Epson - v700 czy v750

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Epson - v700 czy v750

Post autor: kal800 »

Jak w temacie, chcę zakupić skaner - w zasadzie w 80% do średniego formatu, właściwie tylko negatywy B&W albo slajdy.

Z tego co się orientuję, to na korzyść droższego modelu przemawia lepszy pakiet oprogramowania, możliwość skanowania na mokro, dołączony wzornik do kalibracji kolorów, no i jakiś lepszy element optyczny za około 600 zł więcej.

Pytanie czy warto? Czy mając te dodatki o których pisałem powyżej, osiągnę realnie lepsze rezultaty? Wiem, że skanowanie na mokro to raczej ciężki temat, więc na to bym się aż tak nie napinał - jak będę miał naprawdę fantastyczny kadr do dużego powiększenia, to zaniosę materiał do profesjonalnej skanowalni.

Czy jest alternatywa w tej klasie cenowej - 2-3 tyś? Microteki są sporo droższe, Nikony 800 0 albo 9000 też poza zasięgiem.

Kal
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10144
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Nie ma alternatywy.
A target IT8 jest tylko do jednego rodzaju materiału. Nie możesz używać profilu zrobionego z targetem Velvii, dla Provii, nie mówiąc już o E100VS. Mało tego target się starzeje i co jakiś czas wypada kupić nowy - wcale nie tani, lub go przemierzyć i wygenerować nowy plik referencyjny. Więc też nie ma bardzo się na co napinać.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

J.A. pisze:Nie możesz używać profilu zrobionego z targetem Velvii, dla Provii, nie mówiąc już o E100VS.
Czemu? Mój wzornik jest wykonany na materiale Kodak EDUPE i sprawuje się poprawnie ze wszystkimi slajdami, których używam (zarówno E100G jak i praktycznie wszystkie Fuji).
kal800 pisze:Pytanie czy warto?
Na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć sam. Skalibrowany skaner daje Ci na wyjściu praktycznie gotowca. Różnica w cenie kiedyś była praktycznie równa cenie samego wzornika. Jak jest teraz, to nie wiem.

Mam kilka zdjęć w wysokiej rozdzielczości z V750: 1800 dpi i 2400 dpi, więc sam możesz ocenić, co wychodzi z tego skanera.

Jeszcze jest skaner Canon 9000F. Też daje radę.
Ostatnio zmieniony 14 lis 2011, 16:14 przez JaZ99, łącznie zmieniany 1 raz.
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: kal800 »

To jeszcze jedno pytanie - co tak naprawdę jest w pudełku V750?

Na stronie jest napisane "optional fluid mount accessory" - czyli nie dostaję przystawki w komplecie tylko ją muszę tak czy inaczej dokupić?

Poza tym jest info o Monaco EZ Colour - to jest soft do kalibracji, czy dostaję też wzorniki w komplecie? Jak tak, to do jakiego materiału?

Kal
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

kal800 pisze:Na stronie jest napisane "optional fluid mount accessory" - czyli nie dostaję przystawki w komplecie tylko ją muszę tak czy inaczej dokupić?
Epson dosyła na życzenie (ponoć). Jak popatrzyłem w internecie na różnice między skanem zwykłym i mokrym, to odechciało mi się z tym walczyć. ;)
kal800 pisze:Poza tym jest info o Monaco EZ Colour - to jest soft do kalibracji, czy dostaję też wzorniki w komplecie?
Soft + wzornik w formacie 4x5". Mój był na materiale "Kodak EDUPE", ale ponoć to nie jest norma (słyszałem o wzornikach Fuji).
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: kal800 »

No to już sam nie wiem - być może jakimś podejściem byłby zakup V700 i późniejszy upgrade - wzorniki i soft do kalibracji kolorów.

Mam dylemat - z jednej strony nie chcę przepłacać, a z drugiej nie chciałbym sobie pluć w brodę kiedyś, że nie dołożyłem tych paru złotych...

Kal
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Popatrz sobie na ceny wzorników (bez oprogramowania): http://www.targets.coloraid.de/
Do tego musisz doliczyć koszt oprogramowania (zapomnij o poprawnym oprofilowaniu w SilverFaście, próbowałem kilka razy i nigdy nie wyszło mi poprawnie) lub czas niezbędny do rozgryzienia darmowego oprogramowania.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10144
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

JaZ99 pisze:
J.A. pisze:Nie możesz używać profilu zrobionego z targetem Velvii, dla Provii, nie mówiąc już o E100VS.
Czemu? Mój wzornik jest wykonany na materiale Kodak EDUPE i sprawuje się poprawnie ze wszystkimi slajdami, których używam (zarówno E100G jak i praktycznie wszystkie Fuji).
A temu, ze generujesz profil nie skanera, tylko skaner+film.
To trochę tak, jakbyś zrobił kalibratorem profil "monitora", zmienił kartę w komputerze i używał tego zrobionego profilu.
To że Twój wzorzec sprawuje się siwietnie, to jest Twoja opinia, nie koniecznie zgodna z rzeczywistością.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

J.A. pisze:To że Twój wzorzec sprawuje się siwietnie, to jest Twoja opinia, nie koniecznie zgodna z rzeczywistością.
Bez przesady. Oczywiście, zawsze można pójść w ekstremum, kupić indywidualnie mierzony wzornik dla stosowanego materiału i profilować skaner co kilka zeskanowanych rolek. Tylko po co? Zdjęcia od tego nie będą lepsze ;)

Kodak i Fuji stosują inne barwniki w swoich slajdach, co przy niezbyt równomiernym widmie świetlówki może w efekcie dać trochę inne kolory (być może gorzej jest przy skanerach diodowych), nie przesadzałbym jednak. Na ostateczny kolor wpływ ma wiele czynników (wiek slajdu, warunki przechowywania, poziom promieniowania, pH wywoływacza kolorowego, sposób wywoływania i inne), więc różnice w kolorach powstałe w skanerze wcale nie muszą być istotne w porównaniu z tymi czynnikami.

Zeskanowanie tego samego slajdu z użyciem dwóch różnych profili (włącznie z pomiarem delta E) może być interesującym eksperymentem. Jeśli więc dysponujesz czymś takim, pochwal się :)
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: kal800 »

nie doczekawszy sensownej rekomendacji nabyłem V700.

Jeżeli chodzi o porównanie z 4490, to:

1. Mogę załadować 6 klatek zamiast 2 - duża wygoda, przede wszystkim z uwagi na to, że w ramce się mieści cały pasek 3 klatkowy, a nie 2, co było mocno irytujące
2. Szybkość - pre scan i samo skanowanie dużo szybsze.
3. Jakość - tutaj ciężko porównywać, wydaję mi się, że skany są czystrze i ostrzejsze niż na 4490, ale potrzebuję chyba więcej czasu, żeby to ocenić dokładnie.

No i chyba dobrze zrobiłem że wybrałem ten model - silverfast 6SE jest OK do moich potrzeb, wystarczy że mogę wyskanować liniowo materiał, potem i tak to idzie do PSa.

Kal
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
kelewra72
-#
Posty: 1
Rejestracja: 20 lis 2011, 11:53
Lokalizacja: San Francisco

Post autor: kelewra72 »

liczyli mi 4zł za skanowanie jednej klatki na filmie 120 czyli łatwo policzyć ile za cały film...
powiedziałem dosyć i juz nie płacę, kupiłem V700 i jestem teraz bardzo happy
mam teraz bdb.skanu jakość za przyzwoitą cenę
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Rob »

ja korzystałem z tego profilu dołączonego do v750 pro i albo ja coś źle robię (51% pewności) albo to prawie nic nie daje (49%).... ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak to poprawnie zrobić i jak to działa?

i pytanie do JaZ99, kiedy nowa wersja Twojego odwracacza do negatywów? :-)
Ostatnio zmieniony 27 sty 2012, 00:50 przez Rob, łącznie zmieniany 1 raz.
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Rob pisze:ja korzystałem z tego profilu dołączonego do v750 pro i albo ja coś źle robię (51% pewności) albo to prawie nic nie daje (49%).... ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak to poprawnie zrobić i jak to działa?
Ciężko wytłumaczyć w krótkiej wiadomości, szczególnie gdy na temat zarządzania kolorem powstają opasłe książki. Z jakiego oprogramowania korzystasz? SF, Epson Scan, VueScan?
Rob pisze: i pytanie do JaZ99, kiedy nowa wersja Twojego odwracacza do negatywów? :-)
Gdy będę na emeryturze? ;)
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Rob »

JaZ99 pisze:Z jakiego oprogramowania korzystasz? SF, Epson Scan, VueScan?
Silverfast, robiłem ten target IT8, ale nie poprawiło mi to zbytnio wyników, powiedział bym, że jest gorzej, niż bez profilu.
ODPOWIEDZ