Ilość wywoływacza

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

yakuza
-#
Posty: 3
Rejestracja: 01 lis 2013, 21:02
Lokalizacja: UK

Ilość wywoływacza

Post autor: yakuza »

Jaka jest potrzebna objętość wywoływacza na jedną rolkę filmu 120??
Mam zamiar kupić koreks na dwa filmy 120, jaki polecacie??
I gdzie mogę znaleźć sposób wywołania kolorowego filmu proces c-41, najlepiej w postaci filmiku??
Jakie produkty będę potrzebował do tego procesu??
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Jeśli nie wywoływałeś filmów czarno-białych to nie zaczynaj od C-41, to dość wymagający proces i bez sensu byłoby się zniechęcać psując pierwsze filmy...

Co do koreksu to ja polecam jobo te z serii 15xx będą OK

Co do ilości wszystko zależy od wywoływacza, koreksu i ilości filmów, więc zanim nie skompletujesz całości ciężko coś poradzić...

Ogólnie zaczyna się od 400 ml 'roztworu roboczego' w przypadku koreksów do wołania przez obracanie i 240 ml w przypadku tych do wołania przez turlanie.

Do C-41 najprostsze są komplety od tetenala dostajesz od razu skompletowaną chemię w porcjach na 1 i 5 litrów roztworu roboczego, ale poważnie zacznij od zwykłych czarnobiałych filmów.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5572
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

c-41 jest prostszy od procesu cz-b. jeden czas i jedna temperatura dla wszystkich filmów. problemem jest jedynie utrzymanie temperatury.

https://www.youtube.com/watch?v=1718csN3I0U
https://www.youtube.com/watch?v=aB8qXU7dkNk

weź przykład z drugiego filmiku, bo wołanie w kuchni, może nie wyjść na zdrowie. aha, przy wołaniu ręcznym mieszanie: jeden fikołek co trzy sekundy.

koreks? oczywiście jobo 1520.
produkty? tetenal colortec c-41.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
yakuza
-#
Posty: 3
Rejestracja: 01 lis 2013, 21:02
Lokalizacja: UK

Post autor: yakuza »

Wywoływałem już czarno-białe w procesie c-41.
Tylko pytanie czy ten sam proces i tą samą chemię mogę użyć do koloru czy muszą to być specjalnie przeznaczone dla koloru???
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5572
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

Wywoływałem już czarno-białe w procesie c-41.
Tylko pytanie czy ten sam proces i tą samą chemię mogę użyć do koloru czy muszą to być specjalnie przeznaczone dla koloru???
bardzo dobrze, dostatecznie, to znaczy nie rozumiem.
taki film wołałeś?
Obrazek
lub taki?
Obrazek
jeśli tak, to one są wołane w tej samej chemii co kolorowe filmy. czyli masz co trzeba. a właśnie, jaką masz (miałeś) chemię?
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
yakuza
-#
Posty: 3
Rejestracja: 01 lis 2013, 21:02
Lokalizacja: UK

Post autor: yakuza »

wywoływałem takie
Załączniki
WebCat-00050004000100020001.jpg
WebCat-00050004000100020001.jpg (56.4 KiB) Przejrzano 3379 razy
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5572
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

no to raczej nie wołałeś c41.
ale nie ważne. wołanie koloru, jest równie proste.
kupujesz zestaw trójkąpielowy, na przykład tetenal colortec c41. w środku jest instrukcja we wszystkich unijnych językach i po rosyjsku. ważne jest tylko utrzymanie temperatury przy wołaniu kolorowym. zresztą w instrukcji będzie wszystko.

Obrazek
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: jac123 »

rbit9n pisze:c-41 jest prostszy od procesu cz-b. jeden czas i jedna temperatura dla wszystkich filmów. ..
Ja właśnie tak wołam filmy cz-b. Aby sobie nie utrudniać wołam wszystkie filmy w temp. pokojowej, a więc 20 C i do tej temp. dobieram odpowiednie czasy. Prosta sprawa. Jedynie płukanie pod kranem kontroluję termometrem (na ok. 20-25 C).
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5572
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

aktualnie temperatura pokojowa wynosi 25°C (warunki standardowe). przed 1990 r. faktycznie to było 20°C, ale jak się daje łatwo policzyć, to było 23 lata temu.
ale do rzeczy. w procesie c41 każdy film bez wyjątku, wywołuje się w 38±0,3°C w czasie 3'30''. nie uważasz, że to jednak coś innego, niż to co piszesz?
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10073
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

jac123 pisze:
rbit9n pisze:c-41 jest prostszy od procesu cz-b. jeden czas i jedna temperatura dla wszystkich filmów. ..
Ja właśnie tak wołam filmy cz-b. Aby sobie nie utrudniać wołam wszystkie filmy w temp. pokojowej, a więc 20 C i do tej temp. dobieram odpowiednie czasy. Prosta sprawa. Jedynie płukanie pod kranem kontroluję termometrem (na ok. 20-25 C).
Zrozumiałeś to co cytujesz, czy tyko po ostatnim przecinku?
rbit9n pisze:aktualnie temperatura pokojowa wynosi 25°C
mieszkasz w tropiku?
U mnie ciągle to 20°C. Jak mam w pokoju 23°C to się w szorty przebieram.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5572
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

J.A. pisze: U mnie ciągle to 20°C. Jak mam w pokoju 23°C to się w szorty przebieram.
no ba! przecież Rzeszów na południu jest, czyż nie?
a na serio, to trzeba rozróżnić temp. pokojową jako warunki fizykochemiczne i wówczas przyjmuje się 25°C i warunki życiowe, wówczas przyjmuje się zakres 20-25°C. jako, że mamy tu do czynienia z procesami chemicznymi, przyjmuję 25°C, a do 1990 r. 20°C.
a jeszcze sto lat temu (jak mniemam) było to 18°C - vide stare zalecenia wołania w rodinalu.

ps. ja cały rok chodzę po mieszkaniu na letniaka, nawet w ziemie kiedy jest 19 - 21°C. a jak jest 23°C to chodzę toples.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10073
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

rbit9n pisze:to chodzę toples.
A szorty to niby co?
rbit9n pisze:było to 18°C
Było.
rbit9n pisze:ziemie kiedy jest 19 - 21°C.
W zimie to ja mam tyle ile lubię i mogę chodzić jak lubię. Latem ma 25+ i toples to z przyzwoitości, by zgorszenia nie szerzyć. :-P
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

rbit9n pisze:w procesie c41 każdy film bez wyjątku, wywołuje się w 38±0,3°C w czasie 3'30''.
W instrukcji Tetenala jest błąd. W wersji angielskiej podają temp. 100°F ±0,5 (czyli od 37,5°C do 38,1°C), w wersjach pozostałych 38°C ±0,3.

Według publikacji Z-131 Kodaka powinno być: 37.8 ± 0.15°C (100.0 ± 0.25°F)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5572
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

J.A., kurcze, bo nam się offtop robi :D
JaZ99, zaiste! nigdy nie zwróciłem na to uwagi! na szczęście mam termometr patresona ze skalą w Fahrenheitach, także tego.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: jac123 »

rbit9n pisze:...
ale do rzeczy. w procesie c41 każdy film bez wyjątku, wywołuje się w 38±0,3°C w czasie 3'30''. nie uważasz, że to jednak coś innego, niż to co piszesz?
Nie dostrzegam jakoś szczególnych różnic jeśli chodzi o "prostotę" (lub skomplikowanie) obu typów wołania w kwestii temperatury i czasu.
Bo:
- ja nie kontroluję temp. (mam w pomieszczeniu stałą temp. i w takiej temp. mam płyny) - Ty kontrolujesz, bo musisz utrzymać owe 38 st. C. w sposób wymuszony.
Czasy kontrolujemy obydwaj.
So?
ODPOWIEDZ