Jak zacząć?

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

djkrss
-#
Posty: 3
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:37
Lokalizacja: konin

Jak zacząć?

Post autor: djkrss »

Witam,

Chciałbym robić takie zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dokładnie takie, czyli te wszystkie prześwietlenia i brudy bardzo mi odpowiadają. Wcześniej robiłem je iPhonem, teraz chciałbym zacząć swoją przygodę z aparatem analogowym. Niestety nikt z mojej rodziny nie ma czegoś takiego, więc nie mam opcji wzięcia czegoś "na spróbówkę". Mój budżet to około 500 pln, jaki sprzęt do robienia takich zdjęć moge kupić w tej cenie?

Z góry dzięki za odpowiedź ;-)
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Sam sprzęt takich zdjęć nie robi, tak naprawdę jest bez większego znaczenia. Potrzebujesz jeszcze labu, który zrobi cross, czyli wywoła slajd jako negatyw lub odwrotnie - wtedy będziesz najbliżej takich zafałszować. Podejrzewam, że trudno mu będzie zrobić elegancką winietę.
Druga droga to samodzielne kolorowe odbitki i zabawa z filtrami pod powiększalnikiem, ale to już trochę poważniejsza zabawa, wymagająca zdeko doświadczenia. Dla chcącego - nic trudnego.
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
panbulimia
-#
Posty: 133
Rejestracja: 23 gru 2009, 14:48

Post autor: panbulimia »

Dajcie mu holge :P
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10103
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

djkrss pisze:Z góry dzięki za odpowiedź
Pytanie postawione w złym dziale. To nie sprzęt robi te zdjęcia. Tylko fotograf prawdopodobnie dowolnym sprzętem. Zadaj je w dziale alternatywna fotografia.
Poza tym to trzeba coś poczytać i poćwiczyć.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
djkrss
-#
Posty: 3
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:37
Lokalizacja: konin

Post autor: djkrss »

Czyli od czego zacząć, żeby osiągać taki efekt? Jak to nie sprzęt? Więc jak to działa?
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1046
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Bez sensu, ale jak chcesz to albo cross processing albo Polaroid
Pierwsze jest opisane na tysiącach stron, drugie chyba jeszcze żyje pod
http://the-impossible-project.com/
djkrss
-#
Posty: 3
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:37
Lokalizacja: konin

Post autor: djkrss »

http://www.lomography.com/photos/camera ... -a/popular - pewnie do takiego efektu tym aparatem też należy używać własnej ciemni?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

A ile w tym obróbki fotoszopowej?
Lux mea lex
jacekCz
-#
Posty: 180
Rejestracja: 03 lut 2011, 21:08
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: jacekCz »

Myślę, że najpierw trzeba zrobić 'wierne' czy 'dokładne' zdjęcia jakimś prawdziwym aparatem (tzn nie Holga), ze 3 książki o kompozycji też nie zawadzą. Potem dopiero "odjazdy" o ile jeszcze będzie to smakowało.

Swoją drogą mnie ciekawi, jak na rynku "holga" ludzie dają się robić w jelenia, ale to sa konsekwencje wychowania aby być "cool" i "trendy"...
Mam i ja RB67, F4S, F90X, cyfrę też i szklarnię
http://www.flickr.com/photos/jacekpl/
Awatar użytkownika
oski44
-#
Posty: 33
Rejestracja: 02 gru 2012, 14:32
Lokalizacja: 3city

Post autor: oski44 »

Tak na początek to doradzałbym kupić Zenita(ttl, et, 12xp). Ciężkie żelaztwo, ale za tak niewielką cenę godne polecenia (body 30-40 zł, obiektyw w podobnej cenie; na allegro).
Przy budżecie 500zł reszta będzie na własną ciemnię.
Nikon N8008s (F-801s) + Tamron 80-210 + Asferyczny Tamron 28-80
Zenit 12xp + Helios 44-m4, Helios 44-m2, Industar 50-2
Kolor - Fujifilm, Rossman
Slajd - Fujifilm
B&W - Ilford
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

oski44 pisze:Tak na początek to doradzałbym kupić Zenita(ttl, et, 12xp).
Najlepszy sposób, by skończyć zabawę z fotografią zanim się zacznie to kupić Zenita. Kioedyś to była konieczność, bo prawdziwe aparaty kosztowały wielokrotność średnich pensji. I tak się ten Zenit zakodował w naszych umysłach, że nie wyobrażamy sobie by można było uczyć się na czymś innym.
Na popularnym portalu aukcyjnym w cenie do 50 zł jest 120 (sto dwadzieścia) pozycji lustrzanek do wyboru. Poza Zenitami. Dlatego nie rozumiem tego pędu do samoograniczania: ciężkie to, duże i nieporęczne, trzeba uważać, żeby nie zepsuć podczas normalnego użytkowania, ma tylko 5 czasów migawki +B... To tak, jakby ktoś teraz idąc na kurs prawa jazdy dostał do nauki Syrenę Bosto, albo Zaporożca ZAZ 965. Dlatego, moi drodzy, przestańcie już chrzanić o tych Zenitach :-P
Lux mea lex
dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: dugi1985 »

Czasem trafia się minolta z AF-em i kit-em za 100zł więc nie wiem po co komu to żelastwo. Sam mam kilka takich wynalazków bloku wschodniego ale każdy jest prezentem od znajomych bo sam bym tego nie kupił po cenach rynkowych.
jacekCz
-#
Posty: 180
Rejestracja: 03 lut 2011, 21:08
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: jacekCz »

technik219 pisze: Najlepszy sposób, by skończyć zabawę z fotografią zanim się zacznie to kupić Zenita.
Popieram w całej rozciągłości. A wiem o czym mówię. Sado-maso-zenit.

Lustrzanka tzw zachodnia, w jakimś już martwym systemie bardzo tanio do kupienia (np minolta MD) , w miarę przypuszczeń do kierunku rozwijania się, albo posiadania czegoś cyfrowego, wskazanie na ten jakiś system (ale system który "żyje" będzie droższy)

Chyba niewielu mnie skrytykuje, aby miała tryb pomiaru-automatyki "A" zwany "Av".
Mam i ja RB67, F4S, F90X, cyfrę też i szklarnię
http://www.flickr.com/photos/jacekpl/
Awatar użytkownika
pasiasty
-#
Posty: 217
Rejestracja: 23 lis 2011, 15:57
Lokalizacja: Praha
Kontakt:

Post autor: pasiasty »

iPhone + Instagram? Tylko się w budżecie nie mieści. ;) A jak już musi być analogowo to flexaret (żeby był kwadrat i tanio), filtry do fotografii kolorowej i eksperymentowanie z cross-processem, redscale, wywoływaniem w wywarze z fiołków itd.
|| Cezary Żemis <cezary.zemis@gmail.com>
|| http://cezaryzemis.name/
|| ph. +48 794 337 097 | +420 605 560 885
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10103
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

pasiasty pisze:iPhone + Instagram? Tylko się w budżecie nie mieści. ;)
Mieści się.
djkrss pisze:Wcześniej robiłem je iPhonem, teraz chciałbym zacząć swoją przygodę z aparatem analogowym.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ