Yashica 50mm 1,4 ML

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Yashica 50mm 1,4 ML

Post autor: miki11 »

J.A. pisze: 16 cze 2023, 12:22 Powłoki, akurat dość dobrze widać spadek kontrastu pod światło.
Dokładnie. U Rollei'a mamy linię Rollei (linia wiodąca) i Rolleinar (linia bardziej budżetowa). Chociaż taki Rolleinar MC 55/1.4 podobno jest bardzo dobry na filmie monochromatycznym. Ale to zasłyszana opinia od kolegi.
_________________
Łatwe nie cieszy
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Yashica 50mm 1,4 ML

Post autor: flonidan »

Robiłem pierwszy film na tym Yashica 1,4/50mm i powiem ,że obiektyw ostry,zdjęcia pod słońce jedynie delikatnie zmniejsza się kontrast ,bokeh taki sobie ale plastyka ciekawa.Będę na nim robił bo widzę ,że to niezły obiektyw.Z zeissa interesuje mnie szerokokątny Distagon.
jacek
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Yashica 50mm 1,4 ML

Post autor: miki11 »

Seria ML jest bardzo zacna.
_________________
Łatwe nie cieszy
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Yashica 50mm 1,4 ML

Post autor: Z_photo »

miki11 pisze: 12 sie 2023, 17:39 Seria ML jest bardzo zacna.
Zapewne tak jest, ale...
... miałem u siebie "na warstacie" Yashicę FX-3 Super znajomego z obiektywem ML 50 mm 1:1,9. Prosty ale bardzo wdzięczny aparat, tudzież obiektyw jak nowe, poza tym że okleiny korpusu i uszczelki tylnej ścianki trzeba było wymienić i rozwiązać problem zsuwającego się lustra (znany problem w Yashicach).
Przy okazji jednak zauważyłem mało klarowny obraz w celowniku, czego przyczyną była mgiełka na powierzchni którejś z soczewek przedniej grupy obiektywu. Pomyślałem że wyczyszczę i o ile nie było żadnego problemu z wymontowaniem frontowego członu (nie potrzeba do tego żadnych narzędzi), to niestety cała ta grupa jest nierozbieralna. No i nie wyczyściłem.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Yashica 50mm 1,4 ML

Post autor: miki11 »

No tak, często grzybki wcinają ten naturalny balsam, którym klejono na stałe soczewki. Ale sądziłem, że dotyczy to raczej starszych konstrukcji.
_________________
Łatwe nie cieszy
ODPOWIEDZ