Etniczności - kulinarne, językowe etc.

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Coś dla miłośników Contaxa

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 07 lut 2024, 12:30 aka, tak myślałem że będziesz pierwszy. Możnaby robić zakłady :mrgreen:
Dokładnie jak napisał Tomasz, w końcu ktoś kto rozumie ;-)
Takiś dowcipny? Może wysil się i odpowiedź na pytanie. Za trudne?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Coś dla miłośników Contaxa

Post autor: Imperitus »

aka pisze: 07 lut 2024, 12:36 Takiś dowcipny? Może wysil się i odpowiedź na pytanie. Za trudne?
Jak zwykle szybko przechodzisz do ofensywy w dyskusji. :-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Coś dla miłośników Contaxa

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 07 lut 2024, 12:40
aka pisze: 07 lut 2024, 12:36 Takiś dowcipny? Może wysil się i odpowiedź na pytanie. Za trudne?
Jak zwykle szybko przechodzisz do ofensywy w dyskusji. :-)
Przechodzisz do pyskówki?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Coś dla miłośników Contaxa

Post autor: Imperitus »

aka pisze: 07 lut 2024, 12:42 Przechodzisz do pyskówki?
:-)
Odpowiedziałem na pytanie, jesteś usatysfakcjonowany?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Coś dla miłośników Contaxa

Post autor: jerezano »

- A wy kto? Nie Polak?
- Niee
- To kto? Niemiec?
- Niee
- To może Francuz?
- Nie Francuz.
- To kto wy?
- Ja tutejszy.
- Jaki tutejszy?
- A tutejszy. Z bagna!
:lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 227
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Coś dla miłośników Contaxa

Post autor: Tomasz. »

No tak to działa, dokładnie :mrgreen:
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Coś dla miłośników Contaxa

Post autor: Imperitus »

jerezano, proste :mrgreen:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Coś dla miłośników Contaxa

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 07 lut 2024, 12:48
aka pisze: 07 lut 2024, 12:42 Przechodzisz do pyskówki?
:-)
Odpowiedziałem na pytanie, jesteś usatysfakcjonowany?
Widzę po edycji, że refleksja przyszła. Rzecz tym, że jak ktoś używa określenia "prawdziwy" do jakiejś grupy społeczeństwa to pachnie mi to szowinizmem, bo konsekwentnie muszą być także nieprawdziwi czyli jacy? Jeśli prawdziwy Cieszyniok nie czuje się Polakiem to kim? Ciekawe czy "prawdziwy Kaszub" czuje się Polakiem czy nie, albo Kurp czy też... No chyba, że pojęcie "naród" uznamy za nieistniejące lub anachroniczne...
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Coś dla miłośników Contaxa

Post autor: Imperitus »

aka, rzecz w tym do jakiego kraju dana grupa etniczna należała dłużej, tak bym to widział. A kim się czuje Cieszyniok, masz wyżej.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Coś dla miłośników Contaxa

Post autor: aka »

Tomasz. pisze: 07 lut 2024, 13:04 No tak to działa, dokładnie :mrgreen:
No niestety, tak to w Taplarach... Są grupy etniczne, etnograficzne, mniejszości narodowe, narody i w końcu państwa. Prosty to rogalik jest ;-)
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 227
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Coś dla miłośników Contaxa

Post autor: Tomasz. »

Imperitus pisze: 07 lut 2024, 13:09 aka, rzecz w tym do jakiego kraju dana grupa etniczna należała dłużej, tak bym to widział.
nie no, tu to się nie zgodzę. Kwestia świadomości czy tożsamości narodowej nijak ma się do politycznej przynależności danych terenów, a co za tym idzie danej grupy etnicznej. Weźmy np. Basków, Szkotów, Irlandczyków z Irlandii Północnej itd.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Coś dla miłośników Contaxa

Post autor: Imperitus »

Tomasz. pisze: 07 lut 2024, 13:15 Kwestia świadomości czy tożsamości narodowej nijak ma się do politycznej przynależności danych terenów, a co za tym idzie danej grupy etnicznej. Weźmy np. Basków, Szkotów, Irlandczyków z Irlandii Północnej itd.
Oczywiście nie miałem na myśli obecnej przynależności politycznej, w kontekście naszej dyskusji wręcz przeciwnie. Przytaczasz tu narody które posiadały kiedyś niezależne państwa, to właśnie miałem na myśli. W kontekście Księstwa Cieszyńskiego może nie jest to idealny przykład bo jednak większość swojego istnienia było zależne od korony Czeskiej. Posiadało jednak autonomię.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 227
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Coś dla miłośników Contaxa

Post autor: Tomasz. »

Imperitus pisze: 07 lut 2024, 13:27 Oczywiście nie miałem na myśli obecnej przynależności politycznej, w kontekście naszej dyskusji wręcz przeciwnie. Przytaczasz tu narody które posiadały kiedyś niezależne państwa, to właśnie miałem na myśli.
ale mamy też mniejszości, które albo nie miały nigdy swojej państwowości, albo nie na terenach gdzie funkcjonują obecnie. W Polsce np mamy mniejszości takie jak: Łemkowie, Ślązacy, Romowie, Karaimi, Kaszubi czy Tatarzy... I nie każda mniejszość jest autochtoniczna dla terenów które zamieszkuje, co też chyba nie powinno dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę różne zawieruchy dziejowe. ;-) Przedstawiciele tych mniejszości mogą nie posiadać Polskiej tożsamości narodowej, albo posiadać więcej niż jedną. To wszystko jest dość płynne i jak mówiłem, akurat fakt posiadania gdzieś kiedyś jakiejś formy państwowości, niewielki ma tu wpływ.
Ostatnio zmieniony 07 lut 2024, 13:36 przez Tomasz., łącznie zmieniany 1 raz.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Coś dla miłośników Contaxa

Post autor: aka »

Tomasz. pisze: 07 lut 2024, 13:15 Weźmy np. Basków, Szkotów, Irlandczyków z Irlandii Północnej itd.
A weźmy np. Żydów (dla przykładu "polskich", czyli zamieszkujących przed II WŚ teren II RP) czy polskich Romów... Niejeden doktorat pewnie powstał ;-)
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Coś dla miłośników Contaxa

Post autor: Imperitus »

Tomasz. pisze: 07 lut 2024, 13:34 I nie każda mniejszość jest autochtoniczna dla terenów które zamieszkuje, co też chyba nie powinno dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę różne zawieruchy dziejowe. ;-)
No tak, rozumiem co masz na myśli.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ