Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: miki11 »

EE2 pisze: 21 cze 2023, 22:32 po zmieszaniu z wodą powstał z tego kwas siarkowy i wodorotlenek sodu
Gdyby coś takiego powstało, natychmiast doszłoby do reakcji i otrzymałbyś siarczan sodu i wodę.
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: miki11 »

aka pisze: 22 cze 2023, 05:58 Za komuny zostałby sekretarzem lokalnego komitetu wiadomej partii
Niektórzy rodzą się dyrektorami i burmistrzami.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: technik219 »

EE2 pisze: 21 cze 2023, 22:32 po zmieszaniu z wodą powstał z tego kwas siarkowy i wodorotlenek sodu (chyba nic nie pokręciłem?)
Oj, pokręciłeś, pokręciłeś. Nic dziwnego, że Twój nauczyciel poszedł w politykę ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: EE2 »

technik219, miki11, tak coś czułem, że pokręciłem :-)
Dla mnie ważne jest to, że na podstawie receptury z książki złożyłem chemię do cz-b odwrotek, która działa należycie.
A jakie związki chemiczne z tego otrzymałem ma drugorzędne znaczenie. Wiem, że trzeba zachować ostrożność posługując się tym bo to trutka i to wystarcza :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: technik219 »

EE2 pisze: 22 cze 2023, 07:55 A jakie związki chemiczne z tego otrzymałem ma drugorzędne znaczenie
Jednak chyba lepiej wiedzieć co się otrzyma po zmieszaniu składników, niż nie wiedzieć. Nie wszystkie przepisy, które znajduje się w Internecie tworzone są przez fachmanów. Bardzo często zdarzają się pomyłki w nazewnictwie, a już literówka czy "czeski błąd" może sprawić, że stosując się bezmyślnie do przepisu otrzymamy coś zupełnie innego od zamierzonego. Onegdaj moja ciotka ugotowała gulasz według takiego gazetowego przepisu stosując się do niego toczka w toczkę i zamiast błysnąć towarzysko zaliczyła wtopę.
EE2 pisze: 22 cze 2023, 07:55 Wiem, że trzeba zachować ostrożność posługując się tym bo to trutka i to wystarcza
Nie demonizujmy. Są substancje wymagające szczególnej ostrożności, ale większość stosowanych do procesów fotograficznych odznacza się toksycznością porównywalną do zwykłego proszku do prania. Większość kategorycznych zaleceń ostrożności i toksyczności stosowanych substancji chemicznych (w fotografii) tworzonych jest na wyrost. Tak jak w tym żarcie, że kiedyś w instrukcjach obsługi samochodów podawano jak wymienić olej i wyregulować zawory, a teraz piszą tylko by nie pić elektrolitu z akumulatora. Wiem, że znowu rozpętam burzę, ale taka jest prawda: z pokolenia na pokolenie ludzkość debilnieje. W ciągu całej mojej praktyki fotograficznej używałem metolu, TSS, wodorotlenków, żelazicyjanków i innych - według obecnej nomenklatury - śmiertelnych trucizn, i żyję. Nie straciłem wzroku, ręki, zdolności płodzenia itp. Teraz każdą niemal substancję chemiczną traktuje się jak pręty paliwowe elektrowni jądrowej. Nie demonizujmy.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: EE2 »

To co opisujesz, że czym młodsze pokolenie tym gorzej to ja też widzę. Nie wszyscy ale spora część.
Co do fotograficznych trucizn to z tego co używam jedynie dwuchromian jest paskudny ale wystarczy tego nie zjeść, nie wciągnąć nosem i nie dotykać gołymi rękami i nic złego się nie stanie :-)
Przepisów na chemię fotograficzną znalezionych w internecie nie testowałem. Zestaw do odwrotek złożyłem wg receptur z książki Jana Piechury :-)

P.S. Wspomniałeś TSS - co do tej substancji opinie są podzielone. Jedni twierdzą, że potworna trucizna a inni, że tylko alergen. Jak to jest w rzeczywistości? Oczywiście nie mam na myśli spożywania tego tylko użytek fotolaboratoryjny.
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: technik219 »

EE2 pisze: 22 cze 2023, 09:11 TSS - co do tej substancji opinie są podzielone. Jedni twierdzą, że potworna trucizna a inni, że tylko alergen.
Więcej skuteczniejszych trucizn mamy na parapecie w doniczkach, że o ogródku za domem nie wspomnę ;-)
Lux mea lex
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: miki11 »

Jeżeli chcesz poznać absolutne podstawy chemii, powinieneś chwilkę poświęcić na lekturkę opowiadającą o typach reakcji chemicznych. Powyższa reakcja 2Na-OH + H2-SO4 -> Na2-SO4 + 2H20 to reakcja zobojętniania. Tutaj mamy modelowy przykład silnego wodorotlenku (zasady) i silnego kwasu, stąd reakcja będzie przebiegała zdecydowanie. Zauważ, że można policzyć ilość atomów każdego pierwiastka po lewej i po prawej stronie równania. Z lewej 2 atomy sodu i z prawej dwa. Po obu stronach masz jeden atom siarki, po dwa atomy tlenu i po cztery atomy wodoru. Chemia (na tym poziomie) jest bardzo logiczna i wręcz wciągająca. Dodatkowo możesz część reakcji sprawdzić w domowej praktyce. Zawsze pytałem młodych o równanie: Na-OH + H-Cl -> NaCl + H20. Wodorotlenek sodu (silna zasada) i silny kwas solny. W wyniku reakcji zobojętniania otrzymujemy chlorek sodu i wodę. No i właśnie: co to jest ten chlorek sodu, gdzie go można kupić? :-) Chemia jest ciekawa i praktyczna.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: EE2 »

Chlorek sodu to najzwyklejsza sól spożywcza :-)
Właśnie z obliczeń w chemii nigdy mocny nie byłem :roll:
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: miki11 »

EE2 pisze: 22 cze 2023, 10:17 Właśnie z obliczeń w chemii nigdy mocny nie byłem
Nie trafiłeś na dobrego nauczyciela.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: EE2 »

miki11 pisze:Nie trafiłeś na dobrego nauczyciela.
Akurat w gimnazjum nauczyciela miałem bardzo dobrego :-) W liceum było już kiepsko.
Poza tym to było tak dawno temu, że niewiele pamiętam :roll:
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: PPaweł »

EE2 pisze: 22 cze 2023, 10:53 Poza tym to było tak dawno temu
jak to mogło być dawno temu, jak piszesz, że '89 jesteś? :->
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: EE2 »

PPaweł pisze: 22 cze 2023, 11:48
EE2 pisze: 22 cze 2023, 10:53 Poza tym to było tak dawno temu
jak to mogło być dawno temu, jak piszesz, że '89 jesteś? :->
No dla mnie dawno :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: J.A. »

A tak odnośnie metaboranu sodu. Nie pojmuję po co koleś przygotowuje to wcześniej.
Wystarcz w przepisie w którym on występuje zastąpić:
1g metaboran sodu = boraks 4,55g + wodorotlenek sodu 0,95g.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: miki11 »

J.A. pisze: 25 cze 2023, 15:34 1g metaboran sodu = boraks 4,55g + wodorotlenek sodu 0,95g.
A to nie zmieni pH całego roztworu?
_________________
Łatwe nie cieszy
ODPOWIEDZ