Kalibracja negatywu

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

ito
-#
Posty: 76
Rejestracja: 05 mar 2007, 21:21
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Post autor: ito »

dadan_mafak pisze:no i musisz sie liczyc z tym, ze co wezmiesz papier z innej paczki to wszystko moze pojsc papa ;)

moze pojdz na kompromis i zrob kalibracje na Chamonixie Fomy? to powinno wyjsc bez zadnych problemow.
właśnie miałem o niego pytać,kupiłem i W24
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

mozesz robic bez zadnych przeszkod,tylko wywolywacz musi byc stock. przy rozcienczonym mozesz dostac na glowe przy ustalaniu SCN :mrgreen:
zbyt miekko pracuje.
kayaman
-#
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2007, 17:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kayaman »

Dlatego, że W24 jest do dupy bo już jest rozcieńczony przez producenta. To glicynowa wywojka a glicyna droga więc oszczędzają oszuści.
Pewnym rozwiązaniem jest robić go w dwa razy mniejszej ilości wody niż podaje producent ale najlepiej zrobić samemu np. według Sommera. Różnica będzie widoczna gołym okiem i już nigdy nie kupicie W24 ani inne pozytywowego wywoływacza opartego o drogie składniki. :D

Wiem co mówię bo sobie kiedyś kupiłem W24 dla hecy. I sobie porównywałem z innymi glicynowymi. :)

Tak zrobie na Chamonix bo go używam ale... to mi nic nie da jeśli idzie o chlor i tak :D

edit. Mój wyw. do ciepłej tonacji pracuje bardziej kontrastowo niż nie jeden "normalny" wywoływacz fenidon-hydrochinon jak go tu nazywacie. :D I ciepłą tonację daje dwa razy cieplejszą niż W24
Ostatnio zmieniony 25 lut 2011, 21:51 przez kayaman, łącznie zmieniany 2 razy.
ito
-#
Posty: 76
Rejestracja: 05 mar 2007, 21:21
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Post autor: ito »

"to mi nic nie da jeśli idzie o chlor"
masz na myśli papier chlorowy?chyba już niedostepny ...no wiem o AZO
czy jakoś tak,na zamówienie
kayaman
-#
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2007, 17:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kayaman »

Stary.. bardzo stary skupuję i działa. Dużo lepiej niż stary brom.

Ale nie każdy. Trzeba trafić. Od czego to zależy to kto to wie. ;) Pewnie od warunków przechowywania też.

www.retofotografia.com (dwa pionowe przedostatnie skany są z chlorowych odbitek, w rzeczywistości są lepsze bo skaner dziadowski i struktura jedwabista źle się skanuje)

AZO postkodakowski to dla mnie zbyt kosmiczne ceny :(
Ostatnio zmieniony 25 lut 2011, 22:13 przez kayaman, łącznie zmieniany 1 raz.
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Kalibracja negatywu

Post autor: junkers_ju-87 »

dadan_mafak pisze:Zacząłem pisać...żeby nie dublować, wszelkie pytania proszę tam, na miejscu:
http://dadanmafak.blogspot.com/
Przeczytałem twoja instrukcję o kalibracji na twoim blogu.
Co to ma być ? Pełny opis kalibracji czy tylko zbiór wiedzy którą udało ci się
znaleźć w necie.

Przecież tam nie ma polowy informacji istotnych dla osoby która dopiero zaczyna przygodę
z fotografią analogową

Najlepszy masz wstęp, „Kalibracja zaczyna się od naświetlenia negatywu „
Tak to sobie możesz pisać dla fotoamatorów którzy już poznali podstawy fotografii
Poradniki pisze się dla tych co nic nie wiedzą np. dla mnie.

A może byś tak na wstępie uświadomił kolegów że kalibracja to jest tworzenie wzorca
według którego użytkownik w przyszłości będzie kontrolował swoje poczynania .
I każda drobna odchyłka i nie dokładność na każdym etapie który kończy się wykonaniem i kontrola pozytywu , w efekcie finalnym daje wynik obarczony dużym błędem.

Wypadało by coś wspomnieć o czymś takim ja Lichtwert ( sorry ale te temat ze względu na brak dobrej literatury w języku polskim , w okresie gdy go poznawałem , poznawałem w języku niemieckim) w naszym języku mogli byśmy to określić jako wartość światła , w sumie nie wiem jaka terminologia przyjęła się w Polsce..

Może coś byś napomknął że kalibracja nie dość że dotyczy materiału , to również i sprzętu.
Np. konkretnego obiektywu i migawki.

Może byś tak zauważył że są ludzie którzy potrzebują zrobić kalibrację ale ich aparaty
mają tylko migawkę od 1/25 do 1/100 sek , raptem 3 ustawienia a przesłona aż 7 !

A ty co proponujesz naświetlanie ? „Wykonujemy serie (5 klatek) naświetleń począwszy od w/w f/2,8 i 1/1000 „

A w moim aparacie nie ma f/2,8 ani nawet 1/500 sek.
A gdzie informacja jak przed rozpoczęciem kalibracji , użytkownik może sobie sam wykonać tabelkę dla wybranego aparatu czy obiektywu i migawki i nanieść na niej kombinację układu migawka przesłona i przyporządkować dostępne Jednostki światła.

Bo to jest istotna tabela z potrzebnymi danymi.
Nie zwracasz uwagi na to że starsze migawki mają inne przedziały czasowe niż nowe.
A co ze światłomierzami , nowsze mają czasu ja w nowych migawkach .
Jak ma sobie z tym poradzić amator który ma taki światłomierz i starą migawkę.

A aparatu ze zintegrowanym pomiarem światła, może być zaznaczył że jeśli ma opcję pomiaru wielopunktowego i jednopunktowego to lepiej przełączyć na jednopunktowy.

A jednakowe warunki oświetlenia i ustawienia aparatu w trakcie pierwszych naświetleń.
To co , też czytelnik ma się domyśleć , dla nie których to jest element mało istotny .

A jakaś podstawowa informacja skąd się wzięły strefy.i w jakich odstępach są ustawione.

Gdzie jest informacja a stabilności temperatury.
Według ciebie opróżnianie koreksu to 10 sek . Co to ma być kalibracja.?
Czas opróżniania wynosi tyle ile się wylewa z koreksu czyli potrzeba to samemu sprawdzić i uwzględnić.
A gdzie informacja o kalibracji przy zastosowaniu filtrów korekcyjnych ?
Gdzie info o związanych z tym przesunięciach stref ?
Piszesz tylko o kalibracji N – normalnej a gdzie info o odchyłkach i kalibracji
N+1 , N+2 , N-1 , N-2 , inni określają je czasami jako C i E , ale to już temat terminologii nawyków.

Ponieważ w/w określenia ze względu na różnice w powszechnie przyjętej nomenklaturze może wprowadzać w błąd , precyzuje
że chodzi mi o kalibracje przy zagęszczonych i /lub rozsunietych stref
( znalazłem takie określenie w necie i ono chyba dobrze obrazuje oco chodzi)


Gdzie info że kalibracja w przypadku wielu negatywów i papierów dotyczy jednej partii produkcyjnej i przy następnej już mogą wystąpić odchyłki.

Gdzie info jak co zrobić jak nie ma się gęstościomierza , jak poradzić sobie za pomocą światlomierza powiększalnikowego i kalkulatora z logarytmami..

Dalej nie będę wymieniać co pominąłeś , bo szybciej było by temat napisać od nowa.
Najważniejsze że podałeś z jakich książek to wszystko przepisałeś to zainteresowani będą mogli sami się zapoznać .

Jak by ktoś chciał wiedzieć skąd ja śiągałem swoją wiedzę , to polecam
„Das Zonensystem in der Schwarzweiss und Farbfotografie”
autor peter Fischer Piel - Dozent Systemu Strefowego w wyższej szkole sztuki w Berlinie

„Das Zonensystem -Kontrastbeherrschung in der Scwarzweiss Fotografie”
Autor – Henk Roelfsema


na nich się uczyłem i zawartą tam wiedzę sprawdzam sobie w ciemni.
I wciąż się uczę.



A twój kurs to trochę szczątkowej informacji i dużo ogólników , to jest twój opis kalibracji.
Robisz ludziom wodę z mózgu zamiast przedstawić pełną i rzetelną wiedzę..
Publikowanie bloga pt kalibracja negatywu powinno wykraczać poza ramy udzielanych porad na forum.
Nie pełna informacja to nie jest informacja tylko śmieć.

Nie lepiej było zeskanować książkę .
Ostatnio zmieniony 27 lut 2011, 11:08 przez junkers_ju-87, łącznie zmieniany 2 razy.
ju_87
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

posluchaj ignorancie, to co tam opisuje to proces krok po kroku i jest napisane, ze bedzie robione na papierach w ciemni, na dwoch roznych powiekszalnikach, bedzie mierzone densytometrem i z tego pozniej bedzie przejscie do systemu strefowego, bedzie porownanie pracy na dwoch roznych powiekszalnikach. to wszystko jest tam napisane wiec albo nie umiesz czytac albo myslec.

ja mialem szczescie nie uczyc sie z ksiazek i internetu, uczyl mnie osobiscie czlowiek ktory przez parenascie lat byl najwazniejszym technikiem Iflorda na Skandynawie, jeden z najwazniejszych printerow tej planety.

zrob innym przysluge i napisz gdzies swoja kalibracje krok po kroku, tu nie mieszaj.
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

dadan_mafak pisze:posluchaj ignorancie, to co tam opisuje to proces krok po kroku i jest napisane, ze bedzie robione na papierach w ciemni, na dwoch roznych powiekszalnikach, bedzie mierzone densytometrem i z tego pozniej bedzie przejscie do systemu strefowego, bedzie porownanie pracy na dwoch roznych powiekszalnikach. to wszystko jest tam napisane wiec albo nie umiesz czytac albo myslec.

ja mialem szczescie nie uczyc sie z ksiazek i internetu, uczyl mnie osobiscie czlowiek ktory przez parenascie lat byl najwazniejszym technikiem Iflorda na Skandynawie, jeden z najwazniejszych printerow tej planety.

zrob innym przysluge i napisz gdzies swoja kalibracje krok po kroku, tu nie mieszaj.
To nie zmienia faktu że twój kurs to nie doróbka na poziomie fachowca z usterki.
Nie ma znaczenia czy uczył cię super specjalista czy sam zdobyłeś wiedzę.
Wykazałem ci istotne braki o których nie wsponiałeś . Wiedze przekazuje rzetelnie i metodycznie a nie połowicznie
A ty sprzedajesz kaszankę.
ju_87
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

skoro normalnie nie rozumiesz to napisze ci wprost : wypierdalaj stad :mrgreen:
Marek Marecki
-#
Posty: 81
Rejestracja: 22 paź 2010, 19:24
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Marek Marecki »

No bez takich, koledzy... Dalibyście już obaj na luz. Zupełnie abstrahując od tego, który z Was ma rację ("bo moja racja jest bardziej mojsza, niż twoja twojsza"), to bycie świadkiem takich przepychanek jest po prostu przykre. Warto samemu sobie krew psuć nerwami?
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Wątek jest jak stół w TVNie :-P

Polecam:
viewtopic.php?t=4779&watch=topic
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

jak mam pisac do goscia do kotrego nic nie dociera? nie rozumie, ze to nie dla poczatkujacych, nie rozumie, ze czasy podane sa przykladowe i, ze 1/1000 to moze byc 1/60 przy innej przyslonie? ze reszta bedzie co bylo zapowiedziane? juz nawet moja cierpliwosc sie skonczyla...
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

dadan_mafak pisze:jak mam pisac do goscia do kotrego nic nie dociera
Najlepiej nie pisać...

junkers_ju-87, kojarzę Cię, że jesteś rozsądny, dlaczego zamiast konstruktywnej krytyki tak najeźdżasz na dadan_mafak, który jednak próbuje pomóc? Pisze coś za darmo w wolnym czasie, na pewno nie dla włąsnej przyjemności...
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

Marek Marecki pisze:No bez takich, koledzy... Dalibyście już obaj na luz. Zupełnie abstrahując od tego, który z Was ma rację ("bo moja racja jest bardziej mojsza, niż twoja twojsza"), to bycie świadkiem takich przepychanek jest po prostu przykre. Warto samemu sobie krew psuć nerwami?
Zgadzam się z tobą , ale to on mnie zaatakował .
dlatego odpuszczam przepychanki słowne i w następnym poście zamieszczam info dla użytkowników w którym przedstawię jakie błędy może popełnić początkujący fotoamator stosując się ślepo do
zaleceń dadana oraz to ile niezrozumiałości i nie konsekwencji jest w jego opisie.

Trzeba pamiętać o fotoamatorach którzy zaczynają swoją przygodę z fotografią.
Dla nich już ilość dostępnego sprzętu i chemii jest trudna do ogarnięcia .
A tu przed nimi pojawiają się cale masy nowych problemów do rozwiązania.

Dlatego poradniki o fotografowaniu i te o kalibracji to nie jest 10 kartek tylko normalne pełne książki.

A pisanie poradników o kalibracji dla zaawansowanych fotoamatorów jest bez użyteczne.

Ponieważ macie dość już tych przepychanek , zamieszczam niżej ostatniego posta .
Więcej nie ma sensu pisać , zwłaszcza po tym jak dadan kazał mi stąd spierdalać co dokładnie obrazuje jego brak kultury i dyktatorskie zapędy.

Szkoda narażać innych uzytkowników forum na czytanie postów o tak niskim poziomie.
Ostatnio zmieniony 27 lut 2011, 12:57 przez junkers_ju-87, łącznie zmieniany 1 raz.
ju_87
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

zieloo pisze:
dadan_mafak pisze:jak mam pisac do goscia do kotrego nic nie dociera
Najlepiej nie pisać...

junkers_ju-87, kojarzę Cię, że jesteś rozsądny, dlaczego zamiast konstruktywnej krytyki tak najeźdżasz na dadan_mafak, który jednak próbuje pomóc? Pisze coś za darmo w wolnym czasie, na pewno nie dla włąsnej przyjemności...
odpowiadam ,
Dadan wielokrotnie na tym forum wyśmiał mnie publicznie , do tego w sposób arogancki i wulgarny rodem z sejmu a nie w sposób merytoryczny..
Dlatego rónierz w korespondencji mailowej między nami , przyjąłem jego styl.
Co zresztą mi nie odpowiada.
Zajrzyj na watek o kalibracji Legacy to zobaczysz jego styl.

To chwalebne że za darmo stara się pomóc .
Tylko że on przedstawia siebie na tym forum jako wyrocznię w fotografii .

Ponieważ jest to dla was nie przyjemne , w następnych postach przedstawię wam w sposób rzeczowy bez uszczypliwości pod jego adresem , niedokładności w jego blogu o kalibracji.
ju_87
ODPOWIEDZ