D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: Vox »

J.A. pisze: 07 kwie 2023, 14:04
miki11 pisze: 07 kwie 2023, 13:28
zedi pisze: 07 kwie 2023, 12:45 warto dorzucić też wywojkę i utrwalacz w proszku do filmów w lodówce (około +3 do + 7 stopni)?
A posiadasz lodówkę tylko dla chemii, czy współdzielisz z artykułami żywnościowymi?
Ani w pierwszym, ani w drugim przypadku, nie trzyma się chemii w lodówce.
Nie mówiąc już o trzymaniu jej razem z filmami. Materiały światłoczułe powinny być przechowywane w miejscach, w których nie ma oparów chemicznych.
Jeżeli filmy przechowujemy w zamrażarce, a w części lodówkowej nic innego nie ma, to proszki można tam włożyć. Natomiast chemikalia w roztworach nie powinny być przechowywane w warunkach chłodniczych, bo roztwory często są przesycone i spadek temperatury spowoduje wykrystalizowanie się czegoś tam. Mi w nie ogrzewanej ciemni w ten sposób padł koncentrat pierwszego wywoływacza z zestawu do E-6. I żeby było weselej, już tego co się wykrystalizowało nie dało się z powrotem roztworzyć.
aka, jaki to problem to ja wiem. A Ty nie odpowiedziałeś na zadane pytanie. Przyjmij że w powyższym zapisie są 3 miejsca po dziesiętne, bo zapis dotyczy kursów walut.
Pewny w tym zapisie jest tylko 1000 i 1 000.
Agfa kiedyś,kiedyś informowała żeby nie trzymać Rodinalu w temperaturze poniżej 17C. To było dawno i dotyczyło Rodinalu.
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: oKuba »

J.A. pisze: 08 kwie 2023, 10:30 oKuba, wiesz, może, ale nie musi. Różnie to bywa z różnymi roztworami. A Rodinal to taka nazwa umowna dla pewnego rodzaju wywoływaczy opartych o ten sam reduktor. Ale poza tym reduktorem w nieznanej ilości, często te specyfiki bardzo się różnią.
Na temat innych rodinalo-pochodnych sie nie wypowiadam, gdyz nie stosuje a wiec i nie przechowuje. Adox wyraznie zaleca 8C do przechowywania koncentratu, ja przechowuje troche chlodniej bez problemow, ale czy w lodowce faktycznie panuje dokladnie 6C to tez nie jestem pewien, gdyz polegam na odczycie z wyswietlacza lodowki.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: J.A. »

Vox pisze: 08 kwie 2023, 10:40 Agfa kiedyś,kiedyś informowała żeby nie trzymać Rodinalu w temperaturze poniżej 17C. To było dawno i dotyczyło Rodinalu.
oKuba pisze: 08 kwie 2023, 12:18 Adox wyraznie zaleca 8C do przechowywania koncentratu
Tak to zostawię
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: miki11 »

oKuba pisze: 08 kwie 2023, 10:05 Adox zaleca do przechowywania koncentratow temperature 8C
I to powinno być respektowane, skoro producent jasno o tym pisze.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: J.A. »

Cytat z wcześniej podanego linku.
– Die Lagerbedingungen haben Einfluss. Beim Händler sollte sicher gestellt sein, dass die Chemie kühl und trocken gelagert wird. Ideal sind Temperaturen um die 8°C wo die Konzentrate noch nicht ausfallen sämtliche Reaktionen aber verlangsamt stattfinden. Auf keinen Fall dürfen hochgesättigte Lösungen sehr kalt gelagert werden. Kommt es zu Kristallbildungen aufgrund von zu niedrieger Temperatur fehlen der Lösung wichtige Puffersubstanzen und sie altert schneller oder kippt plötzlich ganz um.
Nie chcę być w niemieckim mądrzejszy od Kuby, ale w tym samym zdaniu Adox ostrzega przed przechowywaniem silnie stężonych koncentratów w niskich temperaturach.
Ja powyższy cytat rozumiem, że dotyczy on nie otwartych opakowań, a przechowywanie w 8 °C dotyczy sprzedawców detalicznych.
To by korespondowało z moją praktyką z koncentratami.
Znany zapewne przykład to Superfix Tetenala. To samo dotyczy części utrwalającej wybieielacza utrwalającego od zestawu E-6. Dopóki butelka jest fabrycznie zapieczętowana nic z koncentratem się nie dzieje. Po otwarciu dość szybko robi się brzydki śmierdzący osad.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: oKuba »

J.A., Zgadza sie. Jest ostrzezenie przed zbyt zimnym przechowywaniem koncentratow i zwiazanej z tym ich mozliwa krystalizacja. W kazdym razie moj lezakowany w lodowce Rodinal Adoxa nie wykazuje tendencji krystalizowania, ale tez nigdy nie lezakowalem go w jeszcze nizszych temperaturach.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: technik219 »

oKuba pisze: 08 kwie 2023, 10:05 gdyz moj napoczety Rodinal (Adoxa) przechowuje od lat w lodowce i nie wytracaja sie zadne krysztalki.
Widać Twój rodinal wedle nowej, ochrzczonej receptury (wiesz, że zmniejszono w nim zawartość reduktora i innych składników a podniesiono pH by zachować energię?). ORWO i Calbe krystalizowały do 1/3 pojemności butelki.
J.A. pisze: 08 kwie 2023, 10:30 A czy ja napisałem coś przeciwnego?
Ja tylko dodałem podstawę naukową. Zawsze to o 3 tysiące lat tradycji więcej, a to nie w kij dmuchał ;-)
Lux mea lex
zedi
-#
Posty: 56
Rejestracja: 01 gru 2018, 03:25
Lokalizacja: Szczecin

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: zedi »

Tak do domknięcia tematu - rozrobiłem kolejnego D76 na galon od Kodaka, wyszedł ładnie przejrzysty. Filmy w nim wywołane... też ładnie przejrzyste jakby z 5 EV brakowało....
Po googlowaniu wyszło na jaw - woda demineralizowana z stacji paliw (ozon i te sprawy)
Złożyłem D76 sam z składników, woda przegotowana, odstana. Delta 400 w 1:1 wywołana i gęstość filmu - w końcu OK! :)
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: Z_photo »

Używanie wody demineralizowanej/destylowanej do rozpuszczania wywoływacza to moim zdaniem przesada - szczególnie w przypadku wywoływaczy konfenkcjonowanych fabrycznie, w których składzie prawdopodobnie są środki typu sześciometafosforan sodowy (calgon), służące do zmiękczania wody.
Zwykła doda - o ile nadaje się do picia, to po przegotowaniu (w trakcie którego usuwany jest rozpuszczony w niej tlen) jest wystarczająco dobra do przygotowania wywoływacza.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: J.A. »

Całe lata używałem tylko wody z kranu.
Z_photo pisze: 24 kwie 2023, 22:22 Zwykła doda - o ile nadaje się do picia, to po przegotowaniu (w trakcie którego usuwany jest rozpuszczony w niej tlen) jest wystarczająco dobra do przygotowania wywoływacza.
Poza tlenem, przegotowanie powoduje dość znaczne zmiękczenie wody. Węglan wapnia odpowiedzialny za twardość wody, który jest w niej rozpuszczony, w trakcie gotowania (woda MUSI wrzeć) zmienia się w znany wszystkim kamień kotłowy. Trzeba tylko taką wodę odstawić na dobę i potem zlać z wierzchu to co dobre.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: rbit9n »

PPaweł pisze: 07 kwie 2023, 07:02 A to nie jest taka różnica, że 1:4 składa się z czterech części, z których jedna jest zaznaczona przed dwukropkiem, a 1+4 składa się z pięciu części, z których jedna jest przed plusem, a cztery za plusem?
można mówić o proporcji rozcieńczenia i proporcji stężenia. w naszym przypadku używamy tego zapisu do określenia stosunku rozcieńczenia, czyli 1:4 to 1 część roztworu zapasowego do 4 części rozpuszczalnika (rozcieńczalnika). natomiast w przypadku stosunku stężenia, zapis 1:4 oznacza 1 cz. r-ru zapasowego do 4 cz. gotowego roztworu.
aka pisze: 06 kwie 2023, 21:24 Kalka z angielskiego zapas=stock i na odwrót, pasuje do naszej praktyki jak wół do karety
terminu "roztwór zapasowy" używa (-ło?) się w praktyce laboratoryjnej na pewno od lat 60. - 70., także tego.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: Ozmin »

Ostatnio zrobiłem test wywoływacza D76-H, który sam składam. Miał 3 miesiące i był przechowywany w worku na mocz. Od niedawna testuję ten sposób przechowywania chemii do 2l. Pomimo, że wywoływacz nie miał dostępu do powietrza to jednak dość znacząco stracił na swojej mocy. W załączniku porównanie.
Z_photo pisze: 24 kwie 2023, 22:22 Używanie wody demineralizowanej/destylowanej do rozpuszczania wywoływacza to moim zdaniem przesada - szczególnie w przypadku wywoływaczy konfenkcjonowanych fabrycznie, w których składzie prawdopodobnie są środki typu sześciometafosforan sodowy (calgon), służące do zmiękczania wody.
Zwykła doda - o ile nadaje się do picia, to po przegotowaniu (w trakcie którego usuwany jest rozpuszczony w niej tlen) jest wystarczająco dobra do przygotowania wywoływacza.
W moim przypadku woda demineralizowana rozwiązała problem opisany przeze mnie w tym wątku: post140973.html#p140973
Załączniki
2023-05-12 19_42_40-Plotter for Windows - [Ilford HP5 Plus 135 D76-H 1+1 Printalyzer.pfc].png
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: aka »

Ozmin pisze: 12 maja 2023, 19:04 przechowywany w worku na mocz
Oryginalny sposób! W używanych czy świeżo z półki? A bardziej poważnie - wg mojej wiedzy to raczej taki worek trudno napełnić w sposób inny niż wynikający z jego przeznaczenia, więc jak sobie z tym poradziłeś?
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: Ozmin »

Mój autorski :-) https://allegro.pl/oferta/worek-do-zbio ... 1870419908 Napełnienie takiego woreczka cieczą i wyciśnięcie z niego powietrza to nie problem.
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: aka »

Ozmin pisze: 12 maja 2023, 19:42 Napełnienie takiego woreczka cieczą i wyciśnięcie z niego powietrza to nie problem.
Skoro tak twierdzisz. Użyty zgodnie z przeznaczeniem nie zawiera powietrza ani w czasie napełniania, ani po napełnieniu, nawet częściowym. Ile ten wężyk ma 5-6mm? Pomysłowość ludzka nie zna granic ;-)
ODPOWIEDZ