Zegary ciemniowe - czym robicie, co polecacie

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

maqsz
-#
Posty: 400
Rejestracja: 04 gru 2008, 14:31
Lokalizacja: Wieś spokojna

Post autor: maqsz »

Od 0,2 s :) Reszta tak, jak mhw pisze. Lekkie cofanie wskazowki (takie drgniecie) jest norma.

Sorry, wczoraj odsypialem zaleglosci.

Gringo, jesli chcesz, to moge Ci dzisiaj zeskanowac cala instrukcje do Vipo Combi, tylko daj maila na PW.
--
Maciek
Tomaszek
-#
Posty: 35
Rejestracja: 16 mar 2009, 00:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Tomaszek »

Witam! A czy ktoś się spotkał z zegarem Jobo Multiline lub z Analyser PRO? Będę wdzięczny za informację, gdyż zamierzam kupić sobie jeden z nich.

TP
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

Ja mam Analyser PRO.
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Odgrzebię wątek i zdam pytanie - czy przydają się wam czasy dokładniejsze niż 1s? Na przykład naświetlanie 4,5s?
I drugie pytanie bardziej w temacie - jakie elektroniczne zegary stosujecie (oprócz jobo)?
Anzelm
-#
Posty: 52
Rejestracja: 24 lut 2009, 10:34
Lokalizacja: Oława

Post autor: Anzelm »

Ja nagminnie używam dziesiątych części sekundy. Przy całkowitych czasach naświetlania rzędu właśnie 3-4 sekund to naprawdę jest przydatna sprawa i zauważalna dla oka.
Ostatnio zmieniony 15 gru 2010, 17:37 przez Anzelm, łącznie zmieniany 1 raz.
tomo72
-#
Posty: 26
Rejestracja: 14 wrz 2008, 09:30
Lokalizacja: Butryny k. Olsztyna

Post autor: tomo72 »

witam. przy naświetlaniu pocztówek, czasy przy mojej żarówie i przysłonie 8 to ok. 2,5 - 3 s, więc wtedy dziesiąte części się przydają - pozdr
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

To ledwo co się zdąży nagrzać a już gasisz :-) Ja nawet na Ilford Xpress nie miałem takich czasów... Choć zegar mam z zakresem o takiej dokładności...
Anzelm
-#
Posty: 52
Rejestracja: 24 lut 2009, 10:34
Lokalizacja: Oława

Post autor: Anzelm »

Tradycyjna żarówka ma mniejszą "zwłokę" od halogenowej
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

ja sie zakochalem w Wallnerach 505...i tylko je uzywam, jedynie do Focomata ma mechanicznego Haucka. 505 to sprzet bez wad, ale na rynku jest pelno "idiotycznych" zegarow elektronicznych.
skytruck
-#
Posty: 159
Rejestracja: 21 mar 2008, 19:48
Lokalizacja: Strzyżów n/Wisłokiem

Post autor: skytruck »

dadan_mafak pisze: na rynku jest pelno "idiotycznych" zegarow elektronicznych.
Idiotycznych?
Jak wygląda zestawienie "plusów dodatnich" i "plusów ujemnych" zegarów mechanicznych i (idiotycznie) elektronicznych?
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

idiotycznych tzn majacych nastaw czasu potencjometrem. raz, ze ciezko jest nastawic, dwa ze potrafi sie sam przestawiac - bo potencjometr ma swoje lata... jest to na maxa irytujace albo nawet uniemozliwiajace prace jak potrzebujesz krotkie czasy. w Wallnerach nastawiasz czas klawiszami, jest para do szybkiego przestawiania i para do precyzyjnego, lepiej chyba nie mozna tego rozwiazac. dodatkowo 505 mozna uzywac jako zegar do odmierzania roznych procesow - odlicza, pokazuje i daje sygnalizacje dzwiekowa. takie to zestawienie...jeden jest taki, ze ciezko cos sobie zazyczyc bo o wszystkim konstrukotor pomyslal, drugi taki, ze czlowika krew zalewa...
autrox
-#
Posty: 5
Rejestracja: 13 gru 2010, 22:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: autrox »

[center]!!Trzymając się tematu!![/center]

Vipo Combi - niezawodny, dokładny, tani,zakres min. 0,1s, sygnalizuje koniec pracy kliknięciem. Po chwili się przyzwyczajasz i staje się intuicyjny. Poza tym ma relaksujący i majestatyczny dźwięk przy odliczaniu, który Ci przypomina, że masz do czynienia z analogiem(dygresja do fotografii analogowej).
Krótko mówiąc zaje***ty. O czym świadczy wypowiedź innych użytkowników, którzy go posiadają od 20 lat:).
Mi osobiście ani razu się nie zaciął, a kupiłem na allegro za 60zł z przesyłką. Podejrzewam, że już swoje 20 odsłużył, a dalej "trybi".

Nie wiem skąd temat. Być może chcesz jakiś zakupić i masz dylemat. Ja osobiście na początku mierzyłem samodzielnie, stoperem i też było dobrze. Dobre zdjęcie nie zależy od zegara, tylko od Ciebie. Zegar to komfort i możesz w tym czasie zająć się czymś innym.

Jako, że z wykształcenia jestem elektrotechnikiem to polecę Ci każdy cyfrowy zegar, bo zakres na poziomie 0,1s(a to chyba max. przy naświetlaniu) w układach scalonych to jest naprawdę dużo, a przy tym mają dużą dokładność i niemal 100% powtarzalność, bo chyba o to głównie chodzi. Reszta to wybór względem własnych upodobań.

Pozdrawiam
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

tak, zwlaszcza strzal na koniec odliczania jest relaksujacy w Viponelu.
a robienie odbitek bez zegara to cos jak chodzenie bez butow - przeciez tez mozna...
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

Ja używam tylko Vipo Combi, chociaż miałam okazję wypróbować bardzo wiele innych zegarów najbardziej nawet znanych firm. Vipo ma tą zaletę że jest zegarem czysto analogowym i z tej racji dużo łatwiej "na oko" patrząc na wskazówkę intuicyjnie nadążać z czasem naświetlania i go korygować korzystając z dodatkowej skali logarytmicznej, a nie tej bezwzględnej w sekundach.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Co to znaczy "korygować"? Po zrobieniu odbitki stwierdzasz że "przydało by się 1/2EV mniej" i tak przestawiasz wg skali?
ODPOWIEDZ