Negatyw do IR

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

KEEK pisze:Maco 820 w tym przypadku bedzie mial czulosc 3 ISO lub mniejsza.
W porządku, nie mam nic przeciwko dłuższemu naświetlaniu ;-)
Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: matti_1989 »

A jaki ciemnoczerwony filtr polecilibyście. Najlepiej w systemie cokina.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

jak wspomniałem mam kokena P007 tj. 89B. jak dla mnie wydaje się ciut mało. jak będę miał ciut gotówki chyba sobie sprawię hajteka 715, tj. 88A, zawsze te 50nm odcięte więcej będzie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
dr_feelgood
-#
Posty: 42
Rejestracja: 28 kwie 2010, 15:07
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Post autor: dr_feelgood »

Odświeżę, temat bo coś mnie tak naszło na kupno filtr IR i pojawiło się kilka trywialnych pytań:

1) czy używając filtr IR, potrzebuję również filmu uczulonego na podczerwień? czy wystarczy zwykły film?

2) czy używając filmu IR wystarczyłoby zastosować filtr czerwony (redukcja światła o 3EV) do uzyskania dobrych efektów?

3) czy tanie filtry, np. MASSA IR spełniają swoją rolę?

4) jaka jest redukcja światła (ile EV) przy zastosowaniu takiego filtra, bo z tego co wiem są dosyć ciemne?

będę wdzięczny za konkretne odp bo nie znalazłem nigdzie takowych :roll:
BIESZCZADZKA : GALERIA

http://www.rudak-galeria.com.pl
Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: matti_1989 »

dr_feelgood pisze:1) czy używając filtr IR, potrzebuję również filmu uczulonego na podczerwień? czy wystarczy zwykły film?
Wszystko zależy na jaki zakres fal jest uczulony dany film, są takie filmy które nie nazywają się IR, ale mają zakres tych fal.
dr_feelgood pisze:2) czy używając filmu IR wystarczyłoby zastosować filtr czerwony (redukcja światła o 3EV) do uzyskania dobrych efektów?
Tutaj nie chodzi ile bezpośrednio zabiera filtr światła tylko tylko na jakim zakresie fal działa, np. jak masz film IR 860nm to filtr wypadałoby użyć o podobnych parametrach czyli 860nm.
dr_feelgood pisze:3) czy tanie filtry, np. MASSA IR spełniają swoją rolę?
Nie testowałem, ale chińskie podróbki kuszą cenami.
dr_feelgood pisze:4) jaka jest redukcja światła (ile EV) przy zastosowaniu takiego filtra, bo z tego co wiem są dosyć ciemne?
Na każdym filtrze podane indywidualnie - jest to kilka działek przysłony.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

uzupełnię nieco.
dr_feelgood pisze:1) czy używając filtr IR, potrzebuję również filmu uczulonego na podczerwień? czy wystarczy zwykły film?
niektóre superpanchromatyczne są przeciągnięte do podczerwieni. najlepiej poczytać specyfikacje filmów lub przeszukać flickra.
dr_feelgood pisze:4) jaka jest redukcja światła (ile EV) przy zastosowaniu takiego filtra, bo z tego co wiem są dosyć ciemne?
dla rollei'a IR400 z filtrem cokin p007 z 400ASA robi się 3 - 6ASA w zależności od warunków. w sumie podobnie traktowałem eFKe IR820.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Jak się jeszcze bardziej zazieleni, wypróbuję RR 400S z filtrem ORWO 82. Bliska to podczerwień, ale jak rozgryzam czułość spektralną RR 400S, to mi wychodzi, że ma uczulenie do około 820 nm. Mam jeszcze ORWO 587, ale ten działa dopiero od 900 nm i raczej z tym materiałem się nie przyda (chociaż na cyfrze daje radę).
Lux mea lex
Awatar użytkownika
dr_feelgood
-#
Posty: 42
Rejestracja: 28 kwie 2010, 15:07
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Post autor: dr_feelgood »

A jakiś Ilford dał by radę?
BIESZCZADZKA : GALERIA

http://www.rudak-galeria.com.pl
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Ilford SFX 200 ma rozszerzoną czułość spektralną na bliską podczerwień (podobnie jak Rollei Superpan 200) i - głowy nie dam - prawdopodobnie Survellance P3/P4. SFX został opracowany do fotoradarów, P4 do kamer monitoringów. P4 sprawdzę przy okazji zabawy z RR 400S i filtrami IR.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Post autor: xneon »

zieloo, jakbyś to czytał, superpan wychodzi miodzio w d-76 1+1 12-13min (mieszasz energiczniej - wtedy krótszy czas)
Awatar użytkownika
dr_feelgood
-#
Posty: 42
Rejestracja: 28 kwie 2010, 15:07
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Post autor: dr_feelgood »

@xneon
znaczy Rollei Superpan, nadaje sie do fotografii z filtrem IR? Jeżeli tak to jest to niezła opcja, bo jest o połowę tańszy od EFKE IR.
Czy masz jakieś przykładowe zdjęcia z zastosowaniem IR na tym filmie?
BIESZCZADZKA : GALERIA

http://www.rudak-galeria.com.pl
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Jest taki "kolo", jak u niego kupisz Superpana i zaznaczysz, że chcesz do IR, to w jakiś tam sposób go doczula i masz pełne IR. Nie jest to żaden hochsztapler - miałem z nim wielokrotnie do czynienia, kupowałem u niego. Na PW podam Ci namiary. Kupisz - nie kupisz - potargujesz.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Post autor: xneon »

dr_feelgood, nie, nie mam przykładów, zieloo pytał jak wywołać superpana a ja podałem mu moją receptę, na której nie przejechałem się ani w przypadku 135 ani przy 120. zwłaszcza średni format wychodzi przepięknie w ten sposób. na dniach będę eksperymentował z tym samym rozcieńczeniem i czasem dla xtola.
ODPOWIEDZ