Wytłumaczcie mi o co chodzi w gotowej chemii do C-41

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Wytłumaczcie mi o co chodzi w gotowej chemii do C-41

Post autor: Borys94 »

Zamówiłem sobie zestaw tetenal 3 kąpielowy do filmów C-41, co prawda nie doszedł ale mam pytanie, jest on na 1 litr r-r roboczego, na czym to polega ?, piszą że wystarcza na 16 filmów. Wiem że są to koncentraty, ale zwracam się do was bo nie wątpliwie macie większe doświadczenie w tym temacie niż ja.
Awatar użytkownika
kuzyn353
-#
Posty: 166
Rejestracja: 04 cze 2012, 16:29
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: kuzyn353 »

Borys94 pisze:, jest on na 1 litr r-r roboczego, na czym to polega ?, piszą że wystarcza na 16
Nie wylewasz chemii do zlewu za każdym razem, tylko całość używasz wielokrotnie.
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

a mógłbyś dokładniej opisać, jak rozrobić koncentrat, bo na aukcji było napisane że trwałość otwartego koncentratu jest jakaś tam a roztworu roboczego też jakaś tam

[ Dodano: Pon 12 Lis, 2012 ]
ile odmierzyć itd, najlepiej w punktach
Awatar użytkownika
kuzyn353
-#
Posty: 166
Rejestracja: 04 cze 2012, 16:29
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: kuzyn353 »

Właśnie wczoraj rozrabiałem to z pamięci podpowiem.
W paczce masz 3 małe buteleczki z wywoływaczem barw. Opisane na etykietach. Rozrabiasz to tak, aby było litr roztworu.
Wybielacz utrwalający to dwie większe butelki. Rozrabiasz też do 1 litra roztworu.
Stabilizator - mała butelka. Rozrobić do 1l.
Trwałość dla amatorskich zastosowań jest zdecydowanie większa niż w instrukcji.

[ Dodano: Pon 12 Lis, 2012 ]
w pudełku jest instrukcja. Dasz radę jak mi się udało :)
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

a czyli zawartość buteleczki dopełnić do 1 l ?, a jeśli bym na przykład pół buteleczki rozrobił z 1/2 litra ? szło by ?
Awatar użytkownika
kuzyn353
-#
Posty: 166
Rejestracja: 04 cze 2012, 16:29
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: kuzyn353 »

Borys94 pisze:a czyli zawartość buteleczki dopełnić do 1 l ?
Buteleczki w zestawie są malutkie. Przydadzą Ci się jakieś większe.
Da się podzielić na pół :)
http://img69.imageshack.us/img69/994/color1e.jpg
http://img163.imageshack.us/img163/8407/color2e.jpg
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

o dzięki, ale jeśli nie mam urządzenia rotacyjnego i robię w koreksie to muszę jakoś wydłużyć czy przyjąć wariant 30stC a nie 38stC
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Borys94 pisze:o dzięki, ale jeśli nie mam urządzenia rotacyjnego i robię w koreksie to muszę jakoś wydłużyć czy przyjąć wariant 30stC a nie 38stC
W zwykłym koreksie też wywołujesz przez 3:15 (ja stosuję ciągłą agitację przez pierwsze 20s, a potem 1 przerwotka co 15 s).

Temperatura 37,8 +- 0,5 jest istotna, jeśli zależy Ci na wiernych kolorach. Im większa odchyłka, tym większe problemy z kolorami. Przy okazji: w instrukcji Tetenala błędnie przeliczono stopnie °F na skalę Celsjusza.

Pamiętaj o zabezpieczaniu gazem częściowo wykorzystanych koncentratów i roztworów, a chemia długo Ci posłuży.

Wydajność chemii jest podana z bardzo dużym marginesem bezpieczeństwa, powinieneś spokojnie uzyskać 20 filmów z pakietu 1L (czyli 2,50 zł/film). Zwracaj tylko uwagę na poziom chemii w koreksie. Z każdym użyciem ubywa trochę wywoływacza barwnego (wsiąka w suchą błonę). Nie stosuj wstępnego namaczania w wodzie, bo rozjadą Ci się kolory.

Edit: polecam te butelki na chemię: http://sklep.labglass.pl/Butla-PE-500ml ... 89%29.aspx

Butelka ma szeroki otwór, więc szybko się wlewa i wylewa chemię, poza tym ma kapsel uszczelniający i naprawdę jest szczelna, mimo że z tworzywa. Zagazowana chemia E-6 wytrzymuje w tych butelkach pół roku.
Awatar użytkownika
kuzyn353
-#
Posty: 166
Rejestracja: 04 cze 2012, 16:29
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: kuzyn353 »

JaZ99 pisze: W zwykłym koreksie też wywołujesz przez 3:15 (ja stosuję ciągłą agitację przez pierwsze 20s, a potem 1 przerwotka co 15 s).
Ja obracam szpulką przez cały czas nie robiąc fikołków.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

a ja robię fikołki co trzy sekundy. czas wołania 3'30''.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

W celu utrzymania stałej temperatury dobrze jest przygotować sobie wanienkę z wodą o temperaturze zalecanej (np. 38 st) i w czasie wywoływania w niej trzymać koreks i obracać nim jak w urządzeniu rotacyjnym. 3 minuty spokojnie można sobie w ten sposób pokręcić i temperatura kąpieli w wanience/misce przy takiej objętości nie spadnie.
Lux mea lex
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

a zlewnie chemii po korek wystarczy?, jak do teraz zlewam chemię cz-b d czarnych 1 litrowych butelek po city coli z lidla, sa miękkie i można je zgnieść aby poziom był zawsze po korek. Ja osobiście jak zleję i chcę aby było po korek to włśnie tak zgniatam , u wylotu szyjki tworzy się menisk wypukły, nakładam zakrętkę tak minimalnie dociskam aby tak troszeczkę poleciało (ale tak minimalnie) i jednocześnie silnie zakręcam. czy ta praktyka wystarczy, czy kupić normalne butelki i dawać do nich kulki szklane aby było po korek ? Mógł by ktoś wytłumaczyć jak zabezpieczać gazem ?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Wystarczy. Wbrew pozorom opakowania HDPE, tak popularne do przechowywania chemii fotograficznej (np. Rodinal jest w takich sprzedawany, Tetenal) nie są tak "nieprzepuszczalne" jak się sądzi. Na pierwszym miejscu oczywiście szkło, potem zdania są podzielone. Popularne PET-y nadają się jak najbardziej do chemii fotograficznej.
Lux mea lex
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

a więc nie widzę problemów
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Borys94 pisze:a zlewnie chemii po korek wystarczy?
Zalewanie pod korek oczywiście wystarczy, ale jak chcesz wylewać i zlewać chemię z/do butelek po koli w czasie nie przekraczającym 10 sekund? Z użyciem jakiegoś pośredniego naczynia i lejka? Jak chcesz zabezpieczyć się przed wzajemnym zanieczyszczaniem kąpieli?


Zabezpieczanie gazem jest proste jak drut. Bierzesz zbiornik z gazem (dla mnie najwygodniejsze jest tzw. "sprężone powietrze") i delikatnie "psikasz" do wnętrza butelki przez ok 5 sekund. Gaz w pojemniku jest cięższy od powietrza i wypiera z naczynia tlen.
ODPOWIEDZ