Wyznaczenie "prawdziwej" czułości negatywu (Legacy

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

dadan_mafak pisze:
figureliusz pisze:Nie zrobiłem SCN pod powiększalnikiem, ale gołym okiem na negatywie widzę klin coraz jaśniejszych klatek, z których ta na -5ev jest wyraźnie różna od przerwy między klatkami.szarą kartę inwestować nie mogę ;)
no chyba zartujesz? na oko to mozna...krajobraz ogladac :)
musisz zrobic pod powiekszalnikiem...ewentualnie pomierzyc densytometrem (zakladajac, ze bedziesz wiedzial jakie gestosci beda dobre)

szara karta nie musi byc oryginal ale musi byc szara i koniecznie matowa. zadne tablice nie sa potrzebne.
dadan Mafak , jesteś fotograf teoretyk który robi prawie dobre negatywy i tylko się wymądrza na forum mając się za wszystko najlepiej wiedzącego , przytaczasz kilogramy teorii zamiast samemu zrobić dokładny test i go poddać analizie.

I nie czepiaj sie zwrotów ktore użyłem , z niczego się nie wycofuje.
I nie baw się w politykę ,
Tu nie miejsce na mącenie , teraz ci się nie podoba odpowiedź z Adoxa , to co oni też się nie znają ?
jestes smieszny .


Wyśmiałeś mnie że 2% odchyłka w wołaniu negatywu nie robi różnicy.
A ja twierdzę że wołając ADOX CHS 100 w Ultrafinie ( sposób podałem we wcześniejszych postach) przy 2 % zmianie czasu wołania jest wyraźna różnica w efekcie.

Pierwszy test wykonalem na 3 negatywach wołanych każdy w czasie 7:10 sek ( nie wiem czy wcześniej nie podałem 7:15) drugi 7:18 i trzeci 7:26 czyli różnica po 8 sekund.

Zamiast gdybać i bajdurzyć i wyśmiewać się poszedłem do ciemni i powtórzyłem test pierwszych 2 negatywów.
Efekt wyszkolonym okiem widać wyraźnie.
Ale ocena optyczna jest mało wiarygodna.

Wsadziłem je do powiększalnika i dokonałem pomiaru czasu światłomierzem cyfrowym tego samego punktu .

przy negatywie wołanym w czasie 7:10 sek światłomierz dla wybranego punktu podał mi czas 10,4 sekundy.

przy negatywie wołanym w czasie 7:18 sek światłomierz dla wybranego punktu podał mi czas 12,8 sek sekundy.

Przy stałym czasie wywoływania pozytywu naświetlając go z tych negatywów tym samym czasem otrzymam dwa różne wyniki

Trzeciego negatywu wołanego na 7:26 już nie robiłem powtórnie , szkoda czasu.
Ten prosty test pokazał dokładnie wynik.

Ja w przeciwieństwie do ciebie jestem amatorem fotografii , wprawdzie od ponad 30 lat ale jestem amatorem i ciągle się uczę , dlatego nie czytam ton książek i nie teoretyzuję jak ty tylko doświadczalnie sprawdzam każdy element procesu który wydaje mi się nie być pewnym wyniku.
Zarówno w pracy jak i w mojej ciemni .
Jako amator stale się uczę a ty stale pouczasz innych ,
zamiast zastanowić się nad opiniami innych i rozważyć oraz sprawdzić je samemu.
No ale jako wszystkowiedzący , etap nauki masz już za sobą.

Skoro dla ciebie taka różnica w efekcie finalnym jest nie istotne to znaczy że twoje prace są teoretycznie dobre a praktycznie przeciętne .

Możesz mi zarzucać głupoty , ale to jest jedyne co potrafisz zrobić .

Ja staram się robić jak najlepsze negatywy jak potrafię , być może , albo na pewno dało by się je zrobić jeszcze lepiej , ale stale dążę do perfekcji , ty już ją osiągnąłeś w pouczaniu , ale w fotografii raczej jeszcze nie.

Jak ktoś będzie w Świnoujściu i chciał się przekonać naocznie
jak to wygląda i jaka jest różnica to zapraszam.
ju_87
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

JaZ99 pisze:
junkers_ju-87 pisze: Ale zgodnie z powiedzeniem zaufanie jest dobre kontrola jest lepsza , zadzwoniłem do firmy Fotoimpex , kto wie co to za firma to wie że to Adox.
Opisałem przypadek podałem czasy i parametry i zadałem pytanie czy 2 % odchyłki od czasu +/- mogą prowadzić do różnic w wyniku wywołania.
Pytałem o ADOX CHS 100 jako negatyw cięty .

Odpowiedź była twierdząca , odchyłka na poziomie +/- 2% od czasu 7minut 18 sek , może doprowadzić do uzyskania negatywy nie dowołanego i przewołanego..
Z zastrzeżeniem że określenie niedowołany itp jest okreśłeniem subiektywnym a różnice optycznie minimalne do określenia , ale wymiernie różniące się po dokonaniu pomiaru sprzętem.
Jak dla mnie ta odpowiedź oznacza dokładnie to, co już wcześniej pisałem: różnica 2% czasu będzie mierzalna, ale nie do zobaczenia gołym okiem, a więc w praktyce bez znaczenia.

Myślę, że bardzo pomocne byłoby, gdybyś wrzucił dwa skany negatywu, najlepiej zeskanowane liniowo (gamma=1.0) i jako pozytyw, wtedy i my moglibyśmy zobaczyć, o czym piszesz.
Sorry , wiem że jest taki trend aby robić analogowo negatywy a potem je skanować,
Niema skanera i nie widzę potrzeby jego posiadania .
Oglądanie zdjęć w kompie nie sprawia mi przyjemności.
na co dzień zbyt dużo czasu spędzam zawodowo przy komputerze żeby jeszcze w wolnych chwilach , zajmując się swoim hobby siadać do tego cholerstwa.
U mnie od negatywu do pozytywu wszytko idzie analogowo.
jedyna cyfra jaką przy tym używam to światłomierz powiększalnikowy.
ju_87
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

skonczylem dyskusje definitywnie. jestes po prostu tepy. i te wypociny powyzej to wlasnie teoretyzowanie poczatkujacego. nie tylko ja zwrocilem Ci uwage, ze pieprzysz bzdury, inni zrobili to w lagodniejszej formie.
zakladajac, ze twoj test jest poprawny to wiesz jaka jest miedzy nimi roznica? zadna...wrecz zerowa. ale do tego trzeba siedziec w ciemni a nie na forum lansowac sie na krola teorii.
kto chce niech Ci wierzy, mi aktualnie to wisi - ludzie wnioski wyciagna sami.
nie wypowiadaj sie o poziomie mojej pracy i moim doswiadczeniu. poziom twoich madrosci pozwala mi ocenic, ze cala twoja wiedza i doswiadczenie zmiescilyby sie pod moim paznokciem. wiec nie tobie oceniac...


bez odbioru, mozesz nadawac dalej.
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

dadan_mafak pisze:skonczylem dyskusje definitywnie. jestes po prostu tepy. i te wypociny powyzej to wlasnie teoretyzowanie poczatkujacego. nie tylko ja zwrocilem Ci uwage, ze pieprzysz bzdury, inni zrobili to w lagodniejszej formie.
zakladajac, ze twoj test jest poprawny to wiesz jaka jest miedzy nimi roznica? zadna...wrecz zerowa. ale do tego trzeba siedziec w ciemni a nie na forum lansowac sie na krola teorii.
kto chce niech Ci wierzy, mi aktualnie to wisi - ludzie wnioski wyciagna sami.
nie wypowiadaj sie o poziomie mojej pracy i moim doswiadczeniu. poziom twoich madrosci pozwala mi ocenic, ze cala twoja wiedza i doswiadczenie zmiescilyby sie pod moim paznokciem. wiec nie tobie oceniac...


bez odbioru, mozesz nadawac dalej.
Bardzo " elegancka " odpowiedź , niestety nie merytoryczna jak zawsze..

Przedstawione przeze mnie wyniki to fakty.
z faktami się nie dyskutuje,

I nie tobie oceniać mój poziom , zwłaszcza że nie byłeś w stanie udzielić rzeczowej , popartej testem odpowiedzi.

Na drugi raz , z kimkolwiek prowadzisz dysput , to pokaż odrobinę kultury , bo chamstwo wychodzi z ciebie na każdym kroku..
A ja tępię chamstwo .. I wszystko mi jedno czy admin mnie zbanuje czy nie.
ju_87
janusz1
-#
Posty: 48
Rejestracja: 10 kwie 2008, 11:00

Post autor: janusz1 »

Koledzy, zróbcie tak jak ja dzisiaj zrobiłem.
Korzystając z wolnego dnia wziąłem aparat i poszedłem na kilkugodzinny górski spacer po mrozie. Przy okazji zrobiłem cały film 120.
Żeby wypocić wszystkie negatywne emocje dobrze jest wziąć jak najcięższy aparat z kompletem szkieł (w moim wypadku wystarczyła Mamiya RB67), pójść w teren i "trzasnąć" kilka klatek korzystając z ładnej pogody.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Jeszcze jedna wycieczka osobista i posypią się ostrzeżenia. Albo zacznę Mamiya RB janusza1 w was rzucać. Mam taką katapultę, że i do Świnoujścia, i do Międzyrzecza taki kloc doleci. Ileż można?
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1042
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

praktis pisze:y piszesz, że przy kalibracji ustawiasz ostrość tak, żeby widoczna była faktura fotografowanej sceny, inni zaś zalecają ustawić na nieskończoność. Rozumie, że nie jest to jakiś bezwzględny warunek przy kalibracji?
Tak jak JaZ99 wytłumaczył - obiektyw na nieskończoność żeby nie bawić się w korekcje (oczywiście trzeba o nich pamiętach bo potem będziemy robić też zdjęcia z bliska). Tyle że ja zazwyczaj fotografuję duże powierzchnie z większej odległości i lekka fakturka wyłazi (nie musi być przecież ostra; w dodatku staram się robić na większych przysłonach i regulować naświetlenie czasem - przynajmniej naświetlając cienie). Tu trzeba tylko uważać żeby fakturka była delikatna - jak będzie zbyt kontrastowa to potem ciężko porównywać bo różnice nie są tak wyraźne.
Awatar użytkownika
praktis
-#
Posty: 129
Rejestracja: 12 wrz 2010, 16:24
Lokalizacja: pińczów
Kontakt:

Post autor: praktis »

Już rozumie
Henry ostatnie pytanie bo w końcu puszczą ci nerwy :-D
Czytałem twoją pracę "Naświetlaj na cienie wywołuj na światła". Wszystko fajnie napisane, ale mój światłomierz nie pokazuje wartości ev. Jest jakiś prosty sposób jak odczytać ze światłomierza jakie wartości ev ma scena którą mierzę ?
Awatar użytkownika
zby
-#
Posty: 42
Rejestracja: 24 cze 2007, 22:43
Lokalizacja: www.kordys.pl
Kontakt:

Post autor: zby »

@praktis: tabela - jak się okazuje - niezależna od czułości. Za wprowadzenie w bład przepraszam !
Załączniki
Screen shot 2011-02-25 at 23.06.54.jpg
Ostatnio zmieniony 27 lut 2011, 21:36 przez zby, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
praktis
-#
Posty: 129
Rejestracja: 12 wrz 2010, 16:24
Lokalizacja: pińczów
Kontakt:

Post autor: praktis »

Piękne dzięki
Oprawię w ramki
Marek Marecki
-#
Posty: 81
Rejestracja: 22 paź 2010, 19:24
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Marek Marecki »

Ta tabelka jest rozpisana dla iso 100, czy innej czułości?
Awatar użytkownika
zby
-#
Posty: 42
Rejestracja: 24 cze 2007, 22:43
Lokalizacja: www.kordys.pl
Kontakt:

Post autor: zby »

yep, iso 100 - błąd, patrz opis tabeli.
Ostatnio zmieniony 27 lut 2011, 21:37 przez zby, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
praktis
-#
Posty: 129
Rejestracja: 12 wrz 2010, 16:24
Lokalizacja: pińczów
Kontakt:

Post autor: praktis »

A czy da się ją jakoś przełożyć na inne czułości?
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

praktis pisze:A czy da się ją jakoś przełożyć na inne czułości?
Przecież wartość EV NIE ZALEŻY od czułości. To tylko sposób opisania jedną liczbą kombinacji przesłona - czas naświetlania.

Światłomierz dla tej samej sceny poda jedną wartość EV dla iso 100 i inną dla iso 400.
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

Czolem JaZ99,

czy moglbys wyjasnic, co kryje sie za Twoja figura retoryczna? Przeciez trzecie zdanie przeczy pierwszemu.
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
ODPOWIEDZ