Może ktoś wie?

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Arturl
-#
Posty: 83
Rejestracja: 12 mar 2017, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Może ktoś wie?

Post autor: Arturl »

Vox pisze: 27 kwie 2023, 16:32 Może ktoś wie jak pozbyć się srebrnego błyszczącego nalotu który występuje od strony emulsji na starym
kilkudziesięcioletnim negatywie ? Nadmieniam że powtórne utrwalenie niczego nie poprawia w tej materii.
Nalot ten niestety powoduje istotne błędy przy kopiowaniu i przy dużych formatach wygląda nieciekawie.
Może ktoś coś wie? Kodak prezentuje przepis pod nazwą TC- 3 do czyszczenia rąk i kuwet z srebrnego nalotu
na bazie nadmanganianu potasu i kwasu siarkowego ale obawiam się że może on zbyt dokładnie wyczyścić
ten film również ze zdjęć. Może ktoś zna problem?\
Czy w świetle przechodzącym widzisz żółtawe plamy na tym negatywie?
Arturl
-#
Posty: 83
Rejestracja: 12 mar 2017, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Może ktoś wie?

Post autor: Arturl »

Czy w świetle przechodzącym widzisz żółtawe plamy na tym negatywie?
Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

Może ktoś wie?

Post autor: Vox »

Arturl pisze: 30 maja 2023, 08:24 Czy w świetle przechodzącym widzisz żółtawe plamy na tym negatywie?
Bardzo słabo widać, ale widać. Niestety o wiele bardziej widać to na powiększeniach. Wiadomo że żółty kolor wyraźnie działa
przede wszystkim na emulsje czułą na kolor niebieski a tam czuła jest warstwa kontrastowa na papierze typu Multigrade.
Stąd też wyraźniej widać defekt na negatywach z małym kontrastem.
Arturl
-#
Posty: 83
Rejestracja: 12 mar 2017, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Może ktoś wie?

Post autor: Arturl »

Żółte plamy sa efektem migracji jonów srebra na skutek zanieczyszczeń chemicznych, wyższej wilgotności lub nieodpowiedniej temperatury. Pogłówkuj skąd sa u Ciebie. Gdzie nie dopilnowałeś procesu...
Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

Może ktoś wie?

Post autor: Vox »

Te negatywy mają średnio po 70 lat i nie są moje. Ja dostałem je aby zrobić powiększenia z nich.
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Może ktoś wie?

Post autor: PPaweł »

Zwyczajna transmutacja srebra w złoto.
Arturl
-#
Posty: 83
Rejestracja: 12 mar 2017, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Może ktoś wie?

Post autor: Arturl »

Vox pisze: 30 maja 2023, 15:44 Te negatywy mają średnio po 70 lat i nie są moje. Ja dostałem je aby zrobić powiększenia z nich.
\



Osobiście bym nie ingerował w nie z kilku powodów. A jeśli juz to po wcześniejszych ustaleniach z właścicielem.
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Może ktoś wie?

Post autor: Z_photo »

Vox pisze: 30 maja 2023, 11:12
Bardzo słabo widać, ale widać. Niestety o wiele bardziej widać to na powiększeniach. Wiadomo że żółty kolor wyraźnie działa
przede wszystkim na emulsje czułą na kolor niebieski a tam czuła jest warstwa kontrastowa na papierze typu Multigrade.
Stąd też wyraźniej widać defekt na negatywach z małym kontrastem.
Na tym forum może to zostać odebrane jako niestosowne, ale może w przypadku takich negatywów lepszy efekt da ich zeskanowanie i wydrukowanie - po ewentualnej obróbce mającej na celu wyeliminowanie lub zredukowanie artefaktów. Robiłem tak wielokrotnie z powierzonymi negatywami - końcowy efekt był zaskakujący (in plus) dla odbiorców.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Arturl
-#
Posty: 83
Rejestracja: 12 mar 2017, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Może ktoś wie?

Post autor: Arturl »

Zbyszku, to jest rozwiązanie. Niestety, ja tego nie stosuję z banalnego powodu - jestem "analogowy".

Kolego Vox. Nawet jeśli uda się Tobie usunąć defekt, to nie ma gwarancji, że to nie powróci.
pozdrawiam,
A.
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Może ktoś wie?

Post autor: PPaweł »

A jakby tak po prostu nie robić na multigrade?
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Może ktoś wie?

Post autor: aka »

Arturl pisze: 01 cze 2023, 15:24 Niestety, ja tego nie stosuję z banalnego powodu - jestem "analogowy".
No ale to nie Ty masz problem tylko Vox ;-)
Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

Może ktoś wie?

Post autor: Vox »

Panowie, wszyscy macie po trochę racji. Ja kopiuję te "wiekowe negatywy", wszak nie wszystkie są ozdobione tym szczególnym srebrem. Jednocześnie robię próby ich naprawy. Metoda z zakwaszonym utrwalaczem kwaskiem
cytrynowym daje pewne rezultaty chociaż wymaga to dość intensywnego "czochrania". Metoda z węglanem sodu
na razie nie bardzo mi wychodzi. Chyba lepiej byłoby to robić na szkle. Moje negatywy to wszystko mały obrazek,
a to wymaga szczególnej ostrożności. Może z czasem dojdę do wprawy.
PPaweł pisze: 01 cze 2023, 17:32 A jakby tak po prostu nie robić na multigrade?

Domyślam się że chodzi o to by "odbijać " zdjęcia na papierach stałogradacyjnych. Niestety papiery stałogradacyjne
uczulone są głównie na niebieskie światło i w związku z tym żółte plamy uwidocznią się nie gorzej jak na multigradzie.
Potrzebny byłby papier z emulsją czułą na zieleń lub czerwień ale takich nie ma. Swego czasu był polski Pancobrom
o rozszerzonym uczuleniu i na nim można by uzyskać lepszy rezultat. Na razie będę kombinował po staremu.
Arturl
-#
Posty: 83
Rejestracja: 12 mar 2017, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Może ktoś wie?

Post autor: Arturl »

Kolego Vox, moim zdaniem robisz duży błąd. Praca nad starymi negatywami to nie testy. One wymagaja konkretnego zastosowania konkretnych "chemikaliów"a nie "domowych środków". To TYLKO rada z mojej strony, nie ocena. Oczywiście kibicuję, by Tobie udało się nie zepsuć powierzonych negatywów.
Zastosowane przez Ciebie "chemikalia" będą wymagały później wypłukania i sprawdzenia odczynnikiem na np. wypłukanie po węglanie sodu.
Tyle w dużym skrócie.
Powodzenia.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Może ktoś wie?

Post autor: Imperitus »

Znalazłem jeszcze jeden ciekawy materiał, tym razem o stosowaniu par jodu do usuwania wysrebrzeń.
https://resources.culturalheritage.org/ ... _Bisi.html
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Może ktoś wie?

Post autor: Imperitus »

"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ