Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PZO-FOTON
-#
Posty: 56
Rejestracja: 16 kwie 2020, 10:18

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: PZO-FOTON »

oki
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: 4Rider »

Dobra wysilę się:

Ilford ID-68 na 1 litr

siarczyn sodu 85g
hydrichinon 5g
boraks - czteroboran sodu 7g
fenidon 0,13g
kwas borowy 2g
bromek potasu 1g


Stosować czasy Microphenu.

i jeszcze publikowana tu wielokrotnie bardzo przydatna tabela przeliczników czasu do temperatury, by się nie pier.... z 20*C ;-) :
DEV TIME.pdf
(13.19 KiB) Pobrany 149 razy

a składniki wywoływacza kupuję tu (no ostatnio trochę podrożało - ale na długo wystarcza i sprawdzone, czyste) :

https://allegro.pl/uzytkownik/chemdream ... i-1-3-0318

Wagę kup z dokładnością do 0,01 g -
ja mam taką - też widzę że podrożała -

https://allegro.pl/oferta/waga-jubilers ... 7460917385

ale bardzo dobra i nadal tania w porównaniu do innych i niezawodna - mam 2 lata i działa idealnie
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
PZO-FOTON
-#
Posty: 56
Rejestracja: 16 kwie 2020, 10:18

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: PZO-FOTON »

"No przecież mówiłem - uniwersalny.
Znajdź tu sobie na forum formule na ID-68 (czasy jak mikrophenu) - sam składam od prawie dwóch lat - technik polecił - i dla mnie nie ma lepszego wywoływacza do filmów - składniki na 11 litrów wychodzą około 100 złotych - co daje na 1 film poniżej 1 złoty.
Jak nie znajdziesz to później z komputera podam ci formle - ale jest tu na forum na bank."
W marę możliwości proszę o przesłanie, muszę się określić czy ten czy poprzedni zestaw z poprzedniego tematu.
właśnie u tego sprzedawcy chcę kupić odczynniki bo "warchem" ma jeszcze raz drożej.
Wagę mam odwarznikową labolatoryjną z dokładnością do kilku nastu miligramów.
PZO-FOTON
-#
Posty: 56
Rejestracja: 16 kwie 2020, 10:18

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: PZO-FOTON »

pierwsza część niaktualna
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: 4Rider »

PZO-FOTON pisze: 24 kwie 2020, 12:14 W marę możliwości proszę o przesłanie,
poszło wszystko powyżej - sprawdzona formuła od technik219 8-)

wszystkie czasy tu (wybierz tylko film):

https://www.digitaltruth.com/devchart.p ... imeUnits=D
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: Imperitus »

PZO-FOTON, ale zdajesz sobie sprawę że to receptura Ilforda, a nie Fotonu? :-P
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 24 kwie 2020, 12:44 PZO-FOTON, ale zdajesz sobie sprawę że to receptura Ilforda, a nie Fotonu? :-P
No Ilforda [wskazuje nazwa IlforD-68]- do papieru receptura Fotonu też może być zbyt archaiczna co do nowoczesnego papieru, ale Fenal [W-14] dobrze daje sobie radę (Foma nadal chyba go produkuje), W-1 nie znam z doświadczenia...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
PZO-FOTON
-#
Posty: 56
Rejestracja: 16 kwie 2020, 10:18

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: PZO-FOTON »

"PZO-FOTON, ale zdajesz sobie sprawę że to receptura Ilforda, a nie Fotonu? "
niestety tak, ale chyba zostanę przy tym z poprzedniego tematu. coś się stanie jak wywołam ten tantal lub fomaspeed w W-23?
PZO-FOTON
-#
Posty: 56
Rejestracja: 16 kwie 2020, 10:18

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: PZO-FOTON »

Dla fomy mam już czas wywołania a dla tantal ile potrzeba w W-23?
tak mniej więcej orientacyjnie no chyba że ktoś wie to dokładnie ile
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: Imperitus »

PZO-FOTON, nie wiem ile razy będziemy to tu jeszcze powtarzać, w wywoływaczu pozytywowym papier zawsze wywołuje się 60-90 sekund, z pewnymi wyjątkami ale taki jest standard. Wywołujesz zawsze tak samo długo i jedynie czasem naświetlania regulujesz zaczernienie.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
PZO-FOTON
-#
Posty: 56
Rejestracja: 16 kwie 2020, 10:18

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: PZO-FOTON »

ok, trzeba było ta od razu. aż se wydrukuje ten post
dzięki
PZO-FOTON
-#
Posty: 56
Rejestracja: 16 kwie 2020, 10:18

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: PZO-FOTON »

nie ma więcej pytań
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: Imperitus »

Co do negatywów- Foma 400 pięknie się udaje w ID-68, 4Rider, dobrze Ci doradził. Fenal (W14) od Fomy też jest robiony na polskich recepturach, to pewny i trwały wywoływacz do papieru. Najlepiej będzie jak zaczniesz właśnie od niego
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
PZO-FOTON
-#
Posty: 56
Rejestracja: 16 kwie 2020, 10:18

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: PZO-FOTON »

oki
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: technik219 »

Imperitus pisze: 24 kwie 2020, 12:44 PZO-FOTON, ale zdajesz sobie sprawę że to receptura Ilforda, a nie Fotonu? :-P
Otóż nie do końca. W przepisach FOTONU jest wywoływacz o bliźniaczym składzie jak ID-68PQ. W tej chwili nie mam pod ręką książeczki z recepturami Fotonu, ale wiem, że jest. Zresztą trudno wskazać w recepturach roztworów fotograficznych Fotonu wywoływacz o składzie oryginalnym, opracowanym przez inżynierów Fotonu. Jest tak, że odpowiednik każdego wywoływacza podawanego jako oryginalna receptura polska znajduje się w przepisach Agfy, Kodaka czy innego wytwórcy. I żeby było jeszcze śmieszniej nikt nie wie, która receptura była opracowana wcześniej. Nawet ten poczciwy Hydrofen jest modyfikacją (zamiana metolu na fenidon) wywoływacza Agfy i potem ORWO, Tak więc nie upierałbym się akurat w tym przypadku przy rodzimych wywoływaczach ( i innych roztworach) opracowanych przez Foton, bo obawiam się że takich nie ma.
Lux mea lex
ODPOWIEDZ