Aparat dla początkującego?

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

mortall81
-#
Posty: 5
Rejestracja: 23 wrz 2012, 15:39
Lokalizacja: Wrocław

Aparat dla początkującego?

Post autor: mortall81 »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów, to mój pierwszy post:)

Zaczynam zabawę z fotografia analogową, zrobiłem swoje pierwsze zdjęcia Zenitem E z 1975r. Wypstrykałem klisze czarno-białą i kolorową. I jak na moje pierwsze doświadczenia jestem zadowolony i chce więcej:) Na razie pozostanę przy czarno-białych zdjęciach, jest w nich coś co strasznie kręci :)

Niestety Zenit którego posiadam nie jest idealny, i myślę że nie tylko z powodu swoich własnych wad ale i ogółem jako marka ma swoje niedociągnięcia, troszkę się też naczytałem...

Mam zamiar nabyć aparat, oczywiście drogą Allegro. Godziny internetowych lektur przekonały mnie by polować na takie aparaty jak Praktica, Revueflex czy Chinon albo Porst. co się uda nabyć to będzie, jak bym miał polować na jeden konkretny model to nie wiem ile by to trwało.

Pytanie moje to czy dobrze aspiruje w tym kierunku z tymi aparatami? Czy może jakiś konkretnych modeli unikać? A może jest jeszcze jakaś marka której tez powinienem poszukać? Jakieś konkretne modele poradzicie? I pytanie o cenę; jaki zakres cenowy żeby nie przepłacić, np 200 za samo body to dużo czy w sam raz?

Ps; jeśli moje pytania są zbyt ogólnikowe to jako początkujący b.przepraszam:)
dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: dugi1985 »

Zerknij do dzialu gielda. Ktos niedawno chcial sprzedac jedno z najleprzych body na m42
enc
-#
Posty: 22
Rejestracja: 08 wrz 2012, 18:30
Lokalizacja: Lodz

Post autor: enc »

pentax z bagnetem K, Nikon, Canon, to są marki popularne w Polsce i jest tego sporo na Allegro.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

skoro kiedyś zabawiałeś się zenitem, możne właśnie zenit, albo coś z M42 na początek. gdyby się okazało, ze fotografia analogowa, to nie jest "to", z korpusu zrobisz sobie przycisk do papieru, lub granat zaczepny.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

dugi1985 pisze:Zerknij do dzialu gielda. Ktos niedawno chcial sprzedac jedno z najleprzych body na m42
Jeszcze jest do kupienia REVUEFLEX 4000EE (CHINON CE-II MEMOTRON)

- instrukcja obsługi w pdf tutaj: CHINON CE-II MEMOTRON
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Post autor: szable »

PRAKTICA MTL 5B lub MTL50 - koszt 50zł/sztukę, tanie obiektywy, dużo czasów, wszystko co potrzebne na początek, w dobrej jakości. Robię zdjęcia Praktikami już od 15 lat. pozdrawiam
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

Polecam Minoltę 7000i z 28-80/4,5-5,6

Post autor: Minolciarz1979 »

Aparat godny polecenia, bardzo dobry AF, bardzo dobry światłomierz, transport filmu w automacie, pokrycie kadru na matówce powyzej 95%. Model bardzo bezawaryjny, nigdy nie trafiłem na chocby jeden z usterką. Taki zestaw kupisz za 100 zł w stanie bardzo dobrym.
bx20
-#
Posty: 46
Rejestracja: 27 sie 2011, 14:30
Lokalizacja: Pomorskie

Post autor: bx20 »

Miałem podobna rozterkę jak rozsypał mi się zenit i zostałem z samymi obiektywami m42. Aparat, który mam w tej chwili nazywa się Carena SMR. Nie jest to żadna marka tylko zdaje się jakaś podróba Cosiny albo Yashiki (coś a'la Porst). Mogę się mylić ale to chyba jeden z bardziej zaawansowanych korpusów z gwintem m42. Od zenka odróżnia praktycznie wszystko - czasy od 1/1000 do 1s (i trzymają :mrgreen: ), pomiar punktowy 3%(może nie idealny ale zawsze), metalowa migawka i wstępne podniesienie lustra. Do tego pancerna obudowa. Jeśli dopadniesz to gdzieś to bierz bez wahania
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

carena smr 1000 to najprawdopodobniej cosina hi lite 405 produkowana dla porsta.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
bx20
-#
Posty: 46
Rejestracja: 27 sie 2011, 14:30
Lokalizacja: Pomorskie

Post autor: bx20 »

rbit9n pisze:carena smr 1000 to najprawdopodobniej cosina hi lite 405 produkowana dla porsta.
Rzeczywiście, niemal identyczne. Nie wiem jak bebechy w środku ale z wierzchu Cosina rożni się tylko brakiem pomiaru punktowego.
mortall81
-#
Posty: 5
Rejestracja: 23 wrz 2012, 15:39
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mortall81 »

Hej, dzieki za podpowiedzi, pomagają w szukaniu...:)

Jeszcze jedno pytanie natury technicznej: bateria 1,35V jest dostępna jeszcze czy jest jakiś zamiennik? Kilka aparatów które obczajałem po instrukcjach posiada takie baterie ale nie mogę ich nigdzie znaleźć, żebym nie został z aparatem bez baterii :/
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

mortall81 pisze:bateria 1,35V jest dostępna jeszcze czy jest jakiś zamiennik?
Nie ma. Poza bateriami do aparatów słuchowych, których wadą jes bardzo krótki czas eksploatacji. Normalną baterię używasz w aparacie rok i dłużej.Te do apratów słuchowych kilka tygodni.
mortall81 pisze:Kilka aparatów które obczajałem po instrukcjach posiada takie baterie
I tu jest różnie. Są takie, które nie trawią innego napięcia. Olek OM-1 na ten przykład. I w takich trzeba przerabiać sposób zasilania. Generalnie jest to banalne, jedna diódka i po krzyku, do wygóglania. I są takie którym to wisi.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
mortall81
-#
Posty: 5
Rejestracja: 23 wrz 2012, 15:39
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mortall81 »

Moje poszukiwania co do aparatu zostały zawężone do body z bagnetem k , gdyż zostały mi sprezentowane 2 takie obiektywy, więc ponawiam pytanie co do aparatów, które byście poradzili z takim bagnetem:) I jeszcze jedno, jest możliwość podpięcia takiego obiektywu pod m42, bo jest sporo adapterów pod m42 a nie mogę znaleźć z m42 na bagnet k???
Awatar użytkownika
wuzet
-#
Posty: 45
Rejestracja: 28 lut 2011, 23:26
Lokalizacja: Rzeszów/Maidstone
Kontakt:

Post autor: wuzet »

mortall81, Podpinasz odwrotnie, czyli M42 pod bagnet K, przez prostą przejsciówke oczywiście. Co do pytania, jaki aparat polecamy, to może napisz cos wiecej ... np. jak masz budzet na taki zakup, czy ma byc af czy manual. Jakie to sa te sprezentowane szkła ?
wuzet.info
Jarosh
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 sie 2012, 09:18
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie

Post autor: Jarosh »

Sam po przesiadce z ZENITA, przyszło mi współpracować z PRAKTICA.
Niestety dla mnie o wiele łatwiej się ostrzyło zenitem niż Praktica(mowa o matówce) Jednak wybór Praktici to częsty ruch po tym jak dochodzimy do wniosku, że Zenit nam nie starcza.
Ja swoją Praktice 1000 z Pentaconem 50mm 1.8 nabyłem za 100zł :). Osobno dokupiłem jak nowy futerał za 20zł i jestem zadowolony :).

Polecam topic który sam założyłem odnośnie aparatu na początek z tym, że odnośnie samych Canonów. Powodem jest to, że posiadam małą szklarnie z mocowaniem Canon EF. :)

viewtopic.php?t=7512
ODPOWIEDZ