Adox CHS 25. Starcie pierwsze.

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Pyro też trochę obniża czułość, więc to 16/12 iso by się zgadzało.

Wywojka nie była ani zużyta ani nieświeża, bo wszystko rozrabiam i zużywam od razu, a A49 1+2 jest jednostrzałowe.

Trochę szkoda, bo w takiej sytuacji nie wiem czy jest sens sobie zawracać głowę tym materiałem... Wypadałoby skalibrować, ale raz: zrobię to pewnie na darmo (bo się nie spodoba albo-coś), dwa: nie mam nawet punktu odniesienia, bo czas wołania z pudełka/digitaltruth/wywojki okazał się do kitu :roll:
cichy70
-#
Posty: 121
Rejestracja: 29 sie 2009, 16:00
Lokalizacja: świebodzin
Kontakt:

Post autor: cichy70 »

materiał jest świetny.
nie poddawałbym się po jednej próbie.
Efke 25 = 12/26 ASA
Adox50 = 32ASA
Efke 100+80ASA
i tak świecę.
ot chociażby tutaj ostatnio,
http://www.aparaty.tradycyjne.net/foto,31700.html
http://www.aparaty.tradycyjne.net/foto,31670.html
na zacieki nie patrz, bo ramki mam nie ten teges.
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Dobra, zrobię tak, ze naświetlę go przy świetle dziennym na 12 asa, przerwę wodą i będę kombinował z czasem, chociaż tak, jak pisałem - na chwilę obecną nie wiem nawet co przyjąć za punkt startowy... 20 minut?
cichy70
-#
Posty: 121
Rejestracja: 29 sie 2009, 16:00
Lokalizacja: świebodzin
Kontakt:

Post autor: cichy70 »

no na A49 to nie znam się w ogóle, tu nie pomogę :(
Jak przerywałem i wodą i jakąś firmową przerywaczą, różnicy żadnej nie zauważyłem.
janusz1
-#
Posty: 48
Rejestracja: 10 kwie 2008, 11:00

Post autor: janusz1 »

Te czasy z Fotoimpex są trochę do kitu jeśli chodzi o Atomal 1+2. Raczej od razu mnożyłbym czasy dla "stoka" przez 3 a nie przez 2. Dla Adoxa 100 podają 16-18 minut. Mi ładnie wyszedł dopiero przy 25 minutach. Wstępne namaczanie 1 minuta, obracanie koreksem pierwsze 30 sekund ciągle a potem co minutę 3 obroty w ciągu ok. 10 sekund.
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Udało mi się w końcu uzyskać jakieś sensowne wyniki z Adoxem 25 ;-)
cichy70 pisze:kalibrowałem adoa 25 ma 12/16 iso.
Faktycznie wychodzi 16iso, mimo multum informacji o tym, że ma 25 i żeby go nie prześwietlać.

Czas wywowywania w A49 1+2 (bo tylko tego używam) wynosi 7 minut. Tak podają wszędzie, zarówno na digitaltruth, na opakowaniu filmu, wywoływacza, etc. Dodatkowo, przerywam go tylko wodą.

Czas, który daje sensowny negatyw mieści się w przedziale... 16-19 min w zależności od tego, jaki kontrast nas interesuje.

Dla ciekawości podam, że przy 10, 12 i 14 minutach dostajemy tak samo skopany negatyw jak przy 7 :-|

Dawno już nie widziałem tak upierdliwego materiału...
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

zieloo pisze:Czas, który daje sensowny negatyw mieści się w przedziale... 16-19 min w zależności od tego, jaki kontrast nas interesuje.
chodzi Ci o jakikolwiek negatyw w tym konkretnym wywoływaczu?
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Nie rozumiem pytania.
Cały czas piszę o Adox CHS 25 w A49 1+2.
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

Na digital truth nie ma co patrzeć przynajmniej jeśli idzie o adoxa
ja robię CHS 100 w Ultrafinie i najlepszy rezultat wychodzi mi przy 8 min.
ale stosuję inną metodę mieszania koreksem niż podają w notesie
aczkolwiek przy stałym mieszaniu w 5 minut też wychodził kiepski rezultat.

Ale to że cię tak 25 ka wymęczyła to nie masz co żałować , bo masz świetne doświadczenie.
a to się liczy.
latem jak się 25 ką zajmę to dam ci znać jaki czas wychodzi w Ultrafinie , gdybyś kiedyś potrzebował..
ju_87
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

junkers_ju-87 pisze:Na digital truth nie ma co patrzeć przynajmniej jeśli idzie o adoxa
To prawda :)

Inną sprawą jest, to że CHS jest jakoś wyjątkowo czuły na sposób mieszania i czas wywoływania. Strach pomyśleć, co by było, gdyybym próbował to robić w stocku :-P
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

zieloo pisze:
junkers_ju-87 pisze:Na digital truth nie ma co patrzeć przynajmniej jeśli idzie o adoxa
To prawda :)

Inną sprawą jest, to że CHS jest jakoś wyjątkowo czuły na sposób mieszania i czas wywoływania. Strach pomyśleć, co by było, gdyybym próbował to robić w stocku :-P
Nie zapominaj że Adox CHS to stara receptura i technologia z lat 50-ych
emulsja jest nakładana jedno warstwowo i jest dość "gruba" w stosunku do
współcześnie nakładanych 3 warstwowo emulsji..
Inna emulsja i inna technologia i inne efekty.
I chyba oto tez chodzi żeby na rynku mieć możliwość zakupienia różnych materiałów
Bo gdyby wszystkie były takie same to wystarczył by jeden jedynie słuszny negatyw
wywoływacz utrwalacz i papier.
Ja już kiedyś to przerabiałem jak w sklepie fotooptyki po szczęśliwym odstaniu kilku godzin w kolejce miałem szalona możliwość wyboru zakupu 1 paczki wywoływacza , 1 negatywu albo 1 paczki papieru format 9x14 zawsze ten sam rodzaj.

Wracając do czasów podawanych przez producenta na Digitaltruth to faktycznie mogli by się przyłożyć.

Dla CHS 100 w Ultrafinie podaja 5 minut przy stałym mieszaniu
zrobiłem tak i wyszedł niedowołany i to zarówno naswietlany jako ISO 50 jak i ISO 100

Wróciłem do mojej metody , wołam 8 minut i jest ok ale 8:30 lub 7:30 daje już gorsze efekty ( mierzyłem cyfrowym światłomierzem powiększalnikowym)
Czyli rozpiętość czasowa jest mniejsza niż jak podałeś dla 25ki w twoim wywoływaczu.

Wniosek jest jeden , ten materiał różnie pracuje w różnych wywoływaczach
i jak czytałem na tym forum daje też różne efekty.
jest to zapewne męczące dla poczatkującego fotografa ale chyba dośc ciekawe.
ju_87
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

wywołałem dwie rolki Adoxa 25. to niewiele, ale obie wywołałem w ten sam sposób.

z góry uprzedzam że mam wielki szacunek dla koleżanek i kolegów którzy sami ustalają czułość negatywu, którzy drążą temat aby uzyskać optymalne wyniki.

jako leniwy z natury często liczę na gotowca i tak było w przypadku moich Adox'ów. Wywołałem je wg tego co podaje producent na opakowaniu czyli dla APH09 1+40 czas 6 minut. Może gdybym zrobił odbitki zauważyłbym jakieś niedoskonałości procesu ( chociaż "odbijanie daje lepsze wyniki niż skanowanie) ale po skanowaniu z ustawieniami "z automatu" uzyskałem bardzo dobre rezultaty

Obrazek




Obrazek

nie zmieniałem czułości przy naświetlaniu i wywoływaniu. użyłem dedykowanego wywoływacza i dedykowanych parametrów wywoływania i wyszło. przypadek? jeśli nie to czemu zwyczajnie wyszło? przecież niby negatyw ma "wykalibrowane" iso 12/16

no i jeśli wychodzi przy parametrach z pudełka..............
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

nord pisze:wywołałem dwie rolki Adoxa 25. to niewiele, ale obie wywołałem w ten sam sposób.

z góry uprzedzam że mam wielki szacunek dla koleżanek i kolegów którzy sami ustalają czułość negatywu, którzy drążą temat aby uzyskać optymalne wyniki.

jako leniwy z natury często liczę na gotowca i tak było w przypadku moich Adox'ów. Wywołałem je wg tego co podaje producent na opakowaniu czyli dla APH09 1+40 czas 6 minut. Może gdybym zrobił odbitki zauważyłbym jakieś niedoskonałości procesu ( chociaż "odbijanie daje lepsze wyniki niż skanowanie) ale po skanowaniu z ustawieniami "z automatu" uzyskałem bardzo dobre rezultaty

[url=http://img846.imageshack.us/img846/6897/116018.jpg]Obrazek[/URL]




[url=http://img88.imageshack.us/img88/9754/116092.jpg]Obrazek[/URL]

nie zmieniałem czułości przy naświetlaniu i wywoływaniu. użyłem dedykowanego wywoływacza i dedykowanych parametrów wywoływania i wyszło. przypadek? jeśli nie to czemu zwyczajnie wyszło? przecież niby negatyw ma "wykalibrowane" iso 12/16

no i jeśli wychodzi przy parametrach z pudełka..............
Stężenie roztworu i czas to dwa z kilku parametrów mających wpływ na proces chemiczny


Stężenie podałeś 1+40 ok
Temperatura zakładam że 20 stopni ale czy twój termometr i mój to to samo ?
być może twój pokazuje 20 a faktycznie było 21
a mój pokazuje 20 a faktycznie było 19 ?
Tu już masz pierwszą rozbieżność.

teraz czas wołania , liczysz z napełnianiem i opróżnianiem koreksu czy bez .?
a ile czasu potrzebujesz na napełnienie i opróżnienie koreksu ?

Jak poruszasz koreksem intensywnie i stale w trakcie wywoływania czy z przerwami , czyli jak intensywnie a może stoi spokojnie?

niuansów mających wpływ na jakość i wynik końcowy jest jeszcze kilka .
To wszytko razem powoduje że dwóch fotografów w swoich ciemniach z tymi samymi materiałami może osiągnąć inny efekt.
Co więcej , każdy z nich może być zadowolony z osiagniętego rezultatu .
Ostatnio zmieniony 23 lis 2011, 00:16 przez junkers_ju-87, łącznie zmieniany 1 raz.
ju_87
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

zapomniałeś zapytać czy była pełnia czy nów? słonecznie czy pochmurno. ;-)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5576
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

nord pisze:zapomniałeś zapytać czy była pełnia czy nów? słonecznie czy pochmurno.
i z której strony wiał wiatr.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ