Suszenie barytu na szybie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Suszenie barytu na szybie

Post autor: zaphod »

Zawsze mam ten sam problem przy suszeniu barytu, część zdjęć (mniejsza lub większa) nie chce odkleić się od szyby. Zdjęcia suszą się trzy dni niektóre za cholerę nie mogą się odkleić po odcięciu taśmy. Ktoś może mi wytłumaczyć od czego to zależy? Powinienem suszyć dłużej? Jeśli tak to ile? Tydzień?:O A może jest jakiś inny sposób?
Tylko proszę sobie darować odpowiedzi "kup suszarkę". Mam suszarkę i nie jestem zadowolony z efektów, nigdy nie doczyszczę lustra na tyle żeby powierzchnia zdjęć była idealna.
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

Na suszeniu na szkle sie nie znam, bo nie mam ani szkla ani zapalu. O suszarce do barytow mam podobne zdanie do twojego i uzywam jej tylko do podsuszania. A pozniej wyschniete i powyginane, ordynarnie prasuje zelazkiem na sucho, na tym lustrze od suszarki wlasnie. Wyginaja sie wtedy 'wokol jednej osi', tak jakby byly ciete z beli. Trzy dni pod 'magnum' i sa proste. Niskim nakladem czasowym przy calkiem przyzwoitym efekcie koncowym.
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

suszenie na szybie to przerost formy nad osiagnietym rezultatem. no bo chyba odbitke i tak montujecie na tekturze i w pp2, nie? natomiast, do obciazania/prasowania uzywam wlasnej produkcji ekologicznej prasy fotograficznej - decha i worek ryzu (tajlandzkiego, bo podobno najlepszy).

p.
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Suszenie barytu na szybie

Post autor: przemur »

zaphod pisze:Zawsze mam ten sam problem przy suszeniu barytu, część zdjęć (mniejsza lub większa) nie chce odkleić się od szyby. Zdjęcia suszą się trzy dni niektóre za cholerę nie mogą się odkleić po odcięciu taśmy.
Kiedy tasma jest zbyt zwilzona (albo dosc wody nie odcieklo z papieru przed polozeniem na szybie) - to klej z tasmy splywa i przykleja papier do szyby... Stracilem tak moje pierwsze barytowe proby.

Ja kleje na szybie w ostatecznosci, starajac sie mniejsze baryty wlozyc na pare dni miedzy karty SUMO Newtona (a co, niech sobie poobcuja z dobra fotografia). ;-)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

przemur pisze:Ja kleje na szybie w ostatecznosci, starajac sie mniejsze baryty wlozyc na pare dni miedzy karty SUMO Newtona (a co, niech sobie poobcuja z dobra fotografia). ;-)
No to się pochwaliłeś ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
troniu
-#
Posty: 141
Rejestracja: 02 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: ciupagoooland
Kontakt:

Post autor: troniu »

Kleję na szybach emulsją na zewnątrz i nie mam żadnych problemów.
Ten wątek był już poruszany - trzeba poszukać w archiwum.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10070
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

No tak. Ale są tacy, co by chcieli mieć błysk, a nie semi błysk. Poza tym nie po to kupuję papier błyszczący by mieć fakturowy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

To mówicie cały czas o suszeniu na szybie na błysk? :shock:
To nie taka prosta sprawa. Szkło musi być idealnie przygotowane.
Wg. Puśkowa ("Poradnik fotograficzny") przygotowanie szkła polega na wykonaniu kolejnych czynności:
- wymycie szyby wodą z mydłem,
- przemycie słabym roztworem kwasy solnego lub siarkowego,
- posypanie talkiem i dokładne wytarcie do sucha,
- przemycie jednym z niżej podanych roztworów:
I. terpentyna 100 ml
wosk biały 5g
II. Benzyna oczyszczona 100 ml
wosk biały 3g
III. żółć wołowa 100 ml
formalina 20% 10 ml
kwas octowy 40% 2 ml

Nie mam pojęcia co to jest i gdzie dostać wosk biały ani tym bardziej żółć wołową. Moim zdaniem można chyba ograniczyć się do benzyny ekstrakcyjnej albo formaliny. Może wystarczy też dokładne umycie szyby wodą z mydłem, przemycie roztworem kwasu i wytalkowanie? W każdym razie zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że odbitka nie będzie chciała odejść od szkła. Bardzo dawno temu próbowałem suszyć na szybie przygotowanej w podobny, uproszczony sposób (nie miałem kwasów i tylko wymyłem, przetarłem benzyną i talkiem) i na 8 odbitek, które zmieściły się na szybie całkowicie przykleiła się jedna, a ze dwie częściowo. No, ale te, które odskoczyły miały połysk, przy którym psie organy płciowe wiosną wyglądały jak papier ścierny o granulacji 150 :mrgreen:
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10070
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Myślę, że właśnie o suszeniu na połysk jest mowa. Bo jakoś nie wyobrażam sobie, żeby się przykleiły suszone na podłożu.
Też te przepisy mam gdzieś w księgozbiorze.
Tak się zastanawiam i chyba zrobię testy, nad dobrym odtłuszczaczem typu Wurth, czy Loctite.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Pio
-#
Posty: 43
Rejestracja: 03 lut 2008, 21:42
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Pio »

technik219 pisze: Nie mam pojęcia co to jest i gdzie dostać wosk biały
Wosk biały jest stosowany w recepturze aptecznej (cera alba).
Możesz popytać w aptekach, gdzie wykonują dużo leków recepturowych lub dogadaj się ze studentem farmacji (najlepiej III lub V roku).
Moim zdaniem równie dobrze może być użyty wosk żółty.
technik219 pisze: ani tym bardziej żółć wołową
klik
Arnold
-#
Posty: 173
Rejestracja: 14 cze 2007, 07:27
Lokalizacja: Łódzkie

Post autor: Arnold »

Z braku szyb przyklejam baryty taśmą do blatu kuchennego, takiego zwykłego z płyty. Trzeba zrobić odpowiedni margines - ok. 0,5 cm i się nie odklei.
Przyklejanie emulsją do szyby chyba zawsze się skończy jej naruszeniem, próbowałem dwa razy i się nie udało, emulsja została na szybie
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: zaphod »

Arnold pisze:Trzeba zrobić odpowiedni margines - ok. 0,5 cm i się nie odklei.
Ja mam właśnie odwrotny problem - nie chce się odkleić;p Ostatnio nawet się w miarę udało, ale i tak miejscami papier przywarł do szyby.
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
Awatar użytkownika
Coil
-#
Posty: 246
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: MałaPolska

Post autor: Coil »

Za dużo wody na taśmie albo papierze albo i tu i tu. Zmniejsz dawkę H2O a wszystko dobrze się zakończy.
ODPOWIEDZ