30 letni film - jak wołać?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

slima
-#
Posty: 5
Rejestracja: 22 wrz 2014, 19:11

30 letni film - jak wołać?

Post autor: slima »

Cześć wszystkim. Orientujecie się jak wołać co najmniej 30 lat przeterminowane filmy cz-b? Mam 4 rolki, bez absolutnie żadnych symboli na nich. Kasety są w kolorze złotym. I tyle mi wiadomo o nich.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

było już o tym na portalu. watro zadać sobie nieco trudu i poszukać.
slima
-#
Posty: 5
Rejestracja: 22 wrz 2014, 19:11

Post autor: slima »

nord pisze:było już o tym na portalu. watro zadać sobie nieco trudu i poszukać.

Masz racje nord, pośpieszyłem się, z powodu podekscytowania.

Wołałem Rodinalem 1:50 przez 13 minut, robiąc przewrotki przez 10 sekund każdej minuty. W 20 stopniach.

Wyszło całkiem nieźle.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

W złotych metalowych kasetach były filmy Fotonu. W zasadzie w rachubę wchodzi tylko Fotopan FF, Fotopan HL i ew. Sviema Foto 65.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
slima
-#
Posty: 5
Rejestracja: 22 wrz 2014, 19:11

Post autor: slima »

Dzięki J.A.

Dziś niestety niemiła niespodzianka. Wywołałem drugi film, dokładnie tak samo jak pierwszy. Był w takiej samej kasetce bez żadnych napisów. Jednak kontrast jest praktycznie zerowy, ziarno ogromne. Wkleję poniżej skany z pierwszego i drugiego filmu

Obrazek
Obrazek

Czy na takim etapie da się coś jeszcze zrobić z negatywem?
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Weź pod uwagę, że przy tak długim czasie przechowywania, z samym filmem może już być kiepsko, to nie koniecznie musi być wina wywoływania.

A co do pytania - z samym obrazem już nic nie zrobisz, po utrwaleniu jest finalny efekt.

Wyprostujesz sobie na etapie skanowania, nie widzę tak strasznej tragedii o której piszesz...
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

slima pisze:Jednak kontrast jest praktycznie zerowy, ziarno ogromne.
Nie przesadzaj. Czego się spodziewałeś po tak starym filmie? Według mnie jest dobrze. "Lomograficy" zabijają się o takie filmy.
Lux mea lex
slima
-#
Posty: 5
Rejestracja: 22 wrz 2014, 19:11

Post autor: slima »

Z pierwszego filmu (pierwsze zdjęcie) jestem bardzo zadowolony, z drugiego mogłoby być lepiej jednak. :)
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

Jeszcze weź pod uwagę że może fotograf nie był specjalnie obeznany z materią fotografii, jak dla mnie i tak super że ci w ogóle coś wyszło.
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
slima
-#
Posty: 5
Rejestracja: 22 wrz 2014, 19:11

Post autor: slima »

Po pierwszym filmie miałem widocznie zawyżone wymagania. Dziękuję koledzy za wszystkie informacje.
Pet
-#
Posty: 139
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:56
Lokalizacja: Warszawa / SND
Kontakt:

Post autor: Pet »

Dodajmy, że Rodinal jest jednym z gorszych wyborów jesli chodzi o wołanie tak starych filmów. Już prędzej D-76 1+1 bym zaproponował, ale i tak efekt, który uzyskałeś jest całkiem niezły jak na takie starocie.
pjotrekm
-#
Posty: 2
Rejestracja: 03 lis 2014, 08:23

Post autor: pjotrekm »

Witam wszystkich. Żeby nie tworzyć nowych wątków podłączam się
Znalazłem w starym aparacie (6x9) rolkę z filmem 120. Prawdopodobnie też ma około 30 lat, sądząc po aparacie i filmie. Jako że ostatni raz wywoływałem filmy pod koniec lat 90tych ubiegłego wieku i sprzęt mam mocno zdekompletowany (a i co nieco sie już zapomniało), zwracam się z zapytaniem czy ktoś by się podjął (oczywiście odpłatnie) próby wywołania tego negatywu. Jest to negatyw firmy Agfa, ale jaki hmmm... trudno powiedzieć.
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

A skądże Waszmość?
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

wołałem kiedyś 30 letnią Agfę, wyjętą właśnie z aparatu. sam negatyw miejscami zrósł się z kartonikiem, w ten sposób, ze na początku musiałem go oddzierać :roll: oczywiście nie mogło być mowy o jakimkolwiek obrazie w tym miejscu. dopiero ostatnie dwie klatki coś pokazały, jakieś wesele, czy ślub :) ale tak obraz był bardzo alternatywny :mrgreen:
pjotrekm
-#
Posty: 2
Rejestracja: 03 lis 2014, 08:23

Post autor: pjotrekm »

Jestem z Wrocławia. Ale często jeżdżę po kraju.
ODPOWIEDZ