Koreks...

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

vasco pisze:o jaką tuleję chodzi?
o tę :arrow: viewtopic.php?t=1643&highlight=tuleja
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
subiluru
-#
Posty: 10
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: subiluru »

Kupiłem korex jobo 1520 + kaskada. W komplecie była jedna szpula i właśnie dałem plamy, bo nie pomyślałem, że trzeba dokupić jeszcze jedną szpulęaby dwa naraz filmy wywoływać. Teraz pytanie totalnego laika(można sięśmiać;-). Czy mogę wywołać 1 film w 1520 zanim dokupię drugą szpulę? A jeśli tak to ile więcej trzeba wlać chemii? Czy nic nie szkodzi, że ta szpula będzie tam latać przy obracaniu?
Zeiss Ikon ZI, Olympus XA
Awatar użytkownika
temol
-#
Posty: 211
Rejestracja: 18 cze 2008, 14:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: temol »

subiluru pisze:Kupiłem korex jobo 1520 + kaskada. W komplecie była jedna szpula i właśnie
Nic nie będzie latać. Zresztą sprawdź sam - nalej wody do koreksu, zamknij, i pomachaj..
Możesz wołać jeden film.
Jeżeli chodzi o ilość płynów - nic prostszego... włóż szpule z trzpieniem do koreksu, nalej tyle wody by przykryła szpulkę... i już wiesz ile potrzeba.
Poza tym zawsze jest jeszcze wyszukiwarka na forum :)
viewtopic.php?t=1561&highlight=1520

T.
subiluru
-#
Posty: 10
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: subiluru »

Dzięki Temol! Link też przeczytałem. Rozumiem to tak,że mogę wlać te 250ml chemii ale tylko wtedy gdy będę wołał rotacyjnie. Jeśli chodzi o wołanie zwykłe to w teorii już duzo wiem - jest też instrukcja ale żeby wołać rotacyjnie to mam pytanie, na które odpowiedzi nie znalazłem:
Czy można po prostu wołać w ten sposób że toczę po podłodze jobo? Jako że ma czerwony kołnierzyk to robiłbym koła raz w jedną raz w drugą stronę. Czy tak można? Tylko z jaką prędkośćią i jak często zmieniać kierunek? Pewnie to pytanie wygra w konkursie na głupie pytania ;-)
Zeiss Ikon ZI, Olympus XA
Awatar użytkownika
troniu
-#
Posty: 141
Rejestracja: 02 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: ciupagoooland
Kontakt:

Post autor: troniu »

nie ma potrzeby dodatkowego zabezpieczania, szpule w Jobo nie przesuwaja sie samoczynnie wzdluz osi,...nawet przy ostrym wstrzasaniu, lub pobijaniu koreksem o blat stolu. Uzywam starych, b.starych i nowych - wszystkie trzymaja sie jednako na osi, w miejscu ich posadowienia.
renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: renes »

Witam,

Poradzcie. Zastanawiam się czy kupić korex Jobo 1540 (na dwie szpulki 120) lub Jobo 2521 z jedną szpulką ale tą lepszą Duo-Set Reel 2502 na którą nawinąć można 2 filmy. Wołanie tylko filmów 120. Który będzie wygodniejszy?

Jest jeszcze Jobo 2551....
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Opracowałem tuleje tzw. ekonomizery do "JOBO 1520" i "PATERSONA Super System 4".

JOBO 1520 - sprzedałem z tulejami i nie zrobiłem dokumentacji (tulejki były robione na żywca i były bardzo skomplikowane - nieopłacalne ekonomicznie)

PATERSON Super System 4 - jako, że koreks jest cały czas produkowany, to projekt tulejek znajduje się tutaj: viewtopic.php?t=3636

Ps.
PATERSON z ekonomizerem potrzebuje tylko 350ml. chemii na jeden film 120.
Oczywiście mowa o tradycyjnej agitacji koreksem (fikołki).
renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: renes »

A czy do Patersona System 4 wchodzą bez problemu dwie szpule z filmem 120? Ile wtedy wchodzi do niego chemii?
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

renes pisze:A czy do Patersona System Super 4 wchodzą bez problemu dwie szpule z filmem 120?
Do "Patersona System Super 4" wchodzą jak do każdego innego koreksu: 2x120 lub 1x220,
Paterson System 4 (bez "Super") to jego poprzednik.
renes pisze:Ile wtedy wchodzi do niego chemii?
Na spodzie koreksu jest napisane, że:
- 35mm -> 290ml.
- 120/220 -> 500ml.

Natomiast z zastosowaniem tulei (ekonomizera): 120 -> 350ml.
renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: renes »

Pytam o te dwie szpule na 120, bo w czarno-białe gdzie sprzedają Patersona tego modelu nie widzę. Ani w innym sklepie. Gdzie można go jeszcze kupić? I co dokładnie oznacza System 4?

Rozumiem, że tuleja do korzystania tylko z jedną szpulką? Fajny patent na zmniejszenie chemii.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

renes pisze:Pytam o te dwie szpule na 120, bo w czarno-białe gdzie sprzedają Patersona tego modelu nie widzę. Ani w innym sklepie. Gdzie można go jeszcze kupić?
Na jedną szpulę Patersona można nawinąć jeden film małoobrazkowy lub po rozłożeniu dwa filmy 120, lub jeden 220.

Oferta w sklepie Czarno-Białe (PATERSON):
- koreks, który pomieści dwie szpule małoobrazkowe lub jedną rozłożoną na średni format (2x120 lub 1x220), sprzedawany ze szpulami: tutaj
- koreks, który pomieści trzy szpule małoobrazkowe lub dwie rozłożone na średni format (4x120 lub 2x220), sprzedawany bez szpul:
tutaj
renes pisze:I co dokładnie oznacza System 4?
Oznacza to kolejny model w ofercie Patersona.

Więcej informacji o koreksach Patersona na tej stronie: Paterson Developing Tanks

Strona producenta: PATERSON Photographic
Ostatnio zmieniony 01 cze 2010, 10:55 przez slawoj, łącznie zmieniany 3 razy.
renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: renes »

slawoj pisze:
renes pisze:Pytam o te dwie szpule na 120, bo w czarno-białe gdzie sprzedają Patersona tego modelu nie widzę. Ani w innym sklepie. Gdzie można go jeszcze kupić?
Oferta w sklepie Czarno-Białe tutaj
Widziałem tą ofertę, ale to chyba nie jest Paterson Super System 4. Z opisu wygląda że nie jest to korex na dwie szpule 120 tylko na 2x35mm... lub jeden 120. To 2 szpule 120 raczej nie wejdą a ponoć w Paterson Super System 4 wchodzą...
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Post autor: morotegari »

Zapewne jest tak jak w kaiserze. Wchodzą 2 szpule 135 lub jedna 120. Dwa filmy 120 można wywołać w tym koreksie jedynie nawijając 2 filmy na jedną szpulę.
renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: renes »

Czyżby to był Super System 4 ? :

http://www.czarno-biale.pl/sklep/produc ... ts_id=1060

Trochę jakby przdługi... zresztą brak opisu że jest to na pewno System 4. Albo to jakiś stary model albo czarno-białe specjalnie nie przykłada się do opisywania sprzedawanych produktów.

Swoją drogą nie trafiłem w polskim necie/sklepach na jedną choćby ofertę z koreksem "Paterson Super System 4".
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

renes pisze:Czyżby to był Super System 4 ? :

http://www.czarno-biale.p...roducts_id=1060
Tak, to jest "System Super 4".
Wszystkie koreksy Patersona (do małego i średniego formatu), sprzedawane jako nowe, to już są "System Super 4".
Rozpoznać je można po tym dekielku zamykającym - płaskim jak patelnia.
ODPOWIEDZ