pełna klatka 6x6 z ramki powięszalnika 6x6 => nie działa!

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

madziula_w
-#
Posty: 2
Rejestracja: 22 sty 2011, 09:52
Lokalizacja: Gdańsk

pełna klatka 6x6 z ramki powięszalnika 6x6 => nie działa!

Post autor: madziula_w »

Dzień dobry,
od jakiegoś czasu borykam się z następującym problemem - mam powiększalnik Opemus 6 i robię dużo zdjęć na formacie 6x6. Bardzo bym chciała móc zrobić odbitkę pełnej klatki, ale nie jest to możliwe. Uzyskanie czarnej ramki, wskazującej pełną klatkę, to już szczyt marzeń - już sam obraz przy pełnym odsłonięciu ramki powiększalnika jest niepełny. Mam tez negatywy w formacie 24x58mm, czyli po długości obraz powinien się zmieścić i dać pełną klatkę, ale tak nie jest.

Czy jest jakiś techniczny trik, o którym nie wiem? Czy ramkę w powiększalniku można jakoś "obrać", żeby móc mieć pełną klatkę? Może to kwestia obiektywu w powiększalniku? Czy jedynym rozwiązaniem będzie może powiększalnik z ramką 6x9? :)
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Jeśli w Opemusie 6 otwór światła karetki jest większy od otworu samych ramek, to powinno pomóc zastosowanie szybek antynewtonowskich.

Natomiast ogniskowa obiektywu nie powinna być mniejsza niż 75mm.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez slawoj, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

eetam, da się robić na 40 :)
madziula_w
-#
Posty: 2
Rejestracja: 22 sty 2011, 09:52
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: madziula_w »

Otwór światła karetki jest mniejszy niż otwór ramek, a to właśnie ramki mają 6x6. Czyli jedynym wyjściem wydaje się w tej chwili pilnik i imadło :)

Dziękuję za odpowiedzi, zobaczę czy odważę się piłować :)
Cypis
-#
Posty: 122
Rejestracja: 13 lis 2008, 16:58
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Cypis »

madziula_w pisze: Dziękuję za odpowiedzi, zobaczę czy odważę się piłować :)
W razie wątpliwości służę dremelem :-)
Awatar użytkownika
Pank1
-#
Posty: 28
Rejestracja: 03 gru 2009, 20:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Pank1 »

Właśnie zmierzyłem z ciekawości. Górna ramka w karetce ma 60mm ale dolna już tylko 54mm (dokładnie tyle, co ramki bezszybkowe). Jeżeli tylko używasz szybek w karetce, podpiłowanie taj dolnej ramki do wymiaru 60mm powinno przynieść zamierzony efekt.
Ostatnio zmieniony 22 sty 2011, 19:22 przez Pank1, łącznie zmieniany 1 raz.
Vulcania, Neptunia, Oceania...
kris75
-#
Posty: 53
Rejestracja: 28 gru 2009, 20:16
Lokalizacja: Gdansk
Kontakt:

Post autor: kris75 »

wcześniej sprawdziłaś czy to jest tylko kwestia karetki, bo może otwór w powiększalniku nie pozwoli na większy format?
sprawdzilem u sobie i teoretycznie pełny kadr 6x6 by wyszedł, a w praktyce wymaga to dorobienia innej karetki - moze wystaczylyby 2 szybki wkladane bezposrednio do powiekszalnika i kartonowa maskownica pod spod i po bokach zeby swiatlo nie uciekalo
Ostatnio zmieniony 13 lut 2011, 08:12 przez kris75, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ