Wybór papieru.

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

techroot
-#
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 10:20

Wybór papieru.

Post autor: techroot »

Ogólnie zdjęcia robiłem tą Smieną Symbol. Na ponad połowie tych prawie przezroczystych klatek, są jakieś poświaty bądź fragmenty w postaci częściowo wywołanego negatywu (miejscami poprawnie wywołane fragmenty obrazu). Klatki wywołane poprawnie wyglądają bardzo dobrze jak na moje oko. Aparat na 99% sprawny ;-) Następnym razem będę wywoływał połowę negatywu. Może się uda ;-)
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Wybór papieru.

Post autor: Imperitus »

techroot, daj zdjęcie negatywu, to nam powie o wiele więcej
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
techroot
-#
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 10:20

Wybór papieru.

Post autor: techroot »

Przesyłam zdjęcia fragmentów negatywów. Niebieskimi plamami pozasłaniałem trochę widoczne twarze ;-)
Załączniki
Scanik.jpg
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wybór papieru.

Post autor: J.A. »

Na moje oko po prostu niedoświetlony.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Wybór papieru.

Post autor: Imperitus »

techroot pisze: 04 maja 2020, 12:39 Przesyłam zdjęcia fragmentów negatywów. Niebieskimi plamami pozasłaniałem trochę widoczne twarze ;-)
Rodo to podstawa :mrgreen:
Tak jak napisał J.A., negatyw wygląda na mocno niedoświetlony, zdjęcia we wnętrzu Smeną to bardzo zły pomysł
Ostatnio zmieniony 04 maja 2020, 13:04 przez Imperitus, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
techroot
-#
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 10:20

Wybór papieru.

Post autor: techroot »

No dobrze, a co z tymi ciemnymi plamami?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Wybór papieru.

Post autor: Imperitus »

techroot pisze: 04 maja 2020, 13:04 No dobrze, a co z tymi ciemnymi plamami?
To najjaśniejsze punkty w kadrze, tyle.
Miałeś zbyt wysoki kontrast sceny żeby negatyw był w stanie to pomieścić
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
techroot
-#
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 10:20

Wybór papieru.

Post autor: techroot »

Ok. A czy te fragmenty to może być wynik niedokładnego wywołania?

PS. Przed rozpoczęciem wywoływania, negatyw w koreksie zamoczyłem w wodzie demineralizowanej - czy może to mieć jakiś wpływ na to?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Wybór papieru.

Post autor: Imperitus »

techroot, nie, to po prostu najjaśniejsze punkty, musiałbyś dłużej naświetlać żeby pojawiło się otoczenie wokół nich, negatyw wygląda na dobrze wywołany, moczenia przed wywoływaniem lepiej nie stosować- rozpulchnia emulsję i wywoływacz wolniej penetruje
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
techroot
-#
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 10:20

Wybór papieru.

Post autor: techroot »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Już myślałem że źle wywołałem. Następnym razem będę dłużej naświetlał w pomieszczeniach.

Pozdrawiam
Techroot
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Wybór papieru.

Post autor: Imperitus »

techroot pisze: 04 maja 2020, 13:15 Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Już myślałem że źle wywołałem. Następnym razem będę dłużej naświetlał w pomieszczeniach.
Kup światłomierz i będziesz miał spokój
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
techroot
-#
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 10:20

Wybór papieru.

Post autor: techroot »

Imperitus pisze: 04 maja 2020, 13:18 Kup światłomierz i będziesz miał spokój
Co prawda to prawda. Trzeba zakupić ;-)
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Wybór papieru.

Post autor: Imperitus »

Polecam na początek Sverdlovska 4, ma swoje ograniczenia ale jest w miarę dokładny i tani. No i to taka typowa ruskaja maszina gniotsa-niełamiotsa
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wybór papieru.

Post autor: J.A. »

Albojeżeli komórka jest z tych lepszych, mierzyć komórką. Wcześniej już ktoś to proponował.
Ja mam „pocket light meter” ikonka wygląda jak wypasiony seconik.
Załączniki
52139934-85F2-494B-94B5-03A7064AAB8E.jpeg
52139934-85F2-494B-94B5-03A7064AAB8E.jpeg (63.89 KiB) Przejrzano 2709 razy
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
techroot
-#
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 10:20

Wybór papieru.

Post autor: techroot »

Witam!

Dzisiaj wywoływałem swoje pierwsze zdjęcie w ciemni. Niestety pomimo zrobionego testu naświetlań fotografia wyszła od razu po włożeniu do wywoływacza zaczerniona. Co mogło być przyczyną? Za długi czy za krótki czas naświetlania? Wywołuję krokusem 3 na papierze fomy normalnym 9x13. W książce Tadeusza Cypriana było napisane że to przez zbyt krótki czas naświetlania - czy to prawda?

PS. Sprawdziłem czy przypadkiem światło nie zaczernia papieru. Po wywołaniu kawałka papieru wyeksponowanego na światło ciemniowe - papier był biały.

Pozdrawiam
Techroot
ODPOWIEDZ