Konfekcjonowanie wywoływaczy.

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

AJ97
-#
Posty: 2
Rejestracja: 06 lut 2024, 10:37

Konfekcjonowanie wywoływaczy.

Post autor: AJ97 »

Cześć, od jakiegoś czasu składam chemię z odczynników, jednak każdorazowe wyciąganie wagi i kilku pojemników z chemią, żeby pojedynczo odważać i rozrabiać w wodzie jest trochę uciążliwe. Komercyjne wywoływacze są sprzedawane w formie dwóch-trzech torebek o określonej kolejności rozpuszczania w wodzie. W jaki sposób odczynniki są mieszane w tych workach, żeby się nie zepsuły? O ile w przypadku U1 jest to proste w jednym worku triosiarczan, a w drugim pirosiarczyn, to przy wywoływaczach robi się bardziej skomplikowane :shock:
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Konfekcjonowanie wywoływaczy.

Post autor: J.A. »

W konfekcjonowanych wywoływaczach zawsze występują dodatkowe składniki, których nie ma w opublikowanych receptach. I to nie tylko wpływające na trwałość, ale też umożliwiające w ogóle roztworzenie się składników w wodzie o "przepisowych" parametrach.
Np. fenidon bardzo trudno rozpuszcza się w wodzie, a konfekcjonowane wywoływacze takiego problemu nie wykazują. W receptach ważna jest kolejność rozpuszczania składników, trudno mówić o kolejności wsypując 4 składniki jednocześnie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
AJ97
-#
Posty: 2
Rejestracja: 06 lut 2024, 10:37

Konfekcjonowanie wywoływaczy.

Post autor: AJ97 »

No dobra, zostaje podzielić po kilka małych torebek i rozpuszczać w kolejności ;-)
Fredrixxon
-#
Posty: 186
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

Konfekcjonowanie wywoływaczy.

Post autor: Fredrixxon »

W przypadku odważenia 20 gramów pewno nie ma to znaczenia, ale jeśli jakiegoś składnika ma być 1,2g, to połowa zostanie na ściankach woreczka.
Odważanie i mieszanie to najfajniejsza zabawa.
LD
-#
Posty: 464
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Konfekcjonowanie wywoływaczy.

Post autor: LD »

AJ97 pisze: 14 lut 2024, 12:41 No dobra, zostaje podzielić po kilka małych torebek i rozpuszczać w kolejności ;-)
Możesz też rozpuścić np. fenidon w alkoholu propylenowym lub izopropylowym, KBr w wodzie i odmierzać pipetą.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Konfekcjonowanie wywoływaczy.

Post autor: Imperitus »

J.A. pisze: 14 lut 2024, 11:07 fenidon bardzo trudno rozpuszcza się w wodzie
Naprawdę? Jakoś nigdy nie zauważyłem żeby rozpuszczał się znacznie dłużej od reszty odczynników. Nie tak szybko jak bromek rzecz jasna, ale tragedii nie ma.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Konfekcjonowanie wywoływaczy.

Post autor: J.A. »

Imperitus, bo u jednych się rozpuszcza dobrze, a u innych gorzej. Na forum już o tym było. Może chodzi o twardość wody, nie wiem. Ja rozpuszczam w bardzo gorącej, 70° + i jest migiem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Konfekcjonowanie wywoływaczy.

Post autor: Imperitus »

J.A., miałem różne warianty jeśli chodzi o wodę. Od sklepowej demineralki po przegotowaną bez filtrowania. Obecnie korzystam z laboratorium w Katedrze i mam do dyspozycji wode z filtra odwróconej osmozy. Z reguły z grubsza podobnie jeśli idzie o rozpuszczanie. Chyba jak dotąd miałem po prostu szczęście.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Konfekcjonowanie wywoływaczy.

Post autor: PPaweł »

Imperitus pisze: 14 lut 2024, 21:04 Od sklepowej demineralki po przegotowaną bez filtrowania. Obecnie korzystam z laboratorium w Katedrze i mam do dyspozycji wode
święconą.
Fredrixxon
-#
Posty: 186
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

Konfekcjonowanie wywoływaczy.

Post autor: Fredrixxon »

Łoł, popytam w naszej kurii, czy mają filtry osmotyczne :mrgreen:
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Konfekcjonowanie wywoływaczy.

Post autor: Imperitus »

Fredrixxon pisze: 15 lut 2024, 09:48 Łoł, popytam w naszej kurii, czy mają filtry osmotyczne :mrgreen:
Może to dobrze że mają zmienić nazwę z powrotem na Zakład Konserwacji-Restauracji Papieru i Skóry, chociaż nie będzie brzmieć tak dumnie...
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Konfekcjonowanie wywoływaczy.

Post autor: shredderr »

LD pisze: 14 lut 2024, 17:54
AJ97 pisze: 14 lut 2024, 12:41 No dobra, zostaje podzielić po kilka małych torebek i rozpuszczać w kolejności ;-)
Możesz też rozpuścić np. fenidon w alkoholu propylenowym lub izopropylowym, KBr w wodzie i odmierzać pipetą.
Tak, fenidon w glikolu propylenowym.
Roztwór raz zrobiony wystarczy na lata.
ODPOWIEDZ