co z tą lupą Patersona ?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10120
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

co z tą lupą Patersona ?

Post autor: J.A. »

krzychu128 pisze: 30 mar 2024, 11:46 możesz też przysłonić obiektyw filtrem szarym.
A to w jakim celu?
PPaweł,
Przy dobrej lupie na ziarno, widać różnicę.
Co oczywiście nie znaczy, że po przymknięciu i wykonaniu powiększenia też będzie widać.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
krzychu128
-#
Posty: 276
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

co z tą lupą Patersona ?

Post autor: krzychu128 »

RK_fan pisze: 30 mar 2024, 11:51 Jak jest w praktyce?
Nie ma znaczenia. Znaczenie ma co jest na zdjęciu i po co je zrobiłeś a nie grubość papieru pod lupą.
krzychu128
-#
Posty: 276
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

co z tą lupą Patersona ?

Post autor: krzychu128 »

J.A. pisze: 30 mar 2024, 13:33A to w jakim celu?
W celu uniknięcia zjawiska olśnienia.
RK_fan
-#
Posty: 32
Rejestracja: 07 lis 2018, 18:23

co z tą lupą Patersona ?

Post autor: RK_fan »

Tak więc spędziłem dwie nocki w łazience. Ale nie z racji obfitego świątecznego jedzenia 😉 zasadniczo było ok, brak większych wtop ! Jedyny błąd to wybranie na początek stalogradacyjnego twardego papieru. Zawsze po skanach negatywów zdawało mi się że brakuje moim negatywom kontrastu i postanowiłem podgonić to papierem. Głupie to było myślenie. Troszkę bardziej kontrastowe sceny okazały się ciężkie do okiełznania i to jest moja nauczka na przyszłość. Kolejny raz biorę papier multigradacyjny i zakupuje filtry żeby odzyskać kontrolę.
photoatelier
-#
Posty: 135
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

co z tą lupą Patersona ?

Post autor: photoatelier »

RK_fan pisze: 01 kwie 2024, 18:46 Tak więc spędziłem dwie nocki w łazience. Ale nie z racji obfitego świątecznego jedzenia 😉 zasadniczo było ok, brak większych wtop ! Jedyny błąd to wybranie na początek stalogradacyjnego twardego papieru. Zawsze po skanach negatywów zdawało mi się że brakuje moim negatywom kontrastu i postanowiłem podgonić to papierem. Głupie to było myślenie. Troszkę bardziej kontrastowe sceny okazały się ciężkie do okiełznania i to jest moja nauczka na przyszłość. Kolejny raz biorę papier multigradacyjny i zakupuje filtry żeby odzyskać kontrolę.
na stalokontrastowe to bylismy (przynajmniej ja) skazani za komuny, gdzie nie bylo nic, teraz pelna gama wielogradacyjnych..i z tego nalezy korzystac ;)
PPaweł
-#
Posty: 1420
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

co z tą lupą Patersona ?

Post autor: PPaweł »

E tam. Biorę normalny na najprostszym powiększalniku i nic nie muszę kombinować. Ewentualnie raz na czas twardy albo specjalny. Wygoda.
RK_fan
-#
Posty: 32
Rejestracja: 07 lis 2018, 18:23

co z tą lupą Patersona ?

Post autor: RK_fan »

PPaweł pisze: 02 kwie 2024, 20:27 E tam. Biorę normalny na najprostszym powiększalniku i nic nie muszę kombinować. Ewentualnie raz na czas twardy albo specjalny. Wygoda.
Czym się charakteryzuje specjalny?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1927
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

co z tą lupą Patersona ?

Post autor: powalos »

Coś pośredniego pomiędzy normalnym a miękkim. Też uważam, że do większości negatywów normalna gradacja wystarcza. Ewentualnie można jakiś fragment doświetlić lub maskować. No ale to może dlatego, że też byłem skazany na papiery stało gradacyjne. :->
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10120
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

co z tą lupą Patersona ?

Post autor: J.A. »

PPaweł pisze: 02 kwie 2024, 20:27 E tam. Biorę normalny na najprostszym powiększalniku i nic nie muszę kombinować. Ewentualnie raz na czas twardy albo specjalny. Wygoda.
Ja z kolorem Forda T? Fakt, jakieś to rozwiązanie jest.
Ale zdradzę Ci tajemnicę, że MG bez filtra to "normalny" i ew. raz na czas, twardy, albo specjalny, czyli filtr 3 i 1. Nic nie muszę kombinować.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1420
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

co z tą lupą Patersona ?

Post autor: PPaweł »

A to dobrze wiedzieć, dzięki.
ODPOWIEDZ