Wołanie starego filmu

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Adamk6334
-#
Posty: 23
Rejestracja: 21 lut 2024, 01:14

Wołanie starego filmu

Post autor: Adamk6334 »

Nie nie , ja mówię tu o starych filmach i w nich takie niedoskonałości powstają z wyniki ich wieku a nie staranności , jeśli chce idealnie to używam wtedy współczesnych filmów i nie wiem czy wiesz ale jest coś takiego jak lomografia co wiąże się ze skazami itp , a dwa zdjęcie to też takie artystyczne i wielu ludziom to się podoba

Wysłane z mojego GM1913 przy użyciu Tapatalka

Adamk6334
-#
Posty: 23
Rejestracja: 21 lut 2024, 01:14

Wołanie starego filmu

Post autor: Adamk6334 »

Z_photo pisze:
Adamk6334 pisze: 22 lut 2024, 15:04 A jeszcze gdy są widoczne niedoskonałości to dodaje jeszcze większego uroku :)
Nie obraź się, ale powoływanie się na "urok" usianego skazami, a dopiero co wywołanego filmu to argument tych fotografujących, którzy nie potrafią starannie obrobić filmu albo nie chce im się dochować należytej staranności.
Inaczej jaki byłby sens dla mnie mieć stare filmy na których zdjęcia będą wyglądać tak samo jak na tych współczesnych , ja lubię często żeby fotografie wyglądały tak jak by były wykonane w latach 50-60

Wysłane z mojego GM1913 przy użyciu Tapatalka

Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Wołanie starego filmu

Post autor: Z_photo »

Adamk6334 pisze: 22 lut 2024, 16:39 (...) ja lubię często żeby fotografie wyglądały tak jak by były wykonane w latach 50-60
Myślisz, że szanujący się fotografowie w latach 50-60 tworzyli zdjęcia, które od nowości były spaskudzone skazami?
To byłaby dla nich ujma na honorze.

Zdjęcia w tych latach tworzone były lepszej technicznej jakości niż obrazy tworzone obecnie - m.in. z tego powodu, że starano się wszystko robić należycie.
A dzisiaj im większy "paprok", to tym większą aurą artyzmu chciałby się otaczać. ;-)
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Adamk6334
-#
Posty: 23
Rejestracja: 21 lut 2024, 01:14

Wołanie starego filmu

Post autor: Adamk6334 »

Znam wiele szanujących się fotografów którzy celowo robią zdjęcia tak by wyglądały jak by nadgryzł je ząb czasu i przyciąga to mega uwagę , fotografia to nie tylko idealne ostre i piękne zdjęcia ;)

Wysłane z mojego GM1913 przy użyciu Tapatalka

PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Wołanie starego filmu

Post autor: PPaweł »

Adamk6334 pisze: 22 lut 2024, 16:39 lubię często żeby fotografie wyglądały tak jak by były wykonane w latach 50-60
Ale zdjęcia z lat 50-60 wyglądały zupełnie jak dobrze wykonane współcześnie - o ile były oczywiście dobrze wykonane technicznie i aparat nie był jakimś najprostszym pudełkiem z meniskiem. A te, które były rozmazane i zamglone, to nie dlatego, że film był stary, tylko fotograf albo aparat słaby.
Oczywiście, można robić zdjęcia na starym filmie, sam to czasem robię, jak chcę tak bardziej sportowo niż tnąc i upychając inny format coś zrobić aparatem na SL, albo w ogóle jak próbuję na przykład 126. Ale jak są dostępne świeże filmy, a nie z mrożonek, to bez sensu używać staroci, chyba że do jakichś bardzo prowizorycznych testów, a i to wtedy, kiedy taki staroć zaplącze się w paczce z OLX.
To, że zdjęcie wyjdzie technicznie słabe bo negatyw jest technicznie słaby to nie jest żadna sztuka artystyczna.
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Wołanie starego filmu

Post autor: Z_photo »

Adamk6334 pisze: 22 lut 2024, 16:58 Znam wiele szanujących się fotografów którzy celowo robią zdjęcia tak by wyglądały jak by nadgryzł je ząb czasu...
Poproś tych fotografów, żeby pokazali Ci wykonane przez nich powiększenia, które są nienaganne technicznie.
Możesz być z lekka zdziwiony ich niechęcią do takiej prezentacji. ;-)
... i przyciąga to mega uwagę , fotografia to nie tylko idealne ostre i piękne zdjęcia ;)
Podłej jakości towary na alixpress też przyciągają uwagę.
Na szczęście nie wszystko co jest tam oferowane jest podłej jakości.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wołanie starego filmu

Post autor: aka »

Gość się wczoraj zarejestrował, zarzucił przynętę i o to mamy trzy strony bicia piany w postaci polemiki z bzdurami. Taki mamy klimat...
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Wołanie starego filmu

Post autor: powalos »

Kiedyś chyba pokazywałem tu skany z "pocztówek" wykonanych na przełomie lat 30/40 XX wieku. Wykonane w atelier ówczesnych fotografów i zapewniam, że były nienaganne technicznie. Biorąc oczywiście pod uwagę ówczesne standardy. Nawet te wykonane w czasie okupacji. Są to skany z odbitek. Wstawiam dwa przykładowe.
1. Wykonane w 1929 roku
scan06_1p.jpg
2. Wykonane w czasie okupacji. Prawdopodobnie w Tomaszowie Lubelskim. Papier tzw. jedwabisty
scan05_3p.jpg
Fan Pentax'a.
Adamk6334
-#
Posty: 23
Rejestracja: 21 lut 2024, 01:14

Wołanie starego filmu

Post autor: Adamk6334 »

Z_photo pisze:
Adamk6334 pisze: 22 lut 2024, 16:58 Znam wiele szanujących się fotografów którzy celowo robią zdjęcia tak by wyglądały jak by nadgryzł je ząb czasu...
Poproś tych fotografów, żeby pokazali Ci wykonane przez nich powiększenia, które są nienaganne technicznie.
Możesz być z lekka zdziwiony ich niechęcią do takiej prezentacji. ;-)
... i przyciąga to mega uwagę , fotografia to nie tylko idealne ostre i piękne zdjęcia ;)
Podłej jakości towary na alixpress też przyciągają uwagę.
Na szczęście nie wszystko co jest tam oferowane jest podłej jakości.
A słyszałeś o czym takim jak lomografia? , gdzie tam nawet kolory się nie zgadzają itp , to jest zamierzony efekt i zdjęcia nie tylko idealne się podobają i bez skazy , takie zabiegi są bardzo powszechne i znane.

Wysłane z mojego GM1913 przy użyciu Tapatalka

Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Wołanie starego filmu

Post autor: Z_photo »

Adamk6334 pisze: 22 lut 2024, 19:12 A słyszałeś o czym takim jak lomografia? , gdzie tam nawet kolory się nie zgadzają itp , to jest zamierzony efekt i zdjęcia nie tylko idealne się podobają i bez skazy , takie zabiegi są bardzo powszechne i znane.
Nie tylko słyszałem o łomografii, ale wiele jej przykładów widziałem.
I nie jestem nią zachwycony (delikatnie rzecz ujmując), bo jej ide'e fixe jest bylejakość - od kadrowania począwszy, na doborze materiału i obróbce kończąc.
Ale to rzecz gustu co się komu podoba - Twoje prawo się takimi obrazami zachwycać.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Adamk6334
-#
Posty: 23
Rejestracja: 21 lut 2024, 01:14

Wołanie starego filmu

Post autor: Adamk6334 »

Z_photo pisze:
Adamk6334 pisze: 22 lut 2024, 19:12 A słyszałeś o czym takim jak lomografia? , gdzie tam nawet kolory się nie zgadzają itp , to jest zamierzony efekt i zdjęcia nie tylko idealne się podobają i bez skazy , takie zabiegi są bardzo powszechne i znane.
Nie tylko słyszałem o łomografii, ale wiele jej przykładów widziałem.
I nie jestem nią zachwycony (delikatnie rzecz ujmując), bo jej ide'e fixe jest bylejakość - od kadrowania począwszy, na doborze materiału i obróbce kończąc.
Ale to rzecz gustu co się komu podoba - Twoje prawo się takimi obrazami zachwycać.
Dokładnie , ale mniejsza o to znalazłem w końcu czasy dla tego ilforda , jak będzie lepsza pogoda to trzeba będzie się wybrać na fotki i potem wywołać Obrazek

Wysłane z mojego GM1913 przy użyciu Tapatalka

Adamk6334
-#
Posty: 23
Rejestracja: 21 lut 2024, 01:14

Wołanie starego filmu

Post autor: Adamk6334 »

Z_photo pisze:
Adamk6334 pisze: 22 lut 2024, 19:12 A słyszałeś o czym takim jak lomografia? , gdzie tam nawet kolory się nie zgadzają itp , to jest zamierzony efekt i zdjęcia nie tylko idealne się podobają i bez skazy , takie zabiegi są bardzo powszechne i znane.
Nie tylko słyszałem o łomografii, ale wiele jej przykładów widziałem.
I nie jestem nią zachwycony (delikatnie rzecz ujmując), bo jej ide'e fixe jest bylejakość - od kadrowania począwszy, na doborze materiału i obróbce kończąc.
Ale to rzecz gustu co się komu podoba - Twoje prawo się takimi obrazami zachwycać.
Albo na przykład nakładanie dwóch klatek na siebie też jest fajne , oczywiście nie robię tego na co dzień bo ogólnie robię w czarno-białym krajobrazy , architekture i pejzaże ;) ObrazekObrazek

Wysłane z mojego GM1913 przy użyciu Tapatalka

miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Wołanie starego filmu

Post autor: miki11 »

Adam, o czym jest ten temat?
_________________
Łatwe nie cieszy
FomaFan
-#
Posty: 26
Rejestracja: 19 sie 2022, 20:34
Lokalizacja: Gliwice

Wołanie starego filmu

Post autor: FomaFan »

Adamk6334 pisze: 22 lut 2024, 19:59 A słyszałeś o czym takim jak lomografia?
Aż dziw bierze, że słyszał.

Myślałem, że tylko ty jeden o tym słyszałeś. To forum tylko czekało na takiego właśnie eksperta z dwoma wywoływaczami na krzyż i kilkoma starymi filmami, aby zaprezentował w końcu prawdziwy artyzm wynikający z kiepskiego zdjęcia zapaćkanego paprochami.
Adamk6334
-#
Posty: 23
Rejestracja: 21 lut 2024, 01:14

Wołanie starego filmu

Post autor: Adamk6334 »

FomaFan pisze:
Adamk6334 pisze: 22 lut 2024, 19:59 A słyszałeś o czym takim jak lomografia?
Aż dziw bierze, że słyszał.

Myślałem, że tylko ty jeden o tym słyszałeś. To forum tylko czekało na takiego właśnie eksperta z dwoma wywoływaczami na krzyż i kilkoma starymi filmami, aby zaprezentował w końcu prawdziwy artyzm wynikający z kiepskiego zdjęcia zapaćkanego paprochami.
Nie jestem ekspertem i nie z dwoma wywoływaczami i nie tylko ze starymi filmami to raz a dwa no dostało się trochę paprochów no i co w związku z tym ? ObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego GM1913 przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ