Obiektywy do Olympusa OM

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
panbulimia
-#
Posty: 133
Rejestracja: 23 gru 2009, 14:48

Post autor: panbulimia »

rybka, Wymień mi sprzęt który nie potrzebuje serwisowania :P i nie mówię tu o sprzęcie wysyłanym w kosmos :D Co do magii, nie wiem, magia jest dla mnie w tym co jest na zdjęciu.

Widziałem gdzieś świetną odbitkę z Olympusa XA a to aparat w którym obiektyw ma jedynie 2 listki przysłony.

Nie twierdze zatem ze szkła Olympusa są najlepsze na świecie, po prostu są dobre, Ale prawda jest taka że u każdego producenta trafiały się bardzo dobre szkła. Mnie na przykład zdumiewają hexanony bardziej niż zeissy.
rybka
-#
Posty: 256
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:13
Lokalizacja: dublin

Post autor: rybka »

Mi glownie chodzilo o magie ... Nie traktujmy tego jako chwalipiectwo , ale troche sprzetu przewinelo mi sie przez rece i zrobilem sie uczulony na slowa typu : niezawodny , doskonaly , magiczny ect. Moj kolega Alek mawia o obiektywach , ze jesli nie jest zepsuty - to powininien byc dobry ;-) i cos w tym jest . Twoj przyklad z Olkiem XA jest w mym swiecie jak najbardziej na miejscu . Mam tylko wrazenie ze czesto mitologizujemy te kawalki szkla i metalu zapominajac , ze to tylko narzedzia . Oczywiscie fajnie jest WIEDZIEC ze " to zdiecie " zrobilo sie Zuik'iem a nie Hanimex'em za 5 EU , ale w praktyce moze sie okazac , ze nie widac roznicy .
I pamietaj , ze pisze to z perspektywy posiadacza Zuiko'w .

Nie ma co ukrywac - przy "zachodnich " zarobkach , gdzie najtaniej wystawiamy odbitke 30x40 w galeri za srednio 100 - 200 EU , zapewne latwiej jest kupic markowy sprzet i nie martwic sie o ceny na rynku wtornym . Ale dobrze jest tez miec swiadomosc , ze mozna zrobic to samo sprzetem znacznie tanszym . Bez " magi " .

Pozdrawiam z deszczowej IRL .
Awatar użytkownika
panbulimia
-#
Posty: 133
Rejestracja: 23 gru 2009, 14:48

Post autor: panbulimia »

No, z tymi zarobkami i cenami to prawda :D trzeba emigrować :D
rybka
-#
Posty: 256
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:13
Lokalizacja: dublin

Post autor: rybka »

Ja chetnie bym wrocil , ale zona nie pozwala ...
Awatar użytkownika
Coil
-#
Posty: 246
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: MałaPolska

Re: Obiektywy do Olympusa OM

Post autor: Coil »

fiolka pisze:Jest kilka niezależnych firm, które produkują obiektywy do olympusów - Miranda, VIvitar, Paraqgon. Poradźcie które są do przyjęcia, a które omijać.
Dawno dawno temu miałem chyba Mirandę 24 - światła nie pamiętam, było naprawdę kiepsko, szybko zamieniłem na Zuiko SC i było dużo lepiej. Ale dopiero wersja MC pozwoliła mi naprawdę cieszyć się dobrym obrazem. Ktoś kiedyś zachwalał Tokinę do OMa, nie pomnę ogniskowej.
Co do szerokiego kąta 28kę Zuiko można wyhaczyć już kole 150 zł, trzeba cierpliwie szukać.

O rety, cóż za cena, do tego to wersja SC, które to powłoki nie cieszą się moim - nawet najmniejszym szacunkiem.
msierak
-#
Posty: 162
Rejestracja: 26 lis 2008, 08:19
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: msierak »

J.A. pisze:
msierak pisze:Zuiko 3.5 28mm ostatnio licytowałem i ktoś mnie wyprzedził. Poszedł obiektyw za stówkę, co jest chyba ceną dość śmieszną. Obiektywy sprzedawane tylko przez "kup teraz" są średnio o 100 - 200 zł droższe, 50/1.8 chodzi po 50-150, a sprzedawcy próbują opchnąć po 250, ta 28-ka tak samo. 50/1.4 - 200-300 na aukcjach i 400-500 od sprzedawców (!).
>Ci tutaj raczej nie wiedzieli, że za 300 stówki można kupić<
sprzedałem swego czasu jakiś szajs 70-300 od nikona za 450 zł (bcm od złotówki), mimo że wtedy nowe kosztowały 400. wystarczy ładne zdjęcie i dobra gadka i ludzie polecą
bowie
-#
Posty: 204
Rejestracja: 06 wrz 2007, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obiektywy do Olympusa OM

Post autor: bowie »

Coil pisze:O rety, cóż za cena, do tego to wersja SC, które to powłoki nie cieszą się moim - nawet najmniejszym szacunkiem.
Lepsza wersja ma 7 cyfrowy numer?
Ostatnio zmieniony 19 mar 2012, 23:20 przez bowie, łącznie zmieniany 1 raz.
rybka
-#
Posty: 256
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:13
Lokalizacja: dublin

Post autor: rybka »

Jest taka stronka ;

http://www.mir.com.my/rb/photography/ha ... mpusom1n2/

generalnie wiekszosc , tego co kazdy OM-owiec wiedziec powinien .
O optyce Zuiko pisza rowniez i to dosc ciekawe rzeczy .

Co do nie Zuiko'w - Kiron 2/28 vel Vivitar 2/28 ; Tamron 2,5/90 ; Tokina 3,5/17 ; Tokina 4/100-300 ; Soligor 3,5/100 i zapewne pare innych ...
Awatar użytkownika
Coil
-#
Posty: 246
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: MałaPolska

Re: Obiektywy do Olympusa OM

Post autor: Coil »

bowie pisze:Lepsza wersja ma 7 cyfrowy numer?
Podpieram się tym oto linkiem w sprawdzaniu powłok. Wersję MC miały też numery 6 cyfrowe.
mw1
-#
Posty: 2
Rejestracja: 21 mar 2012, 00:35
Lokalizacja: wroclaw

Re: Obiektywy do Olympusa OM

Post autor: mw1 »

witam forum - to moj 1. post - mam/mialem troche zabawek olympusa, oto moje niesystematyczne, subiektywne i nieuporzadkowane wrazenia. ;-) nb. caly sprzet (prawie, ale to patrz nizej) jest na sprzedaz, ze wzgledow zawodowych nie mam niestety juz czasu zajmowac sie fotografia analogowa.

50mm

f1,2 - summa summarum chyba najgorszy optycznie obiektyw wsrod 50tek. przy pelnej dziurze jak z filtrem soft. obiektyw przy 1,2 jest tak miekki, ze nawet przy zwyklym nastawianiu ostrosci trzeba uwazac. ale ostrosc taka "robocza" juz gdzies m. 1,2 a 2,0. duza, jak na 50tke, dystorsja geometryczna. duza, na poziomie canona EF 1,4/50mm podluzna aberracja chromatyczna (przy otwartych przeslonach oczywiscie). bokeh troche gorszy niz u wspomnianego canona. bardzo jasny widok w okularze pryzmatu, subiektywna roznica jasnosci w stosunku do 1,4 chyba wieksza niz m. 1,4 a 1,8. oczywiscie duzy i ciezki, jak na olympusa. przy wszystkich wadach - ten obiektyw ma to "cos", to jest jak jazda mercedesem klasy S. jasnosc w pryzmacie, idealnie gladki ruch slimaka przy nastawianiu na ostro, jakas taka solidnosc i klasa. real estate wsrod 50tek, cudny obiekytw na cale zycie po prostu no, chyba nigdy go nie sprzedam... :-)


f1,4 - chyba najnudniejsza wsrod 50tek. bokeh minimalnie gorszy niz u f1,2, za to bardzo ostry. bardzo duze winietowane przy 1,4 prawie jak efekty specjalne. dystorsja, aberracja - nie ma. ostry, ostry, ostry. maly, lekki, praktyczny. moj ma nr. seryjny powyzej 1.100 000 a wiec z ostatniej, najlepszej serii. jest na sprzedaz.


f1,8 - maly, miniaturowy wrecz, wyglada jak jakas zabawka dziecinna. slodki. przy roboczych przeslonach ja nie widze zadnych roznic w ostrosci, kontrascie etc w stosunku do opisanych powyzej. leciutka dystorsja geometryczna. dobra ostrosc juz przy pelnej przeslonie, tutaj tez male winietowanie (mniejsze niz u f1,4). latwo sie nastawia ostrosc. fajny. mam trzy rozne sztuki na sprzedaz, jakos tak sie nazbieraly.


28mm

f2,0 - moim zdaniem najlepszy obiektyw olympusa, jaki uzywalem, do dzis nie moge odzalowac, ze go sprzedalem. jezeli wchodzic w system olympusa, to wlasnie dla tego obiektywu. dla mnie idealna ogniskowa i genialny optycznie. to nic, ze zbyt duza dystorsja i bardzo widoczne aberracje chromatyczne. kontrast i ostrosc przy pelnej dziurze sa powalajace. jak u leicii m.


f3,5 - mam na sprzedaz (stan jak fabrycznie nowy ze wszystkimi dodatkami). maly, malutki, malutenki. mala lub wcale dystorsja, to dla mnie wazne jezeli chodzi o obiektywy szerokokatne. zero aberracji chrom. (no bo... ciemny). mozna spokojnie focic juz przy pelnej dziurze. ladny bokeh, lepszy niz np. u canona f1,8/28mm. zdaje sie, ze nigdy nie wyprodukowano wersji z powlokami MC, ale w prakytce ja nie widze tu zadnych minusow. fajny obiektyw do podrozy.


24mm

f2,8 - nigdy go nie lubilem, wydawal mi sie nie calkiem ostry, duza dystorsja geometryczna. chyba brakuje mu minimalnie kontrastu. tu juz widac, ze system olympusa ma swoje lata. nikon 2,8/24mm AIS , ktorym kiedys bardzo duzo fotografowalem jest lepszy, moim zdaniem. :-(

to tyle od mnie, jak na 1. raz chyba wystarczy. jezeli ktos jest zainteresowany kupnem (mam tez 3 body w bdb stanie om-1n, 2x om-2n oraz rozne dodatki) to prosze o info na priva. sprzet mozna obejrzec we wroclawiu.
Załączniki
mój olympus om-1n z winderem i obiektywem f 1,2 50mm
mój olympus om-1n z winderem i obiektywem f 1,2 50mm
uklony, marcin
--
Flexaret VI, Smena 8M, Box-Tengor
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Obiektywy do Olympusa OM

Post autor: J.A. »

mw1 pisze:witam forum - to moj 1. post -
Witamy. Jest na to specjalny dział i wystawiając ofertę nalezy podać cenę. ;-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
mw1
-#
Posty: 2
Rejestracja: 21 mar 2012, 00:35
Lokalizacja: wroclaw

Re: Obiektywy do Olympusa OM

Post autor: mw1 »

J.A. pisze:
mw1 pisze:witam forum - to moj 1. post -
Witamy. Jest na to specjalny dział i wystawiając ofertę nalezy podać cenę. ;-)

dziekuje - tak oczywiscie, ale w dziale sprzedazy nie wklejalbym tego calego tekstu. ceny + fotki pojawia sie wkrotce w odp. miejscu, mam tego wszystkiego bardzo duzo...:-)
uklony, marcin
--
Flexaret VI, Smena 8M, Box-Tengor
ODPOWIEDZ