Chemia do E6 diy

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PJF_
-#
Posty: 3
Rejestracja: 30 cze 2023, 23:33
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Chemia do E6 diy

Post autor: PJF_ »

Hej, przeszukałem całe forum i nie znalazłem tematu. Czy ma ktoś sprawdzony przepis na całą chemię do procesu odwracalnego E6? Pozdro :mrgreen:
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Chemia do E6 diy

Post autor: EE2 »

Obawiam się, że nic takiego nie znajdziesz niestety. Też interesuje się tematem i tak samo nic nie znalazłem :roll:
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
PJF_
-#
Posty: 3
Rejestracja: 30 cze 2023, 23:33
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Chemia do E6 diy

Post autor: PJF_ »

Szkoda, widziałem w innym poście że ktoś takowy posiadał ale nie wiadomo dlaczego nie chciał się nim podzielić :-/
Adams
-#
Posty: 851
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Chemia do E6 diy

Post autor: Adams »

1
Ostatnio zmieniony 31 lip 2023, 22:00 przez Adams, łącznie zmieniany 1 raz.
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Adams
-#
Posty: 851
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Chemia do E6 diy

Post autor: Adams »

Załączniki
Notes.png
Watkins Factor alternative E6 processing.png
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Chemia do E6 diy

Post autor: EE2 »

Adams, to tak nie do końca E6 bo w E6 nie ma zaświetlania wtórnego ale działać będzie :-)
Ja przetestowałem coś bardzo podobnego ale na gotowej chemii. Jako FD poszedł FD z mojego zestawu do cz-b odwrotek (W14 Fenal z dodatkiem Rodanku potasu) oczywiście niskotemperaturowo, czas przyjąłem jak dla cz-b odwrotek trochę go skracając. Dalej przerwanie i 2x płukanie w zwykłej wodzie, zaświetlanie na szpuli koreksu (białej) w garnku z jasnym wnętrzem wypełnionym wodą 2x po 3minuty (następnym razem wydłużę do 2x 10 jak w podanym przez Ciebie przepisie). Reszta chemii to zestaw do ECN-2 z allegro.
CD (oparty o CD3 więc akurat jak do E6 :-D) czas wydłużony o 2 kroki względem normalnego ECN-2, potem BL i FIX normalnie, płukanie w zwykłej wodzie na koniec w wodzie z fotonalem. Testy na przeterminowanych filmach do C41 (naświetlone w czasach świetności) wyszły obiecująco, jak przetestuje na filmie do diapozytywów to na pewno dam znać :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Adams
-#
Posty: 851
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Chemia do E6 diy

Post autor: Adams »

EE2 pisze: 31 lip 2023, 22:12 Adams, to tak nie do końca E6 bo w E6 nie ma zaświetlania wtórnego ale działać będzie :-)
Ja przetestowałem coś bardzo podobnego ale na gotowej chemii. Jako FD poszedł FD z mojego zestawu do cz-b odwrotek (W14 Fenal z dodatkiem Rodanku potasu) oczywiście niskotemperaturowo, czas przyjąłem jak dla cz-b odwrotek trochę go skracając. Dalej przerwanie i 2x płukanie w zwykłej wodzie, zaświetlanie na szpuli koreksu (białej) w garnku z jasnym wnętrzem wypełnionym wodą 2x po 3minuty (następnym razem wydłużę do 2x 10 jak w podanym przez Ciebie przepisie). Reszta chemii to zestaw do ECN-2 z allegro.
CD (oparty o CD3 więc akurat jak do E6 :-D) czas wydłużony o 2 kroki względem normalnego ECN-2, potem BL i FIX normalnie, płukanie w zwykłej wodzie na koniec w wodzie z fotonalem. Testy na przeterminowanych filmach do C41 (naświetlone w czasach świetności) wyszły obiecująco, jak przetestuje na filmie do diapozytywów to na pewno dam znać :-)
Powiadasz że w tym linku to nie E6?

Ja kupuje gotowca więc nie bardzo się w nią zagłębiam. Myślę że prędzej slajdów zabraknie :-(
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Chemia do E6 diy

Post autor: EE2 »

No nie tak do końca E6 bo w tym procesie nie ma zaświetlania wtórnego.
A co do braku slajdów - oby to nieprędko nastąpiło. Mam na myśli kolorowe slajdy, o cz-b nie mamy się co martwić bo można z powodzeniem zwykły negatyw cz-b wywołać na slajd (od jakiegoś czasu tak wywołuje Fomapana Classic 100 ASA).
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Chemia do E6 diy

Post autor: aka »

EE2 pisze: 31 lip 2023, 23:28 No nie tak do końca E6 bo w tym procesie nie ma zaświetlania wtórnego.
Prodes E-6 nie musi zawierać wtórnego naświetlania. Substancja zadymiająca z powodzeniem eliminuje tą upierdliwą czynność np. w Colortecu Tetenala.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Chemia do E6 diy

Post autor: EE2 »

No właśnie to napisałem - w E6 nie ma wtórnego zaświetlania :-)

P.S. Nie uważam tej czynności za upierdliwą :-) Trzeba tylko przygotować do tego odpowiedni przyrząd :-D
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Adams
-#
Posty: 851
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Chemia do E6 diy

Post autor: Adams »

EE2 pisze: 01 sie 2023, 08:29 No właśnie to napisałem - w E6 nie ma wtórnego zaświetlania :-)
W którym miejscu jest to zaświetlenie? Nie mogę znaleźć w tym linku?
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Chemia do E6 diy

Post autor: aka »

EE2 pisze: 01 sie 2023, 08:29 No właśnie to napisałem - w E6 nie ma wtórnego zaświetlania :-)
aka pisze: 01 sie 2023, 07:24 No nie tak do końca E6 bo w tym procesie nie ma zaświetlania wtórnego.
Pułapka składni ;-)
EE2 pisze: 01 sie 2023, 08:29 P.S. Nie uważam tej czynności za upierdliwą :-)
Jest upierdliwa, bez dwóch zdań.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Chemia do E6 diy

Post autor: EE2 »

Nie ma nic upierdliwego w tym :-)
Wrzucam szpulkę z filmem do gara z wodą i odpalam żarówkę Narva Nitraphot 250W :-)
Skontruowałem sobie do niej odpowiednią oprawę a więc obie ręce mam wolne :-)
Lubię ten etap wywoływania slajdów jakichkolwiek - można już zobaczyć obraz na filmie :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Chemia do E6 diy

Post autor: J.A. »

EE2 pisze: 01 sie 2023, 08:29 .S. Nie uważam tej czynności za upierdliwą Trzeba tylko przygotować do tego odpowiedni przyrząd
Wywołaj z zaświetlaniem wtórnym na raz 5 rolek, a najlepiej 6 120 w standardowym moltitanku 5
Przy cz-b odwrotce już dwie rolki to wyzwanie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Chemia do E6 diy

Post autor: EE2 »

Jeśli tylko będę miał koreks w którym to na raz pomieszczę to nie widzę żadnego problemu :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
ODPOWIEDZ