TMax 100 w 2-kąpielowym Thorntonie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

nie moge bo nie mam jej w wirtualnej postaci

iso 50, d23 stock, rotacyjnie przez 11,5 min
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

JaZ99 pisze:
timor pisze:No może mówia tyle, że warunki świetlne były raczej ponure. Może stąd ten maly kontrast.
Mylisz kontrast oświetlenia z kontrastem filmu. To dwie różne rzeczy.
Na pewno masz rację, ale czy te dwie rzeczy nie są ze soba powiązane ? W końcu film nie naświetlony jakimś tam światłem po wywołaniu nie będzie mial w ogóle żadnego kontrastu. :lol:
Druga sprawa to ekspozycja zdjęcia, które nam pokazałeś. Wnioskuję, że jest to te 15/4. Skomentowałem, że warunki świtlne musiały być raczej ponure. Ale potem dokładniej przyjrzałem się zdjęciu i nie. Wyraźnie widać mocna cienie, było słońce, wygląda na expozycję w okolicach 125/8, może 125/5.6. Twoja ekspozycja inaczej to 125/1.4. O co tu chodzi ?
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Krzywa charakterystyczna to osobna sprawa. Zdjęcie z ulicy było testowe, choć pochodzi z tej samej rolki, której użyłem do wykreślenia krzywej, było całkowicie niezależnie naświetlane.
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

JaZ99 pisze:Krzywa charakterystyczna to osobna sprawa. Zdjęcie z ulicy było testowe, choć pochodzi z tej samej rolki, której użyłem do wykreślenia krzywej, było całkowicie niezależnie naświetlane.
OK, dzięki za wyjaśnienie. Myślałem, że nam pokazujesz ten właściwy negatyw a nie coś innego. Wynika jednak z tego, że nastąpiło niedowołanie, zatem czekamy na następną probę z mocniejszą kąpielą B.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

timor pisze:Na pewno masz rację, ale czy te dwie rzeczy nie są ze soba powiązane ?
Bardzo luźno. Krzywa to odpowiedź materiału na przyrost ilości światła. Są materiały, które we mgle dadzą stromą krzywą i takie, które w południowym słońcu dadzą płaską.
timor pisze:W końcu film nie naświetlony jakimś tam światłem po wywołaniu nie będzie mial w ogóle żadnego kontrastu. :lol:
Druga sprawa to ekspozycja zdjęcia, które nam pokazałeś. Wnioskuję, że jest to te 15/4. Skomentowałem, że warunki świtlne musiały być raczej ponure. Ale potem dokładniej przyjrzałem się zdjęciu i nie. Wyraźnie widać mocna cienie, było słońce, wygląda na expozycję w okolicach 125/8, może 125/5.6.
Wiesz, chciałbym mieć taki światłomierz w oku, że po cieniach mogę rozpoznać jaki czas i przesłonę zastosować. Zapewniam Cię, że z samego zdjęcia nic nie możesz wnioskować o ilości światła
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

J.A. pisze:Wiesz, chciałbym mieć taki światłomierz w oku, że po cieniach mogę rozpoznać jaki czas i przesłonę zastosować. Zapewniam Cię, że z samego zdjęcia nic nie możesz wnioskować o ilości światła
Zgadzam sie z Toba calkowicie co do wlasciwosci materialow swiatloczulych. Mozna tez dodac, ze wywolywacz tez ma to wplyw. Jednakze mowimy o TMX, ktorego uzywam czesto. Nie probowalem go jednak jeszcze w dwoch kapielach i jestem ciekaw co z tego wyniknie.
Co do swiatlomierza "w oku" :lol: to podalem tylko moje przypuszczenia. Widzac wyrazne, nierozmyte cienie na budynku i drzewach trudno sie nie domyslec, ze bylo bezposrednie slonce. Jesli robisz reczne pomiary swiatla, to z pewnoscia masz na tyle doswiadczenia, by z grubsza wiedziec, czego sie spodziewac.
Ostatnio zmieniony 08 gru 2011, 11:14 przez timor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

J.A. pisze:Wiesz, chciałbym mieć taki światłomierz w oku,
W początkach fotografii, nie pamiętam już który z mistrzów miał w atelier kota.Po szerokości źrenic tego kota wnioskował o przysłonie. Może to jest wyjście? Z kotkiem na spacer, a przy okazji pstryk :-D :idea:
Lux mea lex
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

Jaz99, musisz wziasc pod uwage jeszcze jedna rzecz - jesli fotografowales klin to powinienes zbadac swiatlomierzem punktowym czy krancowe punkty rzeczywiscie roznia sie o odpowiednia ilosc EV. bo to bedzie sie zmieniac w zaleznosci od sily swiatla. bezpieczniejsze jest fotografowanie szarej karty z stopniowaniem co 1ev. same kliny rowniez sa roznej jakosci i nie zawsze faktycznie oddaja to co maja dokladnie oddawac.
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Używam klina ze wzornika IT8.1, z którym przychodzi plik pomiarowy (co prawda uśredniony dla partii). Używam też podświetlarki do slajdów, której nierównomierność oświetlenia jest niewielka (musi być poniżej 0,1 EV, bo mój punktowy światłomierz nie wyłapuje zmian).

Jak w końcu przyjdzie wzornik T2115C, który ma równomiernie rozłożone gęstości i jest indywidualnie mierzony, będę mieć porównanie. Zobaczymy wtedy, czy będą jakieś istotne różnice.

A przepuszczanie przez aparat całej rolki tylko po to, aby zmierzyć krzywą, to marnotrastwo, nie sądzisz? ;) Poza tym ile wtedy można popełnić błędów pomiarowych. Po pierwsze: naświetlając wiele klatek musisz zmieniać przesłonę i czas. Dochodzą Ci więc błędy kalibracji przesłony i błędy czasu naświetlania. Po drugie nie zapominaj o efekcie Schwarzchilda. Jest on zwykle pomijany w zakresie 1s - 1/1000 s, co nie znaczy, że nie występuje i że nie będzie mieszać dodatkowo (Lambrecht w Way beyond monochrome przytacza krzywą efektu Scharzchilda dla TMY-2 -- to wcale nie jest linia prosta). Po trzecie musisz bardzo się starać, aby zachować idealnie takie same warunki oświetlenia, jeśli zależy Ci na porównywaniu wykresów ze sobą wykonanych w różnym czasie (błędy pomiaru oświetlenia).
dadan_mafak pisze:powinienes zbadac swiatlomierzem punktowym czy krancowe punkty rzeczywiscie roznia sie o odpowiednia ilosc EV. bo to bedzie sie zmieniac w zaleznosci od sily swiatla.
Nie mam pojęcia, co masz na myśli. Mógłbyś rozwinąć?
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

wole robic porzadnie niz prawie porzadnie :)

jesli fotografujesz klin na podwietlarce to powinno byc ok. ok z oswietleniem. tylko, ze jesli robisz to aparatem srednioformatowym to musisz brac pod uwage winietowanie obiektywu. plust to, ze jest to zbyt male zeby pomierzyc densytometrem.

a naswietlanie szarej karty co jedna klatke nie uwazam za marnotrastwo, masz to zrobione perfekt i zostaje na zawsze - bledow ktore wymieniles nie uwazam za istotne - robie przy lampach blyskowych i czasie 1/200 a obiektywy wielkoformatowe maja idealnie wyskalowane przyslony :-)

edit:
blysk mierze punktowo swiatlomierzem o ktory jestem baaaardzo spokojny :)
Ostatnio zmieniony 08 gru 2011, 12:48 przez dadan_mafak, łącznie zmieniany 1 raz.
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

dadan_mafak pisze:wole robic porzadnie niz prawie porzadnie
Dokładnie mój sposób myślenia :))

Jeśli chodzi o winietowanie: klin na negatywie ma wymiary 12x1 mm. Sądzę, że takie wymiary skutecznie eliminują problem winietowania. Tak mały wymiar nie jest problemem dla densytometru, bo go nie używam ;). Używam skanera.
dadan_mafak pisze:a obiektywy wielkoformatowe maja idealnie wyskalowane przyslony
za to ich migawki są dalekie od ideału (elektroniczna migawka w moim aparacie powinna mieć powtarzalność i dokładność rzędu 1/12 EV).
dadan_mafak pisze:blysk mierze punktowo swiatlomierzem o ktory jestem baaaardzo spokojny


A mierzysz kąt padania światła na kartę i kąt pomiaru światła odbitego od karty testowej? W zależności od używanej karty możesz uzyskiwać różne wyniki. Mierzyłeś?

Jeśli dobrze rozumiem, używasz wielu arkuszy wielkoformatowych do wykreślenia jednej krzywej? Drogo.

A tak swoją drogą, to czy byłbyś skłonny opublikować choć jedną zmierzoną przez siebie krzywą?
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

JaZ99 pisze:
dadan_mafak pisze: Jeśli chodzi o winietowanie: klin na negatywie ma wymiary 12x1 mm.


za to ich migawki są dalekie od ideału (elektroniczna migawka w moim aparacie powinna mieć powtarzalność i dokładność rzędu 1/12 EV).

A mierzysz kąt padania światła na kartę i kąt pomiaru światła odbitego od karty testowej? W zależności od używanej karty możesz uzyskiwać różne wyniki. Mierzyłeś?

Jeśli dobrze rozumiem, używasz wielu arkuszy wielkoformatowych do wykreślenia jednej krzywej? Drogo.

A tak swoją drogą, to czy byłbyś skłonny opublikować choć jedną zmierzoną przez siebie krzywą?
przy tak malej powierzchni klina moze zakrasc sie blad - jesli material bedzie ziarnisty.

migawki sa po serwisie i maja rozpisane dokladnie czasy. ale i tak jest to bez znaczenia bo robie przy swietle blyskowym.

kart uzywam oryginalu kodaka. ale to i tak bez znaczenia bo naswietlasz na 18% wiec teoretycznie moglbys nawet biala kartke naswietlac. moj swiatlomierz robi na 18% a nie na jakies inne warotsci.
pomiaru dokonuje z pozycji ktora jest najblizsza osi obiektywu, blad jest pomijalny lub nieistniejacy.

cala krzywa wyznaczam na srednioformatowym filmie a w wielkim formacie robie tylko I i VIII strefe. o ile w ogole wyznaczam cala krzywa bo juz mi sie nie chce.
zreszta zadnych tabelek nigdy nie rozrysowywalem, lecac densytometrem widac czy przyrosty sa rownomierne czy zaczynaja "zdychac" powyzej siodmej strefy.
z w/w powodow nie opublikuje nic z przeszlosci bo po prostu nie mam na to czasu i ochoty. ale bede teraz kalibrowal hp5 i tmx3200 pod Focomata (maly obrazek) wiec w ramach rozrywki skusze sie na wykreslenie...byc moze ;-)
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

dadan_mafak pisze:przy tak malej powierzchni klina moze zakrasc sie blad - jesli material bedzie ziarnisty
No co Ty, ziarno musiałoby być milimetrowe, aby to miało znaczenie...
dadan_mafak pisze:teraz kalibrowal hp5 i tmx3200
bardzo jestem ciekaw, daj znać, jak już coś będziesz miał
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

ok...dam cynk...
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Gdyby ktoś chciał, można porównać krzywą z TMY-2.
ODPOWIEDZ