Pytanie techniczne dotyczące aparatu otworkowego

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Don
-#
Posty: 19
Rejestracja: 20 lip 2012, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Don »

mechanizm przesuwu w puszce to nie technika rakietowa- można to zrobić bez trudu. Na moim blogu jest przykład i linki do kilku stron z instruktarzem. najłatwiej jednak zrobić pinhola na film z pudełka zapałek. W googlu wpisać" pinhole matchbox".

http://donpinhole.blogspot.com/2010_02_01_archive.html
Don
-#
Posty: 19
Rejestracja: 20 lip 2012, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Don »

Jasne, że można wykorzystać jakiś tani aparat, ale różnica pomiędzy aparatem za 50 złotych a zero złotych jest znacząca, ponadto zbudowani enawet najprostszego pinhola daje (przynajmniej mi ) sporo satysfakcji. Gotowe body ma też tą wadę, że otrzymujemy dużą "ogniskową" (odległość od dziurki do filmu). Najlepiej spróbować różnych sposobów, a matchboxa polecam, bo robi się go w 10 minut. Pierwszy aparat na film jaki zrobiłem z puszki miał prymitywny mechanizm przesuwu a nie jest ze mnie żaden Słodowy.Obrazek
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Średnice dziury zmierz skanerem. To akurat jest precyzyjne i bardzo proste.
tol2di
-#
Posty: 216
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: Gród Kraka

Post autor: tol2di »

E tam budowa aparatu otworkowego z transportem filmu jest prosta jak budowa cepa, tylko trzeba chcieć. Ja swój zbudowałem z tektury, nakrętki z tubki po mleku i bita od wkrętarki :)

Obrazek

Transport działa doskonale, no może nie tak idealnie jak w profesjonalnych konstrukcjach ale mi wystarcza.

Edyta: 19.08.2013
-------------------------------
Używa ktoś z was aparatu otworkowego na negatyw 4x5 ?. Przymierzam się do budowy nowego otworka i zastanawiam się czy warto iść w ten format ?
ODPOWIEDZ