisze:Uważasz że wyłożenie circa ebaut 4000USD na szkło , plus jakieś 500 na sensowny korpus, zakładając użycie 2-3 razy rocznie za kilkaset złotych to jest rozsądne przedsięwzięcie zarobkowe ?
Wiele by dali.
Nomad pisze:O Petzvalach i Masterach nie wspominam, tutaj w ogóle brak ofert sprzedaży.
>Patzval<
A cena to kwestia cierpliwości. Wiem, fotografia nie uczy cierpliwości (obecnie) hop na krowę i jest cielak.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Nomad »

"Wiele" to nie to samo co "każdą sumę".
Problem leży w tym że kolekcjonerzy pompują ceny szkieł w stanie użytkowym powyżej pułapu akceptowalnego dla kogoś, kto chce tym pracować. A co do cierpliwości... Niektórym czasem udaje się coś prawdziwie rarytetnego zdobyć, ale podaż jest żadna w stosunku do popytu. Jakieś 12 lat temu na krakowski rynek trafiły dwa Thambary w stanie powiedzmy dopuszczalnym . Oba zostały sprzedane przed upływem 12 godzin. Ładniejszy za 15, nieco słabszy za 12 tyś. Od tego czasu posucha.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Dla mnie "dużo bym dał", oznacza że na czymś mi bardzo, ale to bardzo zależy. Zresztą tak się tego zwrotu używa. Mocniejszym od niego jest już tyko "oddałbym wszystko..."
Tak czy siak, zapewne znasz kilku fotografów zawodowych, którym na przeszkodzie w używaniu takich szkieł stoi rachunek ekonomiczny. I jest to zrozumiałe.
Ale zrobić Patzvala, to żadna sztuka. Jestem pewien, że znalazłby się niejeden optyk, który bo go wykonał i kosztowałby ten obiektyw nie więcej niż 1000 zł. Dla zawodowca to wydatek, który się wróci po pół zlecenia. Ludzie w torbach obecnie mają po 20-30 kpln.
Nomad pisze:Jakieś 12 lat temu na krakowski rynek trafiły dwa Thambary w stanie powiedzmy dopuszczalnym . Oba zostały sprzedane przed upływem 12 godzin. Ładniejszy za 15, nieco słabszy za 12 tyś. Od tego czasu posucha.
Nie rozumiem, dla czego dla Ciebie miernikiem jest akurat krakowski rynek. W Bielsku - Białej nigdy nie widziałem ani jednej mamiyi M7 i ani jednego szkła do niej. Czy na tej podstawie mam twierdzić, że to sprzęt nie do kupienia? Thambara można kupić na ebayu.
Żyjemy w globalnej wiosce i od 10-20 lat nie mamy jako Polacy z zakupami. Można kupić coś co jest na Tasmanii, czy innej Polinezji.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Miburo
-#
Posty: 319
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Miburo »

Tylko z tymi zdjęciami, to nie wszyscy na raz...:-P
ODPOWIEDZ