Wytłumaczcie mi o co chodzi w gotowej chemii do C-41

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

ale mam nadzieje że wiesz że powietrze i powietrze sprężone jest mieszanina azotu tlenu i innych gazów, gdybym miał azotem robić to bym zrozumiał ale powietrzem ? trochę bez sensu, a azot można samemu zrobić
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Wygląda na to, że JaZ99 o tym nie wie, albo używa czegoś innego niż sprężonego powietrza. Borys94, Kup po prostu protectana(są tacy co polecą propan butan do zapalniczek). Ja naprawdę przerabiam duże ilości chemii i używam go praktycznie codziennie. A używam dłużej niż rok.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Przecież napisałem w cudzysłowie "sprężone powietrze". To taka butelka, którą można dostać w każdym sklepie komputerowym do czyszczenia i przedmuchiwania. Zawiera mieszaninę propanu i butanu. Skład jest zwykle napisany na pojemniku.
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

nie rozumiem jak można sprzedawać propan butan pod nazwą sprężone powietrze, przecież jak on się nazbiera w pomieszczeniu wystarczy tylko iskra i ściany porozbija
Awatar użytkownika
wuzet
-#
Posty: 45
Rejestracja: 28 lut 2011, 23:26
Lokalizacja: Rzeszów/Maidstone
Kontakt:

Post autor: wuzet »

Podczepie sie pod temat przy okazji.
Jak to jest w koncu z tym namaczaniem wstepnym ?
Do tej pory robilem w Tetenalu, 3 kompielowym. Tyle ze kit jest w proszku. Ostatnio wziąłem na testowanie zestaw 4 kąpielowy Rollei, i wszedzie w instrukcji jest wstepne namaczanie.
Pytanie zatem do bardziej doświadczonych ... maczac , czy nie maczac ?
Zauwazyłem że niektóre filmy puszczaja kolor w namaczaniu, widac przy wulewaniu tej wody. Czy to wypłukuje sie własnie cos co nie powinno sie wypłukiwac ? Jesli to nie ma znaczenia, to w drugą mańke, czy ta "farba" nie bedzie miała jakiegos wpływu na wywoływacz ? bo w koncu bedzie zostawala właśnie w nim najwiecej.
Ostatnio zmieniony 13 lis 2012, 20:48 przez wuzet, łącznie zmieniany 1 raz.
wuzet.info
Awatar użytkownika
wuzet
-#
Posty: 45
Rejestracja: 28 lut 2011, 23:26
Lokalizacja: Rzeszów/Maidstone
Kontakt:

Post autor: wuzet »

Dzięki
wuzet.info
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

jedni piszą by nie moczyć bo kolor się rozmyje a jedni że jest to wskazane
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

aha, a jak uzyskać jak największe nasycenie barw?

[ Dodano: Wto 13 Lis, 2012 ]
taka mała recepta by wyniki były lepsze niz z labu
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Absolutnie nie maczać.
Jeśli ktoś ma wątpliwości, to polecam publikację Kodaka Z-131, rozdział piąty: Troubleshooting (wykres 11).
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

jeszcze nie robię z tego odbitek bo nie mam sprzętu, mam jedynie krokusa 66 color, ale bez obiektywu do barw. i z resztą RA-4 nie jest zbyt prosty bo łatwiej utrzymać temp w koreksie niż na większej przestrzeni tj kuweta. sam zestaw so RA-4 jest drogi
rybka
-#
Posty: 256
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:13
Lokalizacja: dublin

Post autor: rybka »

A pamietam czasy , kiedy chwaliles sie kuwetami ... da sie w kuwecie w niskotemperaturowym Tetenalu , ale jak piszesz - maszyna przeciagowa zalatwia sprawe i co wazniejsze - wysuszy odbitke , co jest niezbedne do oceny korekcji barwnej ( mokra ma madzentowo - blenkitne skrzywienie ) . Pozdrawiam .
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

weesee pisze:maczac , czy nie maczac ?
jak najbardziej maczać,
Nigdy nie moczyć, gdy chce się mieć powtarzalność. Tyczy się to wszelkich procesów fotograficznych.
weesee pisze:pranie wstępne powoduje równomierne nagrzanie całego wnętrza koreksu
To samo robi grzanie pustego koreksu. Gaz, w tym wypadku powietrze, oraz materia stała, czyli spirale i film także nagrzewają się równomiernie o ile nie pozwolimy na cyrkulację powietrza.
weesee pisze:chcesz to słuchaj tych co piszą, ja wołam c41 od wielu lat
Tyle, że twórca owego procesu, jak również i E6, czyli Kodak nie zaleca moczenia ze względu na nierównomierność wywołania poszczególnych warstw. O ile w c-41 ma to mniejsze, wręcz znikome znaczenie, ze względu na postprodukcję, czyli wykonywanie kopi z negatywu. To w przypadku slajdu ma to znaczenie krytyczne. Czas pierwszego wywoływania jest dobrany tak by wszystkie warstwy wywołały się w taki sposób jak tego chce producent. To dość proste. Z namaczaniem ta pierwsza wyoła się tak samo jak ta trzecia, bez namaczania ta pierwsza wywoła się mocniej niż ta trzecia. Co skutkuje tym że równowaga barw jest taka jak przewidział to ten co zaprojektował dany film i proces. A właściwie odwrotnie. Film się projektuje do procesu.
Borys94 pisze:aha, a jak uzyskać jak największe nasycenie barw?
Stosować się do technologii wypracowanej w laboratorium dużej i nie naciągającej firmy. Nie stosować się do łazienkowych alchemii.
JaZ99 pisze:Absolutnie nie maczać.
Jeśli ktoś ma wątpliwości, to polecam publikację Kodaka Z-131, rozdział piąty: Troubleshooting (wykres 11).
Amen. Howgh.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

J.A. pisze:O ile w c-41 ma to mniejsze, wręcz znikome znaczenie, ze względu na postprodukcję, czyli wykonywanie kopi z negatywu. To w przypadku slajdu ma to znaczenie krytyczne.
Hmmm.... mam dokładnie odwrotne doświadczenia. Wstępne namaczanie w C-41 tak mi rozjeżdżało kolory, że nie dało się tego poprawić w rozsądnym czasie. Nie widzę natomiast żadnego negatywnego wpływu na E-6. Zgadzałoby się to z intuicją, gdyż pierwsza kąpiel w C-41 trwa tylko 3:15 i jest to o wiele bardziej złożony proces, niż w E-6, gdzie jest to zwykły wywoływacz cz-b, a i czas jest dwukrotnie dłuższy.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

No to nie wiem, jak jest z C-41. Do E-6 jestem pewien, bo prawidłowa densytometria stripa pojawiła mi się dopiero jak zrezygnowałem ze wstępnego namaczania.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

J.A. pisze:No to nie wiem, jak jest z C-41. Do E-6 jestem pewien, bo prawidłowa densytometria stripa pojawiła mi się dopiero jak zrezygnowałem ze wstępnego namaczania.
A gdzie kupujesz paski?
ODPOWIEDZ