Jasna matówka do Pentacona Sixa

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Sombrero
-#
Posty: 27
Rejestracja: 08 cze 2012, 14:56
Lokalizacja: z Nieba

Post autor: Sombrero »

Drodzy, matówka doszła ;)) Jest superjasna, po prostu świetna!

Ale co się okazało, w moim Pentaconie matówka, która była, miała szkło i na to naklejoną matówkę z soczewką Fresnela. Ta, która przyszła, jest o wiele cieńsza i takie śmieszne blaszki, które blokowały starą matówkę z racji tego, że jest cieńsza, to po prostu nie dosięgają do niej. Ale i tak się trzyma.

Na razie nie kalibrowałem jej, ale zakładałem dwa razy i raz na Biometarze 80 na nieskończoność linie były niezgrane, ale za drugim razem idealnie w punkt.
Muszę poszukać czegoś białego i faktycznie przykleić oraz spróbować wg metody rbit9na ;) za którą serdecznie dziękuję.

Patrzy się świetnie przez nią ;) I klin bardzo pomaga przy ostrzeniu, pamiętam go jeszcze z Zenita 122 ;)

rbit9n pisze:najlepiej kalibrację przeprowadzić w następujący sposób:
1. ustawić aparat z obiektywem standardowym na statywie, wkręcić wężyk z blokadą i nastawić tryb B.
2. otworzyć pokrywę aparatu, w miejsce filmu przykleić kalkę techniczną lub mleczną białą reklamówkę, można też się posłużyć matówką, tyle że tu matówka może być mniejsza niż otwór w aparacie.
3. otwieramy migawkę i blokujemy wężyk, celujemy na jakiś przedmiot i ustawiamy ostrość na kalce/reklamówce/matówce znajdującej się w miejscu filmu.
4. po ustawieniu ostrości zamykamy migawkę i sprawdzamy, czy na matówce nad lustrem też jest ostro, w razie potrzeby regulujemy położenie matówki.
procedurę dobrze jest przeprowadzić dla kilku różnych odległości.
pozdrawiam
PRB
Pentacon Six TL hacked by erjot771 + Biometar 80 2.8 + Sonnar 180 2.8 + Svierdlowsk 6
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Chyba też się skuszę i zamówię sobie takową do obu Kievów 88.
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Sombrero pisze:Muszę poszukać czegoś białego i faktycznie przykleić oraz spróbować wg metody rbit9na ;) za którą serdecznie dziękuję.
Metoda niedokładna, ponieważ nie gwarantuje idealnie płaskiego ułożenia kalki/folii. Kalka, a tym bardziej folia się wygina, w jednym miejscu może "wklęsnąć" do środka, może się "wypuczyć" na zewnątrz i opierając się na takich obserwacjach można sobie nieźle rozregulować aparat. Tylko drobnoziarnista matówka przycięta tak, by wchodziła między zewnętrzne ograniczniki filmu i opierała się na wewnętrznych zapewnia właściwą obserwację.
Dodatkowo: zmatowioną stronę matówki należy posmarować odrobiną(!) np. wazeliny i potem wytrzeć (ale nie do sucha). Obraz na matówce przyłożonej do okienka kadrowego obserwuje się przez lupę 10x lub inne urządzenie o podobnym lub większym powiększeniu.
W taki sposób wyregulowałem kilka aparatów i z ostrością nie było potem żadnych problemów.
Tak więc kalkę i inne podobne wynalazki (szczególnie matową folię, stanowczo odradzam.
Lux mea lex
Sombrero
-#
Posty: 27
Rejestracja: 08 cze 2012, 14:56
Lokalizacja: z Nieba

Post autor: Sombrero »

Sposób powyższy na pewno lepszy niż z reklamówką, tylko skąd wziąć matówkę taką jak piszesz.
Póki co, zauważyłem, że stara matówka była dość gruba, a może nawet była to matówka plastikowa z Fresnelem, po prostu podklejona do szklanej czystej z Pentacona.
Soczewka Fresnela i tak była na samym dole, a warstwa szkła u góry, tak, że nowa matówka znajduje się w tym samym miejscu.
Pobieżnie sprawdziłem ostrość na mlecznej reklamówce i jest OK, milimetr dalej czy bliżej to nawet błona może się wybrzuszyć, więc chyba aż tak dokładnie tego nie zrobię. Po prostu zrobię rolkę i zobaczę co i jak.
:)
Mam pytanie: jak radzicie sobie z korekcją paralaksy, tj. ostrząc na środku na klinie, jak należy zmienić nastawy na obiektywie przy przekadrowaniu obiektu z centrum na brzegi kadru?
Pentacon Six TL hacked by erjot771 + Biometar 80 2.8 + Sonnar 180 2.8 + Svierdlowsk 6
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Sombrero pisze:milimetr dalej czy bliżej to nawet błona może się wybrzuszyć,
Nie może. Dycha może dwie, ale nie milimetr.
Sombrero pisze:Mam pytanie: jak radzicie sobie z korekcją paralaksy, tj. ostrząc na środku na klinie, jak należy zmienić nastawy na obiektywie przy przekadrowaniu obiektu z centrum na brzegi kadru?
Że niby ma to mieć jakiś wpływ? Nie ma. Może przy obiektywie ze światłem 1, ale normalnie nie ma.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Sombrero pisze:milimetr dalej czy bliżej to nawet błona może się wybrzuszyć,
Zakres tolerancji to 0,02mm
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Ze wzoru soczewki.
1/x+1/y=1/f
x - odległość przedmiotowa
y - odległość obrazowa
f - ogniskowa soczewki
Pomijając przekształcenia
f=100mm, x=2100 mm, y=105 mm.
f=100 mm, x=2108 mm, y=104,98 mm.
Punkt ostrości przesuwa nam się o 8 mm w kierunku nieskończoności. Przy założeniu całkowitego braku GO.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ