TESTER MIGAWKI

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1899
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

W Z-1 da się tak samo oszukać. Pzdr.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1042
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Dzięki - zadziałało :-)

Gorzej z pomiarami - na 1/1000 wyszła mi 1/574. Nie chce mi się wierzyć że to coś z migawką (1/2s jest perfekcyjne, a migawka elektroniczna więc nie mogła się tak zestarzeć), ale nie mogę wpaść co by mogło być nie tak z układem. Fototranzystor ma opóźnienie reakcji jakieś 8-10us a tu mierzymy ms. :-/
Jak od wszystkich wyników odejmę 740us (0,00074s) to wyniki są takie jak powinny.
Mój wynik wygląda tak:
http://www.pbase.com/hfoto/image/133166894

Niestety wyjeżdżam na 2 tygodnie i dopiero po powrocie będę mógł wrzucić swój układ na oscyloskop i przyjrzeć mu się jeszcze dokładniej.
LD
-#
Posty: 465
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Post autor: LD »

zrobiłem dzisiaj próbę na Minolcie. Jedyny czas jaki mam po zdjęciu obiektywu
to 1/4000s. Wykres wygląda jak niżej. U mnie są dwa kanały stąd podwójny wykres.
Przy dokładnym ustawieniu odległości aparatu od fototranzystorów byłoby pewnie lepiej.
Załączniki
1_4000.jpg
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1042
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Już mnie natchnęło (podróże pociągiem na coś się przydają) że to może być błąd metody pomiaru - przy migawce szczelinowej jej prędkość zaczyna mieć znaczenie przy takich czasach - fototranzystor ma pewną grubość i zaczyna łapać światło zanim kurtyna migawki dotrze do osi czujnika i potem druga tak samo "gasi" światło później - przez to czasy wychodzą dłuższe. I pewnie dlatego że prędkość kurtyn jest stała to wyszła mi stała różnica. Nie bardzo wiem jak to w prosty sposób obejść bez wskaźnika laserowego który zawsze da punktowe światło.
Migawki centralne będą miały podobnie na najkrótszych czasach - żeby zrobić to porządnie trzeba by mierzyć natężenie światła i je uśrednić (w końcu migawka centralna działa tak samo jak przesłona - w kompaktach to nawet czasami robi za przesłonę).
renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: renes »

Przetestowałem wszystkie swoje migawki, ok. 10szt, głównie Compury (te z dwiema tarczami i te z jednym pierścieniem) i Compundy (także te z tłoczkami). Tester taki sam jaki ma Cypis. No więc niektóre rozjechane dobrze, nie będę dawał wykresów, podzielę się tylko ogólnymi wnioskami.

Starsze Compury (z dwiema małymi tarczami) o dziwo wykazują nie tylko dokładniejsze trzymanie czasów, ale także skoki pomiędzy nimi są w miarę równe, gdy tymczasem w Compurach "nowszych" (duży pierścień z czasami naokoło migawki) zwykle różnice są większe i czasy mniej dokładne. Podejrzewam, że wynika to z konstrukcji obydwu migawek. Niemal w każdym jednopierścieniowym Compurze, czas 1/25s jest najbardziej rozjechany. Muszę to sprawdzić, ale gdzieś kiedyś przeczytałem że od tego własnie czasu inny mechanizm, czy sprężynka w migawce odpowiada za przebieg czasu.

Zaskoczony byłem Compundami na tłoczek (mam 3 takie migawki), czasy także nieco rozjechanie - warto wiedzieć że producenci Compurów i Compundów za "trzymający" czas zgodnie z oznaczeniem uważali każdy znajdujący się w zakresie ok. +/- 25% wartości - ale skoki w miarę równe.

W moich migawkach wszystkie czasy od 1s, 1/2s i 1/5s dokładnie je trzymają (te bowiem nietrudno każdy serwisant na ucho ustawi).

Wniosek zasadniczy: jesli fotografujecie z Compurem/Compundem koniecznie zrobić testy przebiegu czasów. Teraz wiem jakie czasy ma każda migawka.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1042
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Miałem rację - przy bardzo krókich czasach metoda jest ważna. Pożyczyłem od kolegi poziomniczkę laserową (bo nigdzie trafiłem na wskaźniki laserowe, a z chin jeszcze do mnie nie dotarły) i przestestowałem swój układ jeszcze raz na migawce szczelinowej Z-1p. Od razu wygląda lepiej dla 1/1000s:
Obrazek
Niestety karta dźwiękowa w kompie coś słabo współpracuje, w notebooku ostatnio wyszedł mi o wiele wyraźniejszy sygnał po podłączeniu do notebooka - i to przy ustawieniu wzmocnienia tylko na 20%:
Obrazek

Jednocześnie przepraszam tych, którzy są zainteresowani moim układem - podczas remontu poginęły mi części i muszę znowu odwiedzić sklep elektroniczny bo nie mam jak dokończyć płytek. Akurat brakuje mi fototranzystorów więc nie mam czym ich zastąpić... Ale po długim weekendzie dokończę kilka płytek - przynajmniej dla tych którzy wcześniej byli zainteresowani.
renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: renes »

W Compurach i Compoundach wartości czasów na taczy bądż pierścieniu mają skok co jedną działkę. Postanowiłem sprawdzić jaki przebieg mają ustawienia pośrednie - pomiędzy oznaczonymi wartościami czasów, przykładowo między 1/10s a 1/25s. W zasadzie należało przypuszczać że te pośrednie ustawienia będą miały inny przebieg czasów, i tak też jest. Miło jednak wiedzieć że mamy w migawce dokładniejszy podział, i możemy z tego korzystać. Np. w moim Compurze # 1 rzeczywiste czasy to: 1,1s, 0,9s, 0,6s, 1/3s, 1/4s, 1/6s, 1/7s, 1/10s, 1/20s, 1/25s, 1/35s, 1/70s, 1/90s. Kursywa to czasy pośrednie.
ODPOWIEDZ