Filtr pod powiększalnik Krokus 3

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Tupolew
-#
Posty: 3
Rejestracja: 19 sie 2023, 12:49
Lokalizacja: Stumilowy las

Filtr pod powiększalnik Krokus 3

Post autor: Tupolew »

Witam
Posiadam powiększalnik Krokus 3. Chcę zacząć stosować papiery zmiennogradacyjne, a co za tym idzie, potrzeba filtrów. Padło na filtry Fomy (nowe, rzecz jasna). Wpadłem na pomysł, ażeby w miejsce czerwonego filtra, "wyrzeźbić" coś na zasadzie takiego ustrojstwa, za pomocą którego będziemy mogli montować owe filtry (i zmieniać je w zależności od potrzeb bez problemu). Czy coś takiego będzie działać? Pytanie może banalne, lecz wolę upewnić się w 100% (a przynamniej w 99% :-D ).

Zamiast zakładać kolejny temat w innym dziale, chciałbym zapytać się, czy chcąc samemu składać wywoływacze itd., wystarczy kupić chemię czystą, czy czystą do analiz? Różnica będzie kolosalna, czy kosmetyczna?
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Filtr pod powiększalnik Krokus 3

Post autor: aka »

Tupolew pisze: 20 paź 2023, 14:25 Czy coś takiego będzie działać?
Będzie: https://www.photrio.com/forum/threads/i ... at.158131/ zdjęcie w drugim poście.
Wlodek
-#
Posty: 59
Rejestracja: 11 lut 2023, 11:37
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Filtr pod powiększalnik Krokus 3

Post autor: Wlodek »

Witam, a ja posiadając drukarkę 3D "wystrugałem" własny model i wydrukowałem takie elementy do Krokusa 67.Obrazek
Załączniki
IMG_20231021_075812.jpg
Tupolew
-#
Posty: 3
Rejestracja: 19 sie 2023, 12:49
Lokalizacja: Stumilowy las

Filtr pod powiększalnik Krokus 3

Post autor: Tupolew »

Ciekawe rozwiązania. Drukarki 3D nie posiadam, ale zdolności manualne są, więc jakoś sobie poradzę. Jedynie pozostał temat chemii
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Filtr pod powiększalnik Krokus 3

Post autor: aka »

Tupolew pisze: 21 paź 2023, 07:40temat chemii
Kupuj o sprawdzonego dostawcy np.: https://allegro.pl/oferta/metol-czysty- ... 3523205148 Nie wszystkie odczynniki mają czystość określaną jako "do analiz", a i różnią się deklarowanym stopniem czystości. Prawdę mówiąc nie spotkałem się z wyborem pomiędzy
Tupolew pisze: 20 paź 2023, 14:25 czystą, czy czystą do analiz
w asortymencie niezbędnym do fotografii.
Tupolew
-#
Posty: 3
Rejestracja: 19 sie 2023, 12:49
Lokalizacja: Stumilowy las

Filtr pod powiększalnik Krokus 3

Post autor: Tupolew »

aka pisze: 21 paź 2023, 08:24 Nie wszystkie odczynniki mają czystość określaną jako "do analiz", a i różnią się deklarowanym stopniem czystości. Prawdę mówiąc nie spotkałem się z wyborem pomiędzy
Tupolew pisze: 20 paź 2023, 14:25 czystą, czy czystą do analiz
w asortymencie niezbędnym do fotografii.
Zrobiłem wcześniej rozeznanie i tak, nie wszystkie odczynniki mają ten podział (jak rzeczony metol, czy fenidon). Mam jednak parę starych przepisów wyciągniętych z książek, które chcę sprawdzić i mają one chociażby w składzie węglan potasu, bromek potasu, chlorek amonu, czy rodanek amonu (które już takowy podział posiadają). Idąc tym tokiem myślenia i posiłkując się stroną, która została mi podesłana, sądzę, iż wystarczy stosować odczynniki o stopniu czystym. Znalazłem dwa sklepy, które mogą mi zaoferować potrzebne "składniki". Dziękuję za odpowiedzi i pomoc
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Filtr pod powiększalnik Krokus 3

Post autor: aka »

Tupolew pisze: 21 paź 2023, 09:31węglan potasu
To wyzwanie. Dopiero od trzeciego dostawcy (tego z linku wyżej) udało mi się uzyskać żądany roztwór...
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 227
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Filtr pod powiększalnik Krokus 3

Post autor: Tomasz. »

Tupolew pisze: 20 paź 2023, 14:25 Posiadam powiększalnik Krokus 3. Chcę zacząć stosować papiery zmiennogradacyjne, a co za tym idzie, potrzeba filtrów. Padło na filtry Fomy (nowe, rzecz jasna). Wpadłem na pomysł, ażeby w miejsce czerwonego filtra, "wyrzeźbić" coś na zasadzie takiego ustrojstwa, za pomocą którego będziemy mogli montować owe filtry (i zmieniać je w zależności od potrzeb bez problemu). Czy coś takiego będzie działać?
Doczytaj czy filtry fomy mogą być stosowane jako podobiektywowe. Z filtrami ilforda nie ma problemu i można ich tak używać, ale tam masz 12 pojedynczych filtrów. W przypadku fomy masz 6 filtrów i żeby uzyskać niektóre gradacje trzeba je składać po dwa na raz. Nie wiem czy to miałoby jakiś i jaki wpływ na obraz, skoro filtry mają być pod obiektywem.
aka pisze: 20 paź 2023, 15:30 Będzie: https://www.photrio.com/forum/threads/i ... at.158131/ zdjęcie w drugim poście.

Tak, to uchwyt do filtrów podobietywowych ilforda, mają dość charakterystyczny kształt z tym uchwytem po środku.

Edit: Wygląda na to, że można ich używać również pod obiektywem. ;-)
Załączniki
Foma_filtr_var_en.pdf
(19.75 KiB) Pobrany 37 razy
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Filtr pod powiększalnik Krokus 3

Post autor: rbit9n »

Tupolew pisze: 21 paź 2023, 09:31 Idąc tym tokiem myślenia i posiłkując się stroną, która została mi podesłana, sądzę, iż wystarczy stosować odczynniki o stopniu czystym.
i słusznie. klasa "czysty" w zupełności wystarczy. była też kiedyś klasa "do celów foto." i ona była bliżej klasie "cz." niż "cz.d.a."
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ