Pytanie do historyków - co to za negatyw?

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Pytanie do historyków - co to za negatyw?

Post autor: Big_Lynx »

Dzień Dobry

Po zmarłym pasjonacie. fotografii przekazano mi aparat ZENIT 11. Okazało się, że w środku jest negatyw. Nie bez trudu udało mi się go zwinąć do kasetki i ... zagadka. Kasetka nie ma żadnych oznaczeń. Jest po prostu czarma tak jak kasety do wielokrotnego użycia. Żadnych symboli na kasetce. Konstrukcyjnie przypomina coś w stylu ZSRR. Na rozbiegówce negatywu jest wyperforowany taki oto tekst: "C <dziurka><dziurka>0294". Tak naprawdę to nawet nie wiem czy jest to negatyw kolorowy czy B/W. Wyglada raczej na coś do koloru bo strona światłoczuła jest w kolorze beżu czy też mlecznego brązu. Strona druga ma kolor szary czy też szaro-brązowy. W swojej dość długiej "karierze" używałem masę różnych nośników, ale nigdy z czymś takim się nie spotkałem. Może jest tu ktoś ze znajomością tegoż dziwadztwa. Może to jest np. niskotemperaturowy negatyw ZSRR do koloru (odpowiednik ORWO z NRD)? Tak czy inaczej jakaś wskazówka co to jest i jak to wywołać byłaby mile widziana z wdzięcznością.

Tomek
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pytanie do historyków - co to za negatyw?

Post autor: J.A. »

zrób tego zdjęcie od strony podłoża. To może pomóc.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Pytanie do historyków - co to za negatyw?

Post autor: Big_Lynx »

Proszę bardzo
tempImageFqwkLg.gif
tempImage8MLZIy.gif
Fredrixxon
-#
Posty: 186
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

Pytanie do historyków - co to za negatyw?

Post autor: Fredrixxon »

Ha, podłączę się do pytania, bo miałem kiedyś w ręku podobnego dziada. Próbowałem po kodach kodaka coś pokminić, ale porażka generalnie, czyli ogólnie lipa.
_MG_3160m.jpg
_MG_3160m.jpg (51.99 KiB) Przejrzano 785 razy
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Pytanie do historyków - co to za negatyw?

Post autor: technik219 »

Na pewno radziecka błona barwna o czułości 50 GOST (ok. 50 ASA). Prawdopodobnie jest to slajd Свема ЦО-50Д (Cvetnaja обращаемая 50 GOST/ASA do światła dziennego). Produkowano jeszcze negatyw barwny ДС-4, również o czułości 50 GOST/ASA do światła dziennego. Bardziej stawiałbym na slajd, ponieważ robiłem na takich filmach i przypominam sobie, że miały takie właśnie końcówki.
Obawiam się, że obraz utajony na tym filmie jest już dalece zdegradowany i jeśli cokolwiek poza siwym dymem się ukaże to będzie cud. W czym to będzie wywołane to już nie ma znaczenia. Kolorów i tak nie będzie bo trudno o to było nawet na stosunkowo świeżych filmach (przeterminowanych tylko kilka lat, ale nie przechowywanych w lodówce). Świeże slajdy starannie naświetlone i obrobione dawały sensowne odwzorowanie barw, dla mnie bardziej naturalne niż zażółcone ORWO.
Procesy negatywowy i odwracalny były dla tych materiałów kompatybilne z odpowiednimi procesami ORWO a nawet niskotemperaturowej AGFY.
Ostatnio zmieniony 05 lip 2023, 20:13 przez technik219, łącznie zmieniany 1 raz.
Lux mea lex
Fredrixxon
-#
Posty: 186
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

Pytanie do historyków - co to za negatyw?

Post autor: Fredrixxon »

No i już jasne. Dzięki.

EDYTA:
Czy ostatnie cztery cyfry mogą oznaczać datę przydatności do spożycia?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Pytanie do historyków - co to za negatyw?

Post autor: Imperitus »

Fredrixxon pisze: 05 lip 2023, 20:01 Czy ostatnie cztery cyfry mogą oznaczać datę przydatności do spożycia?
To chyba raczej numery emulsji
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Pytanie do historyków - co to za negatyw?

Post autor: PPaweł »

No właśnie bardziej wygląda na datę. Tylko cztery cyfry i to akurat po lewej do 12, a po prawej w okolicach lat 90?
Fredrixxon
-#
Posty: 186
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

Pytanie do historyków - co to za negatyw?

Post autor: Fredrixxon »

Kojarzy się z datą, ale dwie sztuki to zbyt mała próbka, by coś mniemać, albo też i nie mniemać.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Pytanie do historyków - co to za negatyw?

Post autor: technik219 »

To są numery emulsji.
Lux mea lex
Fredrixxon
-#
Posty: 186
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

Pytanie do historyków - co to za negatyw?

Post autor: Fredrixxon »

Jak juz zaszliśmy tak daleko, to rozwalmy to do końca: te większe dziurki, przed pięćdziesiątką? slajd-negatyw, dzienne-sztuczne? Czy nic nie znaczą?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Pytanie do historyków - co to za negatyw?

Post autor: technik219 »

Na pewno coś znaczą. Przeszukałem cały rosyjski internet, nawet fora i oferty sprzedaży, i nic nie ma. Musiałbym się zalogować na jakieś forum i zapytać. Ktoś na pewno będzie wiedział. W pewnym momencie filmy ORWO też były znaczone dziurkami na rozbiegówce, ale to był inny system, bez czytelnych znaków i numeracji.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pytanie do historyków - co to za negatyw?

Post autor: J.A. »

No ja pamiętam, że były wprost opisane dziurkaczem typu UT18, UK17, NC19.
Natomiast filmy konfekcjonowane przez radzieckich miały charakterystycznie przycięty ogonek, jak te wyżej.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Pytanie do historyków - co to za negatyw?

Post autor: Big_Lynx »

technik219 pisze: 05 lip 2023, 19:58 W czym to będzie wywołane to już nie ma znaczenia. Kolorów i tak nie będzie bo trudno o to było nawet na stosunkowo świeżych filmach (przeterminowanych tylko kilka lat, ale nie przechowywanych w lodówce). Świeże slajdy starannie naświetlone i obrobione dawały sensowne odwzorowanie barw, dla mnie bardziej naturalne niż zażółcone ORWO.
Procesy negatywowy i odwracalny były dla tych materiałów kompatybilne z odpowiednimi procesami ORWO a nawet niskotemperaturowej AGFY.
technik219, Dziękuję za odpowiedź. Na upartego to pewnie bym nawet rozważył z odczynników chemię do ORWO ale zgadzam się, że sensu to zupełnie nie ma. Tym bardziej, że aparat w lodówce nie czekał. Czy ktoś próbował cross-wywołać takie "przeźrocza" bez odwracania po prostu w chemii B/W? Ma to w ogóle sens?
Fredrixxon
-#
Posty: 186
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

Pytanie do historyków - co to za negatyw?

Post autor: Fredrixxon »

Trudno to próbą nawet nazwać - po prostu wrzuciłem mojego do d23 na 10 minnut. Czarna noc na Zanzibarze.
ODPOWIEDZ