Paski próbne

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1042
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Paski próbne

Post autor: Henry »

Kolejny temat żeby dowiedzieć się jak to robią inni - czyli jak robicie paski próbne?

Moja metoda jest taka że najpierw robię 5 pasków co 1EV zgrubnie (np. 60, 30, 15, 7.5, 3.8), a potem 5 pasków co 0,2EV bardziej precyzyjnie (np. 60, 50.5, 42.4, 35.7, 30) i to mi wystarcza.
Naświetlam paski kasycznie obok siebie - kładę karteluszek, przykrywam 4/5 czarnym papierem, naświetlam kawałek, odsuwam o jeden pasek, naświetlam dalej i tak do końca. Na każdej próbce mam kawałek zasłonięty (wzorzec maksymalnej bieli) i czasami też przypalony latareczką (wzorzecz maksymalnej czerni).

Lepszą metodą wydaje mi się naświetlanie kilku kawałków w tym samym miejscu (luźne próbki) - wtedy wybieram najważniejszy motyw i na nim próbkuję, a przy paskach czasami każdy pasek wypada na innym elemencie i ciężko je porównać. Tylko że przy split grade i próbkach dla wysokiego kontrastu to dużo roboty - każdy karteluszek trza naświetlać dwa razy. Przy paskach najpierw naświetlam cały na niskim kontraście, a potem tylko zasłaniam dla wysokiego, więc jest mniej machania filtrami.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Naświetlam paski kasycznie obok siebie - kładę karteluszek, przykrywam 4/5 czarnym papierem, naświetlam kawałek, odsuwam o jeden pasek, naświetlam dalej i tak do końca.
Przy masówce kiedyś tak robiłem.
Zasłaniałem, naświetlałem, przesuwałem na następne, naświetlałem:
6 -> 4 -> 3 -> 2 -> 5 sek.
Akurat pasował mi taki sposób do tarczy zegara VipoCombi, który ma skalę podstawową do 6 sek.
Henry pisze:Lepszą metodą wydaje mi się naświetlanie kilku kawałków w tym samym miejscu
Przy ważnych odbitkach i większych formatach, teraz tak robię.
Naświetlam na czasy: 5, 7, 10, 14, 20 sekund
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez slawoj, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1042
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Przypomniało mi się że czasami najpierw robię paski, a potem przed odbitką rozrzucam kilka karteluszek po kadrze i naświetlam końcowym czasem żeby się upewnić że będzie ok dla najważniejszych elementów w kadrze - jak nie pasuje to wracam do pasków. Niestety jestem okazyjnym ciemniakiem i nie mam takiego wyczucia jak niektórzy weterani żeby na oko ocenić o ile skorygować.

W szufladzie mam klin szarości który pozwala strzelić wszystko na raz:
Obrazek
ale jakoś mi nie pasował (za mała precyzja i jakość wykonania) i po kilku próbach zaległ na dnie...

Właśnie wymyśliłem (po części, bo pomysł nie nowy) i zmajstrowałem maskownicę do próbek - jak przetestuję i się sprawdzi to wrzucę opis.
Awatar użytkownika
temol
-#
Posty: 211
Rejestracja: 18 cze 2008, 14:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: temol »

Henry pisze:Właśnie wymyśliłem (po części, bo pomysł nie nowy) i zmajstrowałem maskownicę do próbek - jak przetestuję i się sprawdzi to wrzucę opis.
Ja sobie wykonałem próbnik podobny do tego, ale nie miałem okazji przetestować jeszcze.

Do tej pory robiłem tradycyjna metodą, zakrywając kolejne obszary papieru. Na początku czasy przeliczałem mnożąc x2, a po pewnym czasie zacząłem używać f/stop, wg tabelki, która znajduje się tutaj.

T.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1042
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

temol pisze:Ja sobie wykonałem próbnik podobny do tego, ale nie miałem okazji przetestować jeszcze.
Bardzo fajne rozwiązanie z tym przesuwanym papierem i ograniczeniem przesuwania - muszę sobie coś takiego zrobić.

Czasy do próbek teraz wylicza mi zegar, ale wcześniej wydrukowałem sobie z Excela.
Dla 5EV to się łatwo wylicza przy 5 próbkach z odsuwaniem, bo dla pierwszej próbki bierzemy połowę czasu, potem 1/4, 1/8, 1/16 a piąty pasek jeszcze raz 1/16 (np. dla wyjściowego 60 sekund naświetlamy kolejno 30, 15, 7.5, 3.8, 3.8). Ale dla dokładniejszego 1EV to już trudniej wyliczyć, a na pewno nie w pamięci ;-)
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1042
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Jestem po próbie praktycznej prototypu maskownicy. Sprawdza się :-)
To taki mix klasycznej maskownicy do próbek i kołowych folii nd - z kartonu do passe-partout wyciąłem segmenty tapeciakiem, tnąc lekko pod skosem żeby zostały ramki między segmentami (lubię biel między próbkami) i jednocześnie segmenty się trzymały podstawy. Oczywiście trzeba jeszcze wyczernić i dorobić podstawę bo teraz przy zdejmowniu segmentów się wszystko rusza. Uchwyty zrobiłem z kulek przyklejonych na super glue ;-)
Obrazek

Oczywiście używam tego zamiennie z paskami - na próbce z lewej-górnej strony (tej bardzo jasnej) widać że jak motyw nie jest równy to lipa- mocniej naświetlona próbka wyszła jaśniej niż mniej naświetlona bo negatyw był ciemniejszy u góry. Za to do próbki z kwiatkiem było idealne.

[ Dodano: Śro 19 Cze, 2013 ]
Odkopię stary wątek, bo zrobiłem sobie nową maskownicę do próbek:
http://www.pbase.com/hfoto/image/150870963
Jak zwykle z kartonu do passe-partout, super glue i odrobiny czarnej farby ;-)
ODPOWIEDZ