ostrość w Krokusie 66

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Midian
-#
Posty: 6
Rejestracja: 04 cze 2010, 09:56
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Midian »

Marek, dziad_ek - dziękuję za pomoc:) Mechanizm naoliwiony i rozruszany, więc mieszek schodzi w dół na tyle na ile pozwala mu czarna dźwignia, ale jeśli jest jak mówicie i ostrość ustawia się samoczynnie niemal to wspaniale:) wkrótce przyjdzie moja chemia i wtedy nadejdzie moment prawdy - czy jest ostro czy nie do końca. A wtedy będę się radzić dalej:)
Rayman - w piątek dołączę zdjęcia bo teraz niestety wyjechałam na parę dni.
dziad_ek
-#
Posty: 16
Rejestracja: 06 cze 2010, 22:32
Lokalizacja: małopolska

Post autor: dziad_ek »

Myślę że warto też się wyposażyć się w lupkę do ostrzenia na ziarno,wtedy po pierwsze problem czy jest ostro czy nie poprostu nie będzie istniał, po drugie mała rzecz a naprawdę ułatwia ostrzenie i przede wszystkim je przyspiesza :).

Na allegro/czy raczej alledrogo/ można czasami upolować w ludzkiej cenie.
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Midian pisze:Rayman - w piątek dołączę zdjęcia bo teraz niestety wyjechałam na parę dni.
Skoro działa to już nie trzeba :)

Za każdym razem jak przesuniesz głowicę góra/dół dociśnij po prostu ten mechanizm ostrzenia dłonią (ramię do płaskownika) i powinno być dobrze - z tego co widzę po zdjęciu to odstaje :) W moim Krokusie lubiło toto nie dochodzić i było dosyć złośliwe, ale na ten model Krokusa ogólnie złego słowa nie powiem.

(Aż zaczynam żałować że go ostatnio sprzedałem...)
A niech mnie TSS pokąsa!
wienczyslaw5
-#
Posty: 62
Rejestracja: 07 gru 2008, 09:57
Lokalizacja: Zabłudów

Post autor: wienczyslaw5 »

Nie wiem jak w Krokusie 66 --- ale miałem kiedyś radziecki powiększalnik z automatycznym ustawianiem ostrości UPA ... coś tam i wiecznie były kłopoty z tą ostrością --- do czasu aż zdemontowałem to całe ustrojstwo i zacząłem ustawiać ręcznie --- od tej pory był święty spokój .
A jeszcze jedno --- nikt nie wspomniał o obiektywie --- jak powiększasz negatywy małoobrazkowe to obiektyw 50 mm a jak średnioformatowe to 80 mm --- może tu jest też trochę winy kłopotów z ostrością .
zatwardziały analogowiec
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Do Krokusa 66 standardowo wchodzi Emitar/S 4.5/80mm. Na Mikarze 4.5/50mm w ogóle nie załapiesz ostrości bez zamontowania specjalnego pierścienia.

(Ale na Emitarze da się robić oditki z małego obrazka, trzeba tylko wyżej podnieść głowicę)
A niech mnie TSS pokąsa!
Midian
-#
Posty: 6
Rejestracja: 04 cze 2010, 09:56
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Midian »

No więc faktycznie mam Emitara 4,5/80 i chciałabym robić na małym obrazku, i co teraz? muszę coś dokupywać, jakieś pierścienie itd? czy jakoś sobie poradzę?
dziad_ek
-#
Posty: 16
Rejestracja: 06 cze 2010, 22:32
Lokalizacja: małopolska

Post autor: dziad_ek »

W miejscu gdzie wkręca się obiektyw powinna być czarna ebonitowa miseczka z gwintem,z tego co pamiętam to miseczka wklęsła jest do obiektywów 50mm,płaska do 80 i 105,więc z tego co widać na zdjęciu nie powinno być problemów :-P
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Nie powinno być problemów :)

Robiłem na Krokusie 66 z Emitarem na pokładzie odbitki formatu 18x24 - wychodziły :)

(24x30 lub 30x40 z małego obrazka powinno na tym pójść)
A niech mnie TSS pokąsa!
ODPOWIEDZ