Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PZO-FOTON
-#
Posty: 56
Rejestracja: 16 kwie 2020, 10:18

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: PZO-FOTON »

Dzień dobry,
chciałbym się dowiedzieć ile potrzeba czasu na wywołanie papieru fomaspeed normalny w wywoływaczy FOTON W1 i
ile czasu filmu Fomapan classic 100 iso w tym samym wywoływaczu.
ile naświetlać ten papier? (mam powiększalnik PZO Beta nowa).
ile można wywołać maksymalnie rolek filmu i ile papierów w W1?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: 4Rider »

Jak już pisałem w PW czas naświetlania zależy od powiększenia i użytej przysłony.
Wypadało by zdobić próbki - przy Beta powiększenia max przy obiektywie 50 mm będą pewnie w okolicy 18x24, a może nawet 13x18.
Co do próbek to dobry średni czas przy powiększeniach do 13x18 nie powinien być niższy niż jakieś 5 sekund.
Co do czasu wywoływania papieru fomaspeed to prawidłowo naświetlony powinien się wywołać w okolicy 90 sekund.
Co do czasu filmu na uniwersalnym (duży kontrast będzie raczej) przy fomie 100, myślę że będzie to średno 5-6 minut,

A teraz technik219 do tablicy! ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
PZO-FOTON
-#
Posty: 56
Rejestracja: 16 kwie 2020, 10:18

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: PZO-FOTON »

oki, to już coś
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: 4Rider »

PZO-FOTON pisze: 24 kwie 2020, 09:48 oki, to już coś
Ale próbki są ważne - normalna sprawa przed każdym posiedzeniem w ciemni. No trzeba próbować i nabywać doświadczenia - to tak jak z jazdą samochodem - można znać teorię super i wjechać w najbliższe drzewo - ważne nie poddawać się 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
PZO-FOTON
-#
Posty: 56
Rejestracja: 16 kwie 2020, 10:18

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: PZO-FOTON »

muszę jeszcze trochę poczekać bo nie dostałem jeszcze odp.zwrotnej od technik219
PZO-FOTON
-#
Posty: 56
Rejestracja: 16 kwie 2020, 10:18

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: PZO-FOTON »

Fomaspeed 9x13/25 papier normalny błyszczący N311
(najprawdopodobniej, bo najtańszy i format mi odpowiada)
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: Imperitus »

PZO-FOTON, jedziesz widzę na kilka frontów :-D
Nawet temat na Elektrodzie jest :mrgreen:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: 4Rider »

PZO-FOTON pisze: 24 kwie 2020, 10:14N311
No najtańszy i najbardziej plastikowy - w tym formacie tani jest tu - gradacja 4 i 2 (paczki po 100 sztuk!) - ale papier po terminie - więc czułość pewnie spadła na normalny-specjalny w przypadku 4 i na miękki w przypadku 2, ale po taniości na pierwszy raz:

https://allegro.pl/oferta/tetenal-9x13- ... 8947293725

https://allegro.pl/oferta/tetenal-9x13- ... 9064309186
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
PZO-FOTON
-#
Posty: 56
Rejestracja: 16 kwie 2020, 10:18

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: PZO-FOTON »

ta sama cena co za fomę ale 4 razy więcej papieru, nawet jeżeli go kupię to musiał by poczekać przynajmniej z pół roku zanim skompletuje chemię i się za to wezmę.
Jeżeli to było pakowane przez kogoś to jaką mam pewność że papier nie został naświetlony?
PZO-FOTON
-#
Posty: 56
Rejestracja: 16 kwie 2020, 10:18

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: PZO-FOTON »

"PZO-FOTON, jedziesz widzę na kilka frontów :-D
Nawet temat na Elektrodzie jest "
Zawsze jest lepiej się upewnić może się trafi przydatna informacja :) , elektroda dlatego że mam tam konto za względu na to że staram się naprawiać sprzęt unitry.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 24 kwie 2020, 10:22 PZO-FOTON, jedziesz widzę na kilka frontów :-D
Nawet temat na Elektrodzie jest :mrgreen:
Chwila, moment i na AT się pojawi. ;-)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: 4Rider »

PZO-FOTON pisze: 24 kwie 2020, 10:47 ta sama cena co za fomę ale 4 razy więcej papieru, nawet jeżeli go kupię to musiał by poczekać przynajmniej z pół roku zanim skompletuje chemię i się za to wezmę.
Jeżeli to było pakowane przez kogoś to jaką mam pewność że papier nie został naświetlony?
Nie zaswietlony - sprzedaje facet w hermetycznych fabrycznych opakowaniach - patrz opinie sprzedawcy i opinie produktu - wsadzisz do lodówki do szuflady dolnej na warzywa i może leżeć.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
PZO-FOTON
-#
Posty: 56
Rejestracja: 16 kwie 2020, 10:18

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: PZO-FOTON »

oki
PZO-FOTON
-#
Posty: 56
Rejestracja: 16 kwie 2020, 10:18

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: PZO-FOTON »

z tego co perzed chwilą przeczytałem W1 do wywoływania filmów jest do niczego.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wywoływanie papieru i filmu w FOTON W1

Post autor: 4Rider »

PZO-FOTON pisze: 24 kwie 2020, 11:46 z tego co perzed chwilą przeczytałem W1 do wywoływania filmów jest do niczego.
No przecież mówiłem - uniwersalny.
Znajdź tu sobie na forum formule na ID-68 (czasy jak mikrophenu) - sam składam od prawie dwóch lat - technik polecił - i dla mnie nie ma lepszego wywoływacza do filmów - składniki na 11 litrów wychodzą około 100 złotych - co daje na 1 film poniżej 1 złoty.
Jak nie znajdziesz to później z komputera podam ci formle - ale jest tu na forum na bank.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ