AGFA APX 100 ( termin ważności 2000r)- naświetlanie.

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Jarosh
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 sie 2012, 09:18
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie

AGFA APX 100 ( termin ważności 2000r)- naświetlanie.

Post autor: Jarosh »

Witajcie,
Otrzymałem niedawno 4 rolki filmu 120 AGFA APX 100 ( agfa z logiem w czerwonym rombie) z datą ważności która upłynęła w roku 2000r.
Moje pytanie brzmi:
- jakbyście naświetlali ( na 50/100/200 ?)
- jakbyście to wywołali ?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

AGFA APX 100 ( termin ważności 2000r)- naświetlanie.

Post autor: technik219 »

Miałem APX-y małoobrazkowe z datą 2005 (z drugiej ręki, więc warunki przechowywania nieznane), które naświetlałem i wywoływałem jak "książka każe". Niestety, zauważalna była utrata czułości i zadymienie. Tragedii nie było, ale zauważyć się dało. Dlatego, gdybym miał jeszcze takie filmy (tym bardziej z datą do 2000 roku), to traktowałbym je jak 50 ASA i wywoływał nominalnie. Jeśli chodzi o wywoływacze, to raczej nie użyłbym wywoływacza zawierającego fenidon, bo może powiększyć zadymienie. Świeże materiały to co innego, ale przeterminowane "nie lubieją" fenidonu. Użyłbym rodinalu 1:50 lub nawet 1:25 jeśli fotografowane sceny były mało kontrastowe. Dobry byłby też Atomal (A-49), stary i poczciwy Final (F-43) na metolu.
Lux mea lex
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Jerzy23 »

Jarosh pisze:Witajcie,
Otrzymałem niedawno 4 rolki filmu 120 AGFA APX 100 ( agfa z logiem w czerwonym rombie) z datą ważności która upłynęła w roku 2000r.
Moje pytanie brzmi:
- jakbyście naświetlali ( na 50/100/200 ?)
- jakbyście to wywołali ?

Postawiłbym te rolki APX100 na półce w pracowni, gdzie mam inne sentymentalne pamiątki podobnego typu jak np. Kodachrome.

A zdjęcia zrobiłbym na świeżych materiałach, sporo lepszych lub równie dobrych jak onegdaj był APX 100 ( np. Neopan 100 albo FP4+)
jerzywierzbicki.com
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

AGFA APX 100 ( termin ważności 2000r)- naświetlanie.

Post autor: technik219 »

Jerzy23 pisze: Postawiłbym te rolki APX100 na półce w pracowni,
Jak masz takie "pamiątki" to daj znać. Chętnie przytulę. Sentymentalny jestem bardzo ;-)
Lux mea lex
Jarosh
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 sie 2012, 09:18
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie

AGFA APX 100 ( termin ważności 2000r)- naświetlanie.

Post autor: Jarosh »

Jedną z pamiątek zechciałbym wykorzystać :D
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

AGFA APX 100 ( termin ważności 2000r)- naświetlanie.

Post autor: Jerzy23 »

A kilka mam, ale się nie pozbędę bom se moje sentymenty cenie :)

Oprócz Kodachromów, mam też fabrycznie zamkniętą butelkę Kodak Rapid Selenium toner oraz Technidolu, Polymax Fine Art FB, jakieś stare filmy Agfy itp.
jerzywierzbicki.com
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10070
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

AGFA APX 100 ( termin ważności 2000r)- naświetlanie.

Post autor: J.A. »

Jarosh pisze: Jedną z pamiątek zechciałbym wykorzystać :D
W celu?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Jarosh
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 sie 2012, 09:18
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie

AGFA APX 100 ( termin ważności 2000r)- naświetlanie.

Post autor: Jarosh »

J.A. pisze:
Jarosh pisze: Jedną z pamiątek zechciałbym wykorzystać :D
W celu?
W takim jakim zazwyczaj wykorzystuję filmy: naświetlić, wywołać, zeskanować/odbić :)
Głównie portretuję więc będą to portrety :)
Jerzy23 pisze: A kilka mam, ale się nie pozbędę bom se moje sentymenty cenie :)

Oprócz Kodachromów, mam też fabrycznie zamkniętą butelkę Kodak Rapid Selenium toner oraz Technidolu, Polymax Fine Art FB, jakieś stare filmy Agfy itp.
Nie wystarczyłoby Ci samo opakowanie :D ?
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

AGFA APX 100 ( termin ważności 2000r)- naświetlanie.

Post autor: Jerzy23 »

Nie wystarczyłoby :)
Pochodze jeszcze z tego pokolenia, które nie lubiło substytutów, pustych opakowań i zamienników. :)

Sens naświetlania APX100 przeterminowanego półtorej dekady uważam za mocno dyskusyjny. Zdaje się, ze inni tez zwracają na to uwage.

No chyba ze masz tego sporo i możesz sobie pozwolić np. na zrobienie jakiegoś spójnego cyklu zdjęć wykorzystując efekty jakie da ci nieprzewidywalny i przeterminowany materiał.
jerzywierzbicki.com
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

AGFA APX 100 ( termin ważności 2000r)- naświetlanie.

Post autor: technik219 »

Jerzy23 pisze: wykorzystując efekty jakie da ci nieprzewidywalny i przeterminowany materiał.
Nieprzewidywalna to może być Svema 64 albo stara Foma w czerwonych pudełkach ;-) APX nawet 15 lat po terminie jest jak najbardziej przewidywalna ;-)
Lux mea lex
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

AGFA APX 100 ( termin ważności 2000r)- naświetlanie.

Post autor: Jerzy23 »

Nawet jesli APX byl filmem znacznie bardziej przewidywalnym niz owczesna Foma to i tak z duzym prawdopodobienstwem mozna zalozyc, ze zdjecia zrobione na swiezym materiale beda technicznie lepsze ( brak zadymienia, mniejsze ziarno, stabilna czulosc i proces obrobki ).


No ale jak kto chce. Mozna naswietlac co sie komu podoba ;)
jerzywierzbicki.com
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10070
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

AGFA APX 100 ( termin ważności 2000r)- naświetlanie.

Post autor: J.A. »

Jarosh pisze: W takim jakim zazwyczaj wykorzystuję filmy: naświetlić, wywołać, zeskanować/odbić :)
Głównie portretuję więc będą to portrety :)
W takim razie, posłuchaj rady (dobrej) Jerzego. Naprawdę szkoda kadrów, czasu i zapału.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1043
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

AGFA APX 100 ( termin ważności 2000r)- naświetlanie.

Post autor: Henry »

Jarosh pisze: W takim jakim zazwyczaj wykorzystuję filmy: naświetlić, wywołać, zeskanować/odbić :)Głównie portretuję więc będą to portrety :)
Jeśli robisz portrety to się skup na modelach, a nie na śmiecio-efektach starych filmów. Ja wiem że teraz to niepopularne bo efekciarstwo rządzi... Ale nie mogę popierać tego by fotografii analogowa była synonimem bylejakości.
Jarosh
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 sie 2012, 09:18
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie

AGFA APX 100 ( termin ważności 2000r)- naświetlanie.

Post autor: Jarosh »

Henry pisze:
Jarosh pisze: W takim jakim zazwyczaj wykorzystuję filmy: naświetlić, wywołać, zeskanować/odbić :)Głównie portretuję więc będą to portrety :)
Jeśli robisz portrety to się skup na modelach, a nie na śmiecio-efektach starych filmów. Ja wiem że teraz to niepopularne bo efekciarstwo rządzi... Ale nie mogę popierać tego by fotografii analogowa była synonimem bylejakości.
Zgadzam się z Tobą w 110%. Dlatego też odnośnie "byle jakości" chciałem uzyskać jak najwięcej informacji jak najbardziej poprawnie naświetlić i wywołać owy materiał światłoczuły jakim jest otrzymana Agfa. Totalnie nie toleruje "trendu, mody?" jaki ma aktualnie miejsce gdzie film przeżywa renesans i staje się synonimem "hipsterstwa" ? Ludzie myślą, że jak robisz na "kliszy" to ma być niechlujnie, byle jak tak aby było "artystycznie"- irytuje mnie to więc doskonale rozumiem Cię Henry :)
J.A. pisze:
Jarosh pisze: W takim jakim zazwyczaj wykorzystuję filmy: naświetlić, wywołać, zeskanować/odbić :)
Głównie portretuję więc będą to portrety :)
W takim razie, posłuchaj rady (dobrej) Jerzego. Naprawdę szkoda kadrów, czasu i zapału.
Zaryzykuję :D
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1043
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

AGFA APX 100 ( termin ważności 2000r)- naświetlanie.

Post autor: Henry »

A jak tak to ok :-) W sumie jak jedna rolka nie wyjdzie to masz jeszcze trzy na półkę ;-)
ODPOWIEDZ