Żywotność Tetenala i jego alternatywy

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

piostan
-#
Posty: 2
Rejestracja: 02 maja 2023, 09:58

Żywotność Tetenala i jego alternatywy

Post autor: piostan »

Serwus.
Z różnorakich powodów tempo hobbystycznego wykorzystywania rolek przekuwa się średnio 6-8 szt/rok, a odkąd cena za rolkę wychodzi powyżej 50 zł/szt nawet i mniej. Dotychczas sam wołałem (kolorowe) negatywy przy użycia kita Tetenala, jednak również i jego cena ugięła się pod falą podwyżek. Czy jest jakaś jego tańsza alternatywa, np. kompletowanie osobnych komponentów będzie dużo bardziej ekonomiczne?

Druga kwestia o którą chciałbym zapytać to żywotność koncentratów z tego kita i ewentualne jego wydłużenie. Przy moim przerobie, nim zwietrzeje - przy dobrych wiatrach - wykorzystam go może w połowie jego możliwości, a wyczytałem w innym wątku, że Protectanem Tetenala można wydłużyć żywotność kąpieli, czy to samo tyczy się koncentratów? Co z ewentualnym mrożeniem koncentratów? Ma to jakikolwiek sens? Rozchodzi mi się o niechęć do marnowania chemii, czy też jej całkowitym wykorzystaniu.

Za wszelkie odpowiedzi serdecznie dziękuję.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Żywotność Tetenala i jego alternatywy

Post autor: miki11 »

Jakiego filmu/filmów używasz?
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Żywotność Tetenala i jego alternatywy

Post autor: J.A. »

piostan pisze: 03 maja 2023, 12:26 Druga kwestia o którą chciałbym zapytać to żywotność koncentratów z tego kita i ewentualne jego wydłużenie. Przy moim przerobie, nim zwietrzeje - przy dobrych wiatrach - wykorzystam go może w połowie jego możliwości, a wyczytałem w innym wątku, że Protectanem Tetenala można wydłużyć żywotność kąpieli, czy to samo tyczy się koncentratów?
Raczej zabezpieczyć przed utlenieniem. Ale tak, koncentraty też trzeba gazować i nie żałować gazu.
piostan pisze: 03 maja 2023, 12:26Co z ewentualnym mrożeniem koncentratów? Ma to jakikolwiek sens? Rozchodzi mi się o niechęć do marnowania chemii, czy też jej całkowitym wykorzystaniu.
Absolutnie chemii nie mrozimy. Znaczy, gdyby dało się zamrozić bez fazy schładzania do kilku stopni, a potem w podobny sposób rozmrozić, to pewnie miałoby to sens. Ale zanim zamarznie, to ostygnie, w wielu koncentratach wytrąci się nadmiar składników, których nie da się ponownie rozpuścić.
Obejściem tego problemu jest mrożenie, ale naświetlonych filmów i czekanie, aż się uzbiera odpowiednia ilość.
Innej drogi nie ma.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
piostan
-#
Posty: 2
Rejestracja: 02 maja 2023, 09:58

Żywotność Tetenala i jego alternatywy

Post autor: piostan »

miki11 pisze: 03 maja 2023, 12:49 Jakiego filmu/filmów używasz?

Ostatnimi czasy najczęściej przewija się Kodak ProImage 100.

J.A. pisze: 03 maja 2023, 13:03Raczej zabezpieczyć przed utlenieniem. Ale tak, koncentraty też trzeba gazować i nie żałować gazu.
A z empirycznego doświadczenia o ile taki zabieg wydłuża — nazwijmy to „świeżość” koncentratów?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Żywotność Tetenala i jego alternatywy

Post autor: J.A. »

piostan pisze: 04 maja 2023, 09:01 A z empirycznego doświadczenia o ile taki zabieg wydłuża
Nie wiem, gazuję chemię odkąd pamiętam. A i nigdy nie stoi na tyle długo, by empirycznie sprawdzić.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ