Wywoływacz typu Diafine

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10074
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywoływacz typu Diafine

Post autor: J.A. »

Tomasz. pisze: 11 kwie 2024, 17:05 Wywoływacze z witaminą C ma tendencje do nagłego padania.
A skąd taka wiedza? Bo ja używam XTola od 10 lat i ani razu mój "nagle" nie padł.
Wywoływacz na witaminie C MUSI mieć pH ponad 8.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5609
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wywoływacz typu Diafine

Post autor: aka »

J.A. pisze: 11 kwie 2024, 19:00 A skąd taka wiedza?
Winnego padnięcia mus wskazać ;-)
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 237
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wywoływacz typu Diafine

Post autor: Tomasz. »

J.A. pisze: 11 kwie 2024, 19:00 A skąd taka wiedza? Bo ja używam XTola od 10 lat i ani razu mój "nagle" nie padł.
Wywoływacz na witaminie C MUSI mieć pH ponad 8.

To może to właśnie kwestia zmieniającego się pH. Np przy sporządzaniu roztworów roboczych.
W takim razie pewnie spokojnie możnaby zastosować wit. C.
miki11
-#
Posty: 1488
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Wywoływacz typu Diafine

Post autor: miki11 »

@J.A., mój Diafine ma na koncie 3 filmy i już pojawiły się jakieś osady na dnie obu butelek. Także sądzę, że to nie jest efekt "przepracowanego" roztworu, a po prostu wpływ czasu (mój ma pewnie z miesiąc). Na razie nie filtrowałem, i tak wlewam do koreksu "trochę" roztworu z górnej partii butelki. Nie zauważyłem żadnego wpływu na negatyw.

Zrobiłem też próby z naświetlaniem Fomapanu 100 na 100 i 200ASA (ten sam film). I - kurczę - delikatnie zwiększony kontrast, ale gdybym o tej zmianie ASA nie wiedział, pewnie bym nawet nie zwrócił na to uwagi. Nie wiem, jak to działa, skoro film częściowo naświetlony nominalnie i częściowo niedoświetlony o 1 działkę, wywołany 2 x 4 minuty w temperaturze 24°C wychodzi bardzo wyrównany.

Jedyne, co mi zarzucił @Zphoto, to że gdzieś zgubiłem ziarno :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
ODPOWIEDZ