Czułość filmów

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

dr_feelgood pisze:
timor pisze:Moze mi ktos powiedziec, co oznacza ta emotikona (evil) przy temacie watku ?
"Diabelska dyskusja" ? ;-)
nie byłem zbytnio pocieszony niedoświetlonymi filmami...
:-) Racja, jak nie wychodzi, to nie ma powodów do uciechy.
Ale, z tego co wyszło, będziesz miał okazję, zrób parę skanów i pokaż, bo w sumie dobrze by było mieć jakieś wizualne pojęcie o tym, co robiłeś. Tereny do ciekawej fotografii widokowej masz dobre, tylko pozazdrościć, korzystaj z tego jak najbardziej.
Awatar użytkownika
dr_feelgood
-#
Posty: 42
Rejestracja: 28 kwie 2010, 15:07
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Post autor: dr_feelgood »

Bieszczady uwielbiam od dawna, jest tutaj cała masa miejsc do fotografowania. Są góry, jezioro, rzeki, strumyki, wodospady. Brakuje mi tylko takich starych drewnianych łódek jakie można spotkać na Mazurach lub w innych rejonach. Tutaj same plastikowe. Ostatnią drewnianą jaką robiłem, zmaściłem zupełnie negatyw i prawie nic z tego nie wyszło...

Ale dziś ponownie wróciłem z wycieczki z 13 klatkami wodospadów lub kaskad i jest to chyba pierwszy negatyw od dawna, na którym każda klatka wydaje sie byc prawidłowo naświetlona. No, moze ze dwie lekko przepalone ale z takich czarnych o wiele latwiej coś wyciągnąć. Nie wiem czy to zasługa tej dyskusji czy kolejnych prób ale efekt jest rewelacyjny. FP4+ dalej palę na 50 ISO, przy jasnych kamieniach, czasami dodatkowo zwiększając +1EV. Muszę popróbować jak to działa w prostszych warunkach i niższych czasach. Chociaż dziś kilka klatek robionych po 1/4 sek także wygląda całkiem nieźle.

Co do skanowania to czeka mnie dłuższa nasiadówka, bo będe miał ze 100 odbitek do wrzucenia na strone, bo narobiło sie trochę zaległości. Poza tym wolę skanowac odbitke bo zawsze jest troche lepiej dopracowana, a czasami można dorzucić sobie chmury czy ptaki pod powiększalnikiem.
Ostatnio zmieniony 03 maja 2011, 20:46 przez dr_feelgood, łącznie zmieniany 1 raz.
BIESZCZADZKA : GALERIA

http://www.rudak-galeria.com.pl
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

Hej, milo slyszec. Zeskanuj. Zeskanuj chociaz ze dwie i wrzuc tutaj,. jestem cho...nie ciekaw.
Awatar użytkownika
dr_feelgood
-#
Posty: 42
Rejestracja: 28 kwie 2010, 15:07
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Post autor: dr_feelgood »

zapomniałem dodać ze jeszcze nie mam skanera a zaległości powstały w wyniku popsucia starego. Szwankował od dłuższego czasu co mozna zobaczyc po różnych paskach na zdj na www :( Muszę się zaopatrzeć w jakiś niedrogi ale w miare dobry skaner, chociaż odbitki to praktycznie wszystkim można...
BIESZCZADZKA : GALERIA

http://www.rudak-galeria.com.pl
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

technik219 pisze:
junkers_ju-87 pisze:...dalej róbcie przypadkowe zdjęcia i marnujcie materiał.
Nie zmuszajmy kotka by jadł musztardę.
Ale kot właśnie się spytał jaką się je
ju_87
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

junkers_ju-87 pisze:Ale kot właśnie się spytał jaką się je
Może być, że każdy ma tam jakiś swój psychiczny limit marnowanych negatywów ?
piotrek_8558
-#
Posty: 27
Rejestracja: 11 lis 2014, 22:53

Czułość filmów

Post autor: piotrek_8558 »

technik219 pisze:
Ja stosuję "macanie" poprzez naświetlenie 6 pasków po 6 klatek i wywołanie każdego paska osobno w skoku co 2-4 minuty
Ale jak to dzielisz na kawałki potem w ciemni? Na czuja po ciemku??
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Czułość filmów

Post autor: technik219 »

piotrek_8558 pisze:
technik219 pisze:
Ja stosuję "macanie" poprzez naświetlenie 6 pasków po 6 klatek i wywołanie każdego paska osobno w skoku co 2-4 minuty
Ale jak to dzielisz na kawałki potem w ciemni? Na czuja po ciemku??
Tak dzielę jak na strzelnicy zawsze trafiam w "10": najpierw strzelam potem rysuję tarczę ;-)
Negatyw najpierw tnę na kawałki i dopiero potem naświetlam.
A przy okazji: niedługo minie 5 lat od napisania posta, a tu ktoś go jeszcze cytuje... :lol:
Lux mea lex
keck
-#
Posty: 72
Rejestracja: 03 sty 2015, 22:35
Lokalizacja: Złotoryja
Kontakt:

Czułość filmów

Post autor: keck »

złota szpachelka chyba się należy.....:)
ODPOWIEDZ