Filtry Foto

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Adams
-#
Posty: 851
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Filtry Foto

Post autor: Adams »

Cześć,

Chciałbym zakupić filtry i nie wiem jakie, pomożecie?

Pierwszy to filtr do filmu Vision 3 500T - filtr ma pozwolić naświetlać w dzień.
Drugi to filtr ocieplający cienie -chodzi o to żeby trochę wyrównać balans pomiędzy głównym planem w słońcu np a cieniami, któ®e wpadają w cyjan/niebieski. Czytałem coś o 1A, 81A i KR 1.5. Zadziała?
Trzeci żeby nocne zdjęcia były "czyste"

Dzięki za pomoc.
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Filtry Foto

Post autor: shredderr »

"filtr ocieplający cienie"
Filtry działają na cały obraz, nie wybiórczo. Jeśli zbalansujesz (ocieplisz) cienie, to rozjedzie Ci się obraz w światłach i też pójdzie w stronę ciepłych tonów.
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Filtry Foto

Post autor: Z_photo »

shredderr pisze: 07 sty 2024, 21:51 Filtry działają na cały obraz, nie wybiórczo. Jeśli zbalansujesz (ocieplisz) cienie, to rozjedzie Ci się obraz w światłach i też pójdzie w stronę ciepłych tonów.
Teoretycznie jest tak jak piszesz, a w praktyce działanie filtra ocieplającego jest najbardziej widoczne właśnie w cieniach.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Filtry Foto

Post autor: Z_photo »

Adams pisze: 07 sty 2024, 20:15 Pierwszy to filtr do filmu Vision 3 500T - filtr ma pozwolić naświetlać w dzień.
Z oznaczenia filmu wnioskuję, iż to film do światła sztucznego o temperaturze barwowej ok. 3500K. Przy świetle dziennym o temperaturze barwowej ok. 5500 K taki materiał należałoby eksponować przez filtr KR 9, ew. KR 12 (nie pamiętam adekwatnych oznaczeń Kodaka).
pisze: Czytałem coś o 1A, 81A i KR 1.5. Zadziała?
Zadziała.
Skylight 1A w najdelikatniejszy sposób. 81A lub KR 1,5 (to mniej więcej to samo) nieco mocniej.
pisze: Trzeci żeby nocne zdjęcia były "czyste"
A na to nie znam patentu.
Ostatnio zmieniony 07 sty 2024, 23:48 przez Z_photo, łącznie zmieniany 2 razy.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Filtry Foto

Post autor: Z_photo »

Przypomniałem sobie, że mam stary poradnik Kodaka, zawierający m.in. informacje o filtrach korekcyjnych.
Załączniki
filtry korekcyjne001.jpg
filtry korekcyjne002.jpg
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Filtry Foto

Post autor: J.A. »

Adams pisze: 07 sty 2024, 20:15 Pierwszy to filtr do filmu Vision 3 500T - filtr ma pozwolić naświetlać w dzień.
Słaby pomysł, stracisz jakieś 2,5 EV. Ten film zachowaj na fotografię przy świetle lodowym "biały ciepły".
Z_photo pisze: 07 sty 2024, 23:17 Teoretycznie jest tak jak piszesz, a w praktyce działanie filtra ocieplającego jest najbardziej widoczne właśnie w cieniach.
Ale już w średnich tonach robi się paskudnie żółto, a to widać baaardzo. Chyba bardziej niż w cieniach.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Filtry Foto

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 08 sty 2024, 08:28 Ale już w średnich tonach robi się paskudnie żółto, a to widać baaardzo. Chyba bardziej niż w cieniach.
Bez przesady. W przypadku najdelikatniejszych filtrów typu Skylight 1A czy 81A (vel KR 1,5) nie ma takiego ryzyka.
Załączniki
Skylight 1A.jpg
81A.jpg
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Filtry Foto

Post autor: J.A. »

Skay, to nie ten filtr o którym mowa.
A ostatnie zdjęcie już nawet śnieg jest żółty.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Filtry Foto

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 08 sty 2024, 10:18 Skay, to nie ten filtr o którym mowa.
No jak nie, jak tak? ;-)
Adams pytał m.in. o filtr 1A.

A ostatnie zdjęcie już nawet śnieg jest żółty.
Do zdjęć śnieżnych krajobrazów bym go nie użył, ale właśnie na białym tle widać, że działanie filtra 81A/KR1,5 nie jest drastyczne.
W niezimowych warunkach i przy zachmurzonym niebie z jego użyciem można otrzymać bardzo przyjemne w odbiorze zdjęcia, tj. w naturalnej kolorystyce.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Adams
-#
Posty: 851
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Filtry Foto

Post autor: Adams »

J.A. pisze: 08 sty 2024, 08:28
Adams pisze: 07 sty 2024, 20:15 Pierwszy to filtr do filmu Vision 3 500T - filtr ma pozwolić naświetlać w dzień.
Słaby pomysł, stracisz jakieś 2,5 EV. Ten film zachowaj na fotografię przy świetle lodowym "biały ciepły".
Z_photo pisze: 07 sty 2024, 23:17 Teoretycznie jest tak jak piszesz, a w praktyce działanie filtra ocieplającego jest najbardziej widoczne właśnie w cieniach.
Ale już w średnich tonach robi się paskudnie żółto, a to widać baaardzo. Chyba bardziej niż w cieniach.
2.5 EV ? kurde, czytałem gdzieś o 1/3 ev i dlatego mnie to zainteresowało.

Ten drugi to bardziej na misto, ciężko później pod powiększalnikiem oś z tym zrobić , a nawet bardziej slajd mnie interesuje w tym aspekcie. A całość się wzięła=z opinii o Kodaku Ektar.
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Filtry Foto

Post autor: Z_photo »

Przy okazji: gdyby sobie ktoś winszował uchwyt małego systemu Cokin (czyli "A") w wersji oryginalnej (w kolorze grafitowym), to proszę o kontakt - oddam za równowartość butelki przyzwoitego piwa. ;-)
W komplecie jest adapter M62.
Załączniki
cokin a.jpg
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Filtry Foto

Post autor: Z_photo »

Adams pisze: 08 sty 2024, 11:50 2.5 EV ? kurde, czytałem gdzieś o 1/3 ev i dlatego mnie to zainteresowało.
Korekta dla filtra 85, właściwego przy fotografowaniu na materiale zbalansowanym do światła 3500K w warunkach oświetlenia dziennego ok. 5500K, wynosi 2/3 EV - vide skan poradnika, który wcześniej zamieściłem.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Adams
-#
Posty: 851
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Filtry Foto

Post autor: Adams »

Z_photo pisze: 08 sty 2024, 11:59
Adams pisze: 08 sty 2024, 11:50 2.5 EV ? kurde, czytałem gdzieś o 1/3 ev i dlatego mnie to zainteresowało.
Korekta dla filtra 85, właściwego przy fotografowaniu na materiale zbalansowanym do światła 3500K w warunkach oświetlenia dziennego ok. 5500K, wynosi 2/3 EV - vide skan poradnika, który wcześniej zamieściłem.
Kurde , nie mogę znaleźć w sklepach tych filtrów.
Ostatnio zmieniony 08 sty 2024, 13:02 przez Adams, łącznie zmieniany 1 raz.
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Filtry Foto

Post autor: oKuba »

Adams pisze: 08 sty 2024, 12:53 A wiesz może jaka jest różnica pomiędzy tymi trzema rodzajami 85?
Przeciez zalaczyl nawet tabelke
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Filtry Foto

Post autor: Z_photo »

Adams pisze: 08 sty 2024, 12:53 A wiesz może jaka jest różnica pomiędzy tymi trzema rodzajami 85?
Każdy z tych filtrów przewidziany jest do fotografowania w warunkach oświetlenia dziennego, na materiałach zbalansowanych do światła sztucznego (żarowego) o innej temperaturze barwowej. W Twoim przypadku odpowiedni byłby filtr 85 bez dodatkowych oznaczeń literowych.
Załączniki
85.jpg
85.jpg (8.96 KiB) Przejrzano 291 razy
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
ODPOWIEDZ